رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل 44 قانون اساسی مجلس شواری اسلامی عنوان کرد:

حمایت همه جانبه مجلس از سیاست بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید در گمرک

به گزارش روابط عمومی سپاهان همراه به نقل از هفته نامه گمرک، حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان و رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل 44 قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی و از مهمانان ویژه اولین همایش تجار ایرانی که به میزبانی سپاهان همراه مهر ماه امسال در سالن همایش های صدا و سیما  برگزار شد، در گفت و گویی به بیان نظرات خود در رابطه با نقش گمرک در حمایت از تولید ملی پرداخت که مشروح این گفت و گو را می خوانید:


بهبود فضای کسب و کار

دیدگاه شما در مورد نقش گمرک در افزایش صادرات و نیز اصل 44 قانون اساسی چیست ؟ آیا در بحث گمرک موردی که مرتبط با خصوصی سازی باشد قابل طرح است؟

در بحث سیاست اصل 44 فقط موضوع واگذاری ها مطرح نیست که مثلا شرکت و یا بنگاهی را بخواهیم واگذار کنیم یا اینکه گمرک هم شرکتی داشته باشد که واگذار شود بلکه بخش تصدی گری ها هم هست. یعنی کاهش تصدی گری دولت هم جزو سیاست اصل 44 است که یک بخش از وظایف گمرک به این شکل قابل واگذاری است. اما یک بخش هم حاکمیتی است که طبعا در انحصار دولت باقی می ماند.

یکی از کارهایی که در کمیسیون به آن می پردازیم بحث رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار است و این جزو وظایف کمیسیون ویژه ما به حساب می آید. بنابراین اگر ازاین دریچه هم نگاه کنیم گمرک میتواند نقش مهمی در رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار با کاستن از مراحل اداری غیر ضروری، سهولت کار گمرک و تسهیل مجوز ها و فرایند های گمرکی ایفا کند.

ما در بحث بهبود فضای کسب و کار و در قانون رفع موانع تولید گمرک را به عنوان پنجره واحد تجارت فرامرزی قرار دادیم که بعد از ابلاغ قانون این پنجره واحد مستقر شد. در این ارتباط اخیراً از بخشی که پنجره واحد مستقر شده بازدیدی نیز داشتیم و انصافا اقدامات خوبی برای استقرار سامانه الکترونیکی انجام شده است. حال قسمتی که باقی مانده باید به درستی مقررات زدایی شود. الان همه گمرکات به شکل آنلاین قابل کنترل هستند، سیستمها الکترونیکی و سامانه مستقرشده است که همه اینها خوب است ولی باید یک مقدار خود مراحل هم کم شود، یعنی اینجا بخش مقررات زدایی است که بر عهده دولت قرار دارد.

آنچه که بر عهده ما بود در قانون انجام دادیم. در قانون رفع موانع تولید یک ماده قانونی آوردیم که فرآیندهای گمرک را خیلی تسهیل می کند از جمله همین بحث و یک بند دیگر را هم آنجا آوردیم.

محتوایش چه بوده ؟

همین که یکسری اصلاحات در قوانین گمرکی انجام دادیم و گمرک مسئول پنجره واحد تجارت فرامرزی شد. ما ترخیص کالا در گمرکات را آسان و دولت را ملزم کردیم مراحل ثبت سفارش را به شکلی کاهش دهد که این کار در اسرع وقت انجام شود، درخصوص ترخیص کالا مصوبات خوبی را آوردیم و در ارتباط با تعرفه ها اصلاحاتی را انجام دادیم تا نظام تعرفه ای به سمتی برود که سهم کالای ساخت داخل زیادتر شود، یعنی مشوق ها به شکلی باشد که به کالاهایی که سهم ساخت داخلشان بیشتر است تعرفه کمتری تعلق گیرد و مواردی از این قبیل که در این قانون آوردیم.

در مجموع سه بخشی که اشاره کردم یعنی بخش کاهش تصدی ها، رفع موانع تولید و بخش بهبود فضای کسب و کار از طریق مقررات زدایی و ایجاد سامانه کارهایی است که میتواند کمک کنه به اینکه انشالله گمرک ما به سمت شفاف سازی و سالم سازی و سهولت پیش رود.

همانطورکه اشاره نمودید به سمت الکترونیکی شدن و دولت الترونیک پیش می رویم بفرمایید در این زمینه نیازهای بودجه ای و امکانات و تجهیزاتی گمرک را چگونه میبینید و مجلس چه کمکی میتواند انجام دهد ؟

به هرحال باید حمایت لازم شود البته خود گمرک هم یک سیستم درآمد هزینه ای دارد بنابراین می توانند سهم خود گمرک را از درآمدهایش یک مقدار افزایش دهند که بتوانند سامانه اش را به طورکامل مجهز کنند.

خوب این مجلس هم باید کمک کند نظر شما چیست؟

بله ما هم موافقیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *