واردات از ترکیه و مراحل آن

واردات از ترکیه و مراحل آن

برای مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید!

واردات از ترکیه و مراحل آن

واردات از ترکیه مزایای بسیاری برای تاجران و صنعتگران ایرانی دارد. بازار ایران توجه خوبی نسبت به کالاهای ترکیه‌ای دارد و از سوی دیگر مسیر کوتاه و زمینی ایران و ترکیه باعث شده حجم بالایی از تجارت ایران به ترکیه معطوف شود. در حقیقت این کشور جایگاه سوم تجارت با ایران را دارد که خود نشان دهنده شرایط مطلوب برای همکاری‌های تجاری است.

فهرست محتوا
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید
  Scroll to Top

  مراحل واردات از ترکیه

  واردات از ترکیه تقریباً مثل هر کشور دیگری است. در مرحله اول باید کالای موردنظر خود را با بهترین قیمت پیدا کنید. در این مرحله که منبع‌یابی هم به آن می‌گوییم بسیار مهم است که تولیدکننده یا عرضه‌کننده مناسبی انتخاب شود. پس از آن می‌توان به خرید نمونه کالا از ترکیه و واردات آن پرداخت. خوشبختانه سپاهان همراه با خدمات حمل اکسپرس می‌تواند نمونه کالای شما را در کمترین زمان به دستتان برساند. پس از بررسی نمونه کالا در صورت تأیید مرحله پرداخت و بعد واردات آغاز می‌شود. از درخواست کالا و چانه‌زنی برای قیمت تا نهایی کردن سفارش و اخذ پروفرما. در مرحله بعد نوبت به پرداخت می‌رسد و پس از آن هماهنگی‌های لازم برای حمل بین‌المللی انجام می‌شود. سرانجام با رسیدن بار کالا به ایران مراحل ترخیص از گمرک شروع می‌شود و محصول وارداتی موردنظر به دست درخواست دهنده می‌رسد.

  مزایای واردات از ترکیه

  ترکیه را اکثر ایرانی‌ها می‌شناسند؛ به این معنی که یکی دو بار به استانبول یا جای دیگری سفرکرده‌اند. در استان‌های مرزی این مراودات و شناخت بیشتر است. این آشنایی‌ها نکته مهمی که در تجارت خارجی است.

  ترکیه از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران است و جایگاهش در رتبه دوم و سوم تجارت با ایران در گردش است. چنین حجمی از تجارت را می‌توان به‌عنوان سندی بر مزیتی بودن واردات کالا از ترکیه دانست. به دلیل نزدیک بودن فاصله ایران و ترکیه و وجود راه‌های زمینی، هزینه حمل‌ونقل از ترکیه به ایران و بالعکس بسیار پایین است. از سوی دیگر اجناس ترکیه‌ای کیفیت مناسبی دارند و به همین خاطر ایرانی‌ها از این کالاها استقبال خوبی می‌کنند.

  به همین دلایل است که بازرگانان ترکی و ایرانی زیادی در این مراودات فعال هستند. سوی دیگر تجارت با ترکیه به مرز این کشور با اروپا مربوط می‌شود. ترکیه پل ارتباطی خاورمیانه و اروپاست و تاجران واسط بسیاری در این کشور به فعالیت مشغول هستند.

  در ضمن ترکیه توافق‌نامه‌های تجاری متعددی با کشورهای توسعه‌یافته دارد و از سوی دیگر این کشور با ایران نیز چنین توافق‌نامه‌هایی دارد. این یعنی ترکیه راه تجارت ایران با کشورهای اروپایی و اقتصادهای برتر دنیا است.

  نکات مهم برای واردات از ترکیه

  تجارت با ترکیه‌ای‌ها آداب و اصول متفاوتی دارد و دانستن این موارد کمک بسیاری به تجارت می‌کند. از سوی دیگر در واردات از ترکیه شاید بیشترین تقاضا مربوط به پوشاک باشد و دانستن این موضوع ضروری است که این کالا واردات قانونی ندارد. قطعات خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی از مهم‌ترین دسته‌های وارداتی از ترکیه هستند.

  برگردیم سراغ آداب تجارت با ترکیه؛ ترک‌ها مانند هر کشور دیگری فرهنگ و اصول خاص خود را دارند. ترکیب سنت‌های قدیمی با علم مدرن تجارت که ماحصل تجارت با اروپاست، باعث سرسخت شدن بازرگانان ترکیه‌ای شود. به‌عنوان‌مثال ترکیه‌ای‌ها به‌راحتی با مشتری‌های جدید و ناشناس کار نمی‌کنند و از سوی دیگر هوای مشتری‌های قدیمی را دارند.

  ترکیه‌ای‌ها حجم بالایی از تجارت با اروپا و ایالات متحده دارند و همین امر باعث شده نسل جدیدی از بازرگانانشان به اصول مدرن تجارت آگاهی داشته باشند و با نگاهی علمی فعالیتشان را پیش ببرند. این مسئله ممکن است کار را برای آن دسته از تاجران ایرانی که در ابتدای راه تجارت با ترکیه هستند کمی سخت کند. در این موارد همیشه می‌توانید از تجربه کارشناسان سپاهان همراه استفاده کنید. درعین‌حال شرکت ما با داشتن دفاتر برون‌مرزی، شامل استانبول، در هر بخش تجارت می‌توانند همراه شما باشند.

  تعرفه واردات از ترکیه

  عموماً تعرفه وارداتی برای همه کالاها از مبادی مختلف یکسان است. در حقیقت تعرفه واردات از ترکیه برای هر کالایی همان تعرفه واردات گمرک ایران است. تنها نکته قابل‌توجه این است که در شرایطی باتوجه‌به پیمان‌های تجاری منطقه‌ای ممکن است در واردات برخی کالاها معافیت‌هایی درنظر گرفته شود. این تصمیمات بر اساس مذاکرات اقتصادی دو یا چند کشور تحت پیمانی خاص شکل می‌گیرند.

  باید اشاره کرد که بسیاری از کالاها مثل پوشاک و کفش جز کالاهای ممنوعه هستند و واردات آنها غیرقانونی است. به همین دلیل برخی شرکت‌های ترکیه‌ای خط تولید محصولاتشان را در داخل ایران راه‌اندازی کرده‌اند تا بازار پررونقشان را از دست ندهند.

  ترخیص کالا از ترکیه

  برای ترخیص کالا از ترکیه باید همه مراحل ثبت سفارش و انتقال ارز به صورت قانونی و صحیح انجام شود. علاوه بر اینها عوامل زیادی بر ترخیص تاثیر می‌گذارد که با توجه به نوع کالا، مبدا سازنده، حجم و … تعیین می‌شوند. به زبان دیگر جزئیات بسیاری برای ترخیص بی دردسر کالا دخیل است که باید به دست متخصص آن سپرده شود. شما می‌توانید برای مشاوره با کارشناسان شرکت بازرگانی سپاهان همراه در زمینه حمل و ترخیص تماس بگیرید و با اطلاعات دقیق‌تری تجارت خود را شروع کنید.

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *