صادرات به ترکیه (از سیر تا پیاز!)

برای صادرات به ترکیه فرم زیر را پر کنید.

شاید صادرات به ترکیه از بدیهی ‌ترین انواع فعالیت‌های صادراتی برای تجار ایرانی باشد. کشورهای ایران و ترکیه به‌واسطه موقعیت جغرافیایی و فرهنگی می‌توانند شریک‌های مهم تجاری برای همدیگر محسوب شوند و باتوجه‌به مزیت‌های منحصربه‌فرد هر دو کشور، ترکیه مقصد خوبی برای صادرات محصولات ایرانی است

ترکیه نه‌تنها بازار خوبی برای کالاهای ایرانی است بلکه مبدأ بسیاری گردشگران است که فروش محصولات ایرانی به آنها مزیت رقابتی صادرات به ترکیه را فراهم می‌کند.

فهرست محتوا
  Add a header to begin generating the table of contents

  برای صادرات به ترکیه با ما تماس بگیرید!

  مشاوره صادرات به ترکیه

   

  بسیاری از فعالان اقتصادی و تاجرانی که نیاز به آشنایی بیشتری با رویه‌های صادراتی به این کشور آشنایی دارند می‌توانند از کارشناسان سپاهان همراه در این زمینه مشاوره بگیرند.

  ترکیه نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی متعددی در زمینه‌های مختلف تجاری و بازرگانی با زیرساخت‌ها و امکاناتی همچون سالن‌های کنفرانس دارد. هرساله هیئت‌های تجاری در بالاترین سطوح مدیریتی در کنار این نمایشگاه‌ها به رایزنی و گفتگوهای چندجانبه تجاری و اقتصادی می‌پردازند.

  شرکت در این نمایشگاه‌ها شروع خوبی برای ورود به تجارت ترکیه امکان می‌سازد. در استفاده از این فرصت نیز باید تجربه کافی داشت.

  باید دقت داشت که بازار ترکیه بازاری پویا و از نظر دانش پیشرفته است. مراودات تجاری با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها اصول مذاکره و تجارت شرکت‌های ترکیه‌ای را تقویت کرده است. این را در کنار فرهنگ قدیمی بازار خاورمیانه و ترکیه که بگذاریم به ترکیبی قدرتمند می‌رسیم. به زبان ساده باید در مذاکره با ترکیه‌ای‌ها حرفه‌ای عمل کنید.

  از سوی دیگر ترکیه‌ای‌ها علاقه فراوانی به روابط طولانی و بلندمدت دارند و هرچه مدت دوستی و آشنایی طولانی‌تر باشد، به تعهدات اهمیت می‌دهند. در نقطه مقابل تمایلی برای همکاری با تازه‌کارها ندارند و روی زبان و فرهنگشان هم تعصب دارند؛ اگر بتوانید چند کلمه به این زبان صحبت کنید، کارتان بهتر راه می‌افتد؛ لذا اینجا نقش مشاوره برای صادرات با ترکیه پررنگ‌تر می‌شود، برای آمادگی با چالش‌های بازار ترکیه نیازی به سفر و صرف چندین میلیون تومان و اتلاف زمان ندارید؛ چه‌بسا که بیشتر اوقات هم این سفرها نتیجه‌ای نخواهد داشت و برای راحتی و سرعت در نتیجه‌گیری و عدم تجربه آزمون‌وخطا در معاملات می‌توانید با پرکردن فرم زیر از مشاوره دفتر ترکیه سپاهان همراه بهره بگیرید. آشنایی ما با نیازهای روز موجود در ترکیه و هم چنین درنظرداشتن محدودیت‌های تحریمی موجود، می‌تواند مسیری روشن را پیش روی صادرکنندگان قرار دهد.

  شرایط سیاسی و اقتصاد در ترکیه

  ترکیه اقتصاد مبتنی بر صنعت توریسم دارد و گردشگران زیادی از سراسر دنیا این کشور را برای سفر انتخاب می‌کنند.

  اقتصاد ترکیه در سال‌های دور شرایط نابسامانی داشت و تلاش سیاستمداران و دولتمردان این کشور برای کاهش مشکلات اقتصادی معطوف به برنامه‌ریزی اقتصادی شد و در این راستا با برنامه‌ریزی مناسب در سه حوزه‌ی سیاست‌گذاری کلان اقتصادی، سیاست‌گذاری ارزی و سیاست‌گذاری پولی بر مشکلات اقتصادی فائق آمد. اکنون ترکیه توانسته در جهان رتبه‌های چشمگیری از آن خود کند تا آن جا که در حال حاضر اکثر شاخص‌های اقتصادی در ترکیه نشان‌دهنده وضعیت مناسب این کشور است و توانسته به یکی از مراکز مهم تجاری و اقتصادی منطقه تبدیل شود.

  جدول زیر وضعیت کلی اقتصاد ترکیه را در سال 2021  نشان می‌دهد.

  وضعیت اقتصادی توضیحات
  نرخ تورم 13.04 درصد
  نرخ بیکاری 12.1 درصد
  صنایع عمده صنایع نساجی،خودرو، صنایع فلزی آهن و فولاد

  بیشتر بخوانید: خدمات تجارت با ترکیه سپاهان همراه

  صادرات از راه ترکیه

  مهم‌ترین شریک تجاری ترکیه در سال‌های قبل آلمان بوده است. هم در واردات و هم در صادرات کشور آلمان رتبه اول را دارد. صادرات به بریتانیا، ایتالیا و ایالات متحده نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارد. به‌نوعی می‌توان گفت کشور ترکیه پل مناسبی برای صادرات به کشورهای مهم اروپایی است.

  صادرات ایران به ترکیه در سال 2019 بالغ بر 1.5 میلیارد دلار بوده است که سهم عمده آن مربوط به مواد معدنی و پتروشیمی است. در رتبه بعد آجیل و میوه‌هایی مثل انگور عمده صادرات ایران به ترکیه را تشکیل می‌دهد.

  در سال قبل کشور ترکیه بالغ بر چندین میلیارد دلار کالا از سراسر جهان وارد کرده که بخشی از آن از کشورهای اروپایی و بخشی دیگر از آمریکا بوده است. ترتیب کشورهای صادرکننده با استناد به مراجع آماری به ترتیب از بیشترین آلمان، چین، روسیه، آمریکا، ایتالیا، انگلستان و اسپانیا است.

  صادرات به ترکیه

  لیست کالاهای صادراتی به ترکیه از ایران

  بررسی و مشاهده لیست کالاهای صادراتی ایران به ترکیه نشان می‌دهد که برخی از اقلام خاص در اکثر سال‌ها می‌شود. برخی از کالاها به‌صورت نسبی همواره جزء نیازهای وارداتی ترکیه به شمار رفته‌اند. طبیعی است که کشوری همانند ترکیه که از نبود منابع نفتی رنج می‌برد، بخش عمده‌ای از واردات خود را به آن اختصاص می‌دهد لذا این اقلام را می‌توان نفت و سوخت‌های فسیلی، محصولات پلیمری دانست. اما با افزایش تعرفه دوبرابری این کالا اقلام مهم دیگری نیز مانند خشکبار، میوه‌های تازه مثل کیوی، هندوانه و سیب در سر تیتر اقلام قرار گرفتند.

  از سوی دیگر چون کشور ترکیه از چندین سال پیش تخفیف‌هایی را در زمینه گمرک در نظر گرفت و این امر نیز سبب شد که لیست کالاهای صادراتی از ایران به ترکیه تغییر کند. بیشترین تخفیف‌های گمرکی در این زمینه به بخش کشاورزی تخصیص یافت که آمار صادرات به ترکیه نیز، تأثیر آن را بر صادرات تجار ایرانی به‌خوبی نمایش می‌دهد.

  نمونه محصولات برای صادرات به ترکیه

  • محصولات پتروشیمی
  • میگو
  • زعفران ایرانی
  • پسته
  • خرما
  • کشمش
  • میوه‌جات مانند سیب، کیوی
  • گیاهان دارویی

  سخن نهایی

  سپاهان همراه در راستای کمک به صادرات بخش خصوصی و افزایش سهم ارزآوری اقتصاد، در زمینه صادرات به ترکیه از تمام امکانات خود استفاده می‌کند تا به تولیدکنندگان و صادرکنندگان گرامی خدمت‌رسانی کند.

  5/5 - (1 امتیاز)
  5/5 (1 نظر)