حمل و نقل بین المللی

برای مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید!

خدمات حمل بین‌الملل جز آن دست خدمت‌هایی است که بیشتر به کارگزارها واگذار می‌شود. سالانه نزدیک به 2 میلیارد تن بار در سراسر جهان جابجا می‌شود که از نظر وزنی نزدیک به 90 درصد آن توسط مسیرهای آبی انجام می‌شود. 

سال‌ها تجربه در زمینه حمل و نقل بین‌المللی بار در سراسر دنیا (به ویژه چین و دبی) و کسب مجوزهای لازم جهت حمل بین المللی، شرکت بازرگانی سپاهان همراه را به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه ‎های ارائه‌دهنده خدمات حمل بین المللی تبدیل کرده است. این مجموعه تمامی خدمات کریری و فورواردی، حمل ترکیبی، خدمات کاپوتاژ، ترخیص کالا، حمل هوایی و حمل دریایی و دیگر خدمات مربوط به واردات و صادرات کالا، از جمله انبارداری در مبدا، تنظیم اسناد، جابجایی، بارگیری و تحویل بار، خدمات کارگو و حمل هوایی اکسپرس را به اقصی نقاط دنیا و همچنین در گمرکات کشور به صورت Door to Door انجام می‌دهد.

روش های حمل و نقل بین المللی

 • حمل و نقل هوایی
 • حمل و نقل دریایی
 • حمل و نقل جاده ای
 • حمل و نقل ریلی
 • حمل و نقل ترکیبی

حمل و نقل بین المللی چیست؟

در اصطلاح به انتقال مسافر و یا کالا بین دو کشور حمل و نقل بین‌المللی گفته می‌شود. امکان دارد کشورها با یکدیگر مرز زمینی، دریایی یا هوایی داشته باشند. از آنجایی که حمل و نقل نقش مهمی در تجارت بین المللی دارد،می‌بایست شرکت‌ها در بین گزینه‌های موجود روش صحیح حمل و نقل را برای اطمینان از کارایی و مقرون به صرفه‌بودن بسته‌های خود انتخاب کنند. عوامل مختلفی وجود دارد که بر تصمیم شرکت‌ها در مورد نوع حمل و نقل تأثیر می‌گذارد. نیازهای تجاری، کشور مقصد و نوع کالا از عواملی است که د حمل و نقل کالا موثر است. جاده، دریا، راه آهن و هوا چهار راه واردات و صادرات هستند. به عنوان اولین قدم شرکت‌ها باید تمام قسمت‌های پروژه خود را در نظر بگیرند و در مورد آنچه باید توزیع شود از جمله اندازه، وزن و نوع کالاها آگاهی پیدا کنند.

به عنوان مثال، برای حمل و نقل برخی کالاها مانند: مواد غذایی داروی و یا حیوانات، سرعت بسیار مهم است و انتخاب کوتاه‌ترین و سریع‌ترین راه مهم است. در جابجایی برخی دیگر از انواع کالا هزینه ارسال عنصر اصلی برای انتخاب روش حمل می‌باشد که به طرفین معامله بستگی دارد. مقصد، قانون کشورها، ارزش کالاها و خطر حمل و نقل، قوانین گمرکی، عناصر دیگری هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. در نتیجه افرادی که با حمل و نقل بین‌المللی سرو کار دارند، باید کیفیت، هزینه، زمان و شرایط را بسنجند تا بهترین انتخاب موجود را داشته باشند. حال بایستی بررسی کنیم، که فرآیند و مزایای هر کدام از روش‌های حمل و نقل بین‌المللی چیست.

حمل و نقل بین المللی چیست
روش های حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل بین‌المللی از ضرور‌ت‌ها و اساس مبادلات بازرگانی و کلید توسعه اقتصادی و اجتماعی است. بنابراین نارسایی در حمل بین‌المللی، رشد اقتصادی را متوقف ساخته و از کارآیی بخش‌های اقتصادی می‌کاهد و فعالیت های اقتصادی را در حد خود مصرفی محدود می نمایدبه همین دلیل متخصصان حمل و نقل اعتقاد دارند که بین کارآیی در بخش حمل و نقل و کارآیی عمومی اقتصاد و رشد اقتصادی رابطه‌ای مستقیم وجود دارد و حمل و نقل را واسطه میان فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی، بازرگانی و خدماتی در سطح ملی و بین‌المللی می‌دانند. بنابراین، حمل و نقل یکی از عناصر اصلی و کلید توسعه و تحول در کشورهای پیشرفته به شمار می رودچنانچه ارتباط این کشورها با خارج قطع شود، علیرغم تکنولوژی پیشرفته، موقعیت جهانی خود را از دست داده و چرخ غول آسای اقتصاد شکوفای آنان از گردش باز می ماند.

صنعت حمل و نقل به عنوان پیش‌نیاز و زیربنای توسعه دارای نقش اساسی و کارآمد در باروری امکانات و استعدادهای بالقوه جوامع بوده و توسعه این بخش باعث اقتصادی شدن و رونق دیگر فعالیت‌ها و افزایش تولید ناخالص ملی می شود. همچنین به شکل مستقیم و غیرمستقیم در اشتغال زایی و توسعه مناطق مختلف و رفع انزوای مناطق محروم و مستعد کشور بسیار موثر است. در بین بخش‌های مختلف حمل و نقل ریلی به دلیل امتیازاتی از قبیل سرعت بالا در تخلیه و بارگیری، مدیریت و کنترل متمرکز، ضریب امنیتی بالاتر، صرفه جویی در مصرف انرژی و … جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. در این راستا ترانزیت به عنوان یکی از منابع مهم کسب درآمدهای ارزی ملی و مستقل از صادرات نفت می باشد و راه آهن با امکانات گسترده می تواند یک بازوی اجرایی قدرتمند در این زمینه محسوب گردد.

احیای مسیر تاریخی ابریشم که امروزه بیش از ۲۰ کشور در حوزه ارتباطی آن قرار دارند، اگر چه از لحاظ زیرساخت‌های فیزیکی بسیار مهم است و آماده سازی جاده‌ها و سایر نیازهای مرتبط با امر جابجایی کالا به خصوص ترانزیت در هر دو مسیر خشکی و آبی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، اما مهم‌تر از آن تجهیز گمرکات مبادی کشورهای واقع شده در مسیر جاده ابریشم به امکانات و فناوری‌های مدرن است که می‌تواند به نحو قابل توجهی در افزایش حجم مبادلات تجاری و تسهیل عبور کالاها (ترانزیت) از مرزهای گمرکی موثر باشد. جابه‌جایی نقش مهمی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد و در اکثر طرح‌های توسعه، حمل و نقل بین‌المللی به عنوان یکی از بخش های سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود و سیاست‌های توسعه بدون بهره جستن از برنامه ریزی‌های جامع برای حمل بین‌المللی با توجه به راه‌های مختلف جابه‌جایی امکان پذیر نیست.

حمل بین المللی هوایی 

 حمل و نقل بین المللی هوایی بسته به شرایط مورد نیاز مزایای بی‌شماری برای تجارت بین المللی ارائه می‌دهد.

مزایای حمل و نقل بین المللی هوایی

 • با استفاده از این روش می‌­توانید اقلام را به سرعت در مسافت های طولانی تحویل دهید.
 • برای کالاهای حساس امنیت بالایی را ارائه دهید.
 • حمل هوایی برای طیف وسیعی از کالاها قابل استفاده است.

با این حال، این روش نیز مانند هر روش دیگری خطرات و معایبی دارد.

معایب حمل و نقل بین‌المللی هوایی

 • حمل و نقل هوایی نسبت به گزینه‌های دیگر حمل هزینه‌های بالاتری دارد.
 • پروازهای باری وابسته به وضعیت آب و هوا می‌تواند با تأخیر انجام شود یا لغو گردد.
 • عوارض و مالیات کالاها در هر فرودگاه به تناسب بار می‌بایست پرداخت شود.
 • هزینه اضافی سوخت و ارز معمولاً به هزینه‌های حمل و نقل اضافه می‌شود.
 • از فرودگاه تا مقصد نهایی امکان دارد نوع دیگری از حمل و نقل مورد نیاز باشد.
حمل بین المللی هوایی

این روش یکی از بهترین روش ­های حمل بین الملی است. اگر هنوز نمی­ دانید که بهترین روش حمل و نقل بین المللی چیست، برای کالاهایی که فورس زمانی دارند، این روش یکی از بهترین روش ­ها محسوب می ­شود.

حمل بین‌المللی دریایی

 حالا شاید برای شما سوال پیش بیاید که بهترین روش حمل و نقل بین‌المللی برای کالاهای سنگین چیست. اگر در تجارت نیاز به حمل مقادیر زیادی کالا داشته باشید، اما بازه زمانی تحویل در الویت نباشد، حمل و نقل از طریق دریا راه‌حل مناسبی است. این روش مزایای فراوانی دارد.

مزایای حمل و نقل دریایی 

 • امکان ارسال کالا با حجم زیاد
 • هزینه حمل کم و مقرون به‌صرفه
 • ایمنی بسیار بالا
حمل دریایی بین المللی

این روش یکی از بهترین روش ­های حمل بین الملی است. اگر هنوز نمی­ دانید که بهترین روش حمل و نقل بین المللی چیست، برای کالاهایی که فورس زمانی دارند، این روش یکی از بهترین روش ­ها محسوب می ­شود.

معایب حمل بین‌المللی دریایی

 

با توجه به این که هر روش حمل و نقلی مزایا و معایب خود را دارد، در ادامه به برخی از معایب حمل هوایی اشاره می کنیم.

 • حمل و نقل از طریق دریایی می‌تواند کندتر از سایر سیستم‌های حمل و نقل باشد.
 • نوسانان آب و هوای باعث تأخیرهای بیشتر می‌شود.
 • مسیرهای عبور و جداول زمانی حرکت کشتی‌های باربری معمولاً انعطاف پذیر نیست.
 • ردیابی کشتی حامل کالاها بسیار دشوار است.
 • امکان دارد مالیات و عوارض بندرگاه‌ها زیاد شود.
 • نرخ پایه حمل و نقل مبتنی بر تغییرات هزینه سوخت و ارز است.

کسی که می‌خواهد کالاها را با کشتی حمل کند، باید با بیمه از کالای حمل و نقل شده خود محافظت کند. اما تحت کنوانسیون حمل و نقل دریایی، بیمه‌های محدودی وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود از بیمه اضافی مانند بیمه حمل و نقل عمومی برخوردار شوید.

برای حمل و نقل کالاهای خطرناک، لازم است یک مجوز حمل کالاهای خطرناک را دریافت کنید. لیست کالاهای خطرناک در هر کشوری متغیر است. این لیست توسط دولت ها اجرا می شود و ممکن است که کالایی پس از یک دوره خاص، از لیست کالاهای خطرناک خارج شود یا به آن وارد شود.

حمل و نقل بین المللی جاده ای 

اگر برای شما سوال است که بهترین روش حمل و نقل بین المللی چیست؟ باید بگوییم که استفاده از جاده برای حمل و نقل در فاصله نزدیک بهترین گزینه است. چرا که از نظر هزینه و زمان خریدار یا فروشنده را اذیت نمی‌کند. می‌تواند انعطاف‌پذیرترین گزینه برای تجارت بین المللی باشد. این روش معمولاً سریع و کارآمد است.

مزایای حمل و نقل بین المللی جاده ای 

 • کم هزینه است.
 • امکان استفاده از شبکه‌های گسترده جاده‌ای وجود دارد.
 • امکان برنامه ریزی حمل و نقل و ردیابی محل کالاها وجود دارد.
 • تحویل ایمن و خصوصی است.
حمل و نقل جاده ای

خطرات یا معایب حمل و نقل جاده‌ای 

 

 • مسافت‌های طولانی زمین می‌تواند زمان بیشتری ببرد.
 • ممکن است تاخیر به خاطر ترافیک و خرابی وجود داشته باشد.
 • خطر آسیب دیدن کالاها به ویژه در مسافت‌های طولانی وجود دارد.
 • عوارض عوارض در برخی کشورها زیاد است.
 • مقررات مختلف جاده و ترافیک در برخی کشورها محدود کننده و آزار دهنده است.

می‌توان وسایل نقلیه شخصی یا حامل خود را به راحتی انتخاب کرد. برای کار با وسایل نقلیه شخصی خود، باید مجوزها، هزینه سوخت، مقررات، آموزش راننده و مالیات را در نظر بگیرید.

حمل و نقل بین‌المللی کالاهای خطرناک از طریق جاده تابع مقررات بین‌المللی به ویژه توافق‌نامه کشور مربوطه در مورد حمل و نقل بین المللی کالاهای خطرناک از طریق جاده است. رانندگان وسایل نقلیه حامل کالاهای خطرناک باید گواهی آموزش‌های در مورد کالاهای خطرناک داشته باشند. کلیه رانندگان وسایل نقلیه تجاری که حامل کالاهای خطرناک هستند، باید آزمون‌های خاصی را بگذرانند و با استانداردهای حمل این نوع کالا کاملاً آشنا باشند. این دسته کالاها به عنوان کالای خطرناک تعریف می‌شوندکه شامل: مواد خورنده، مواد منفجره، مایعات و مواد جامد قابل اشتعال، گازها، مواد اکسید کننده، مواد رادیواکتیو و مواد سمی و اسلحه و .. هستند.

حمل و نقل بین المللی ریلی

حمل و نقل بین المللی ریلی

اگر به دنبال روشی کم هزینه هستید برای حمل و نقل بین المللی هستید، باید به سراغ حمل و نقل ریلی بروید. حمل و نقل ریلی روشی مقرون به صرفه و کارآمد برای جابجایی کالا است.

ریسک‌های حمل و نقل ریلی

 • مسیرهای ریلی و جدول زمانی مرتبط با حرکت قطارها به ویژه در مناطق دور افتاده قابل انعطاف نیست.
 • حمل و نقل ریلی می‌تواند گران‌تر از حمل و نقل جاده‌ای باشد.
 • فرسودگی و خرابی مکانیکی سیستم ریلی و همینطور توسعه خطوط می‌تواند خدمات حمل را مختل کند.

از آن‌جایی که هر کشوری قوانین ریلی مخصوص به خود را دارد، کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی از راه آهن (COTIF) که یک سیستم قانونی است، در ۴۵ کشور اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه که عضو OTIF هستند، یک سازمان بین‌المللی برای حمل و نقل بین‌المللی ریلی محسوب می‌­شود. برای حمل و نقل کالاهای خطرناک که دارای کد کالاهای خطرناک سازمان ملل هستند یا کالاهایی که شرکت حمل و نقل آن را خطرناک قلمداد می‌کند، می‌بایست اظهارنامه کالاهای خطرناک را تکمیل کنید.

شرکت‌ حمل و نقل بین‌المللی

وظایف شرکت حمل و نقل بین‌المللی

به شرکت‌هایی که وظیفه‌ی حمل و نقل کالاها در کشورهای مختلف و صدور مجوز بارنامه‌ها و مجوزها را بر عهده دارند، شرکت‌ حمل‌ونقل بین‌المللی می‌گویند. شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی بر اساس نوع دقیق فعالیت‌هایش در زمینه‌ی حمل کالاها در بین کشورهای مختلف، به انواع مختلفی مانند شرکت فورواردر یا شرکت کُریِر  و … تقسیم‌بندی می‌شود.

هر کدام از این نوع شرکت‌ها وظایف خاصی در بخش حمل‌ونقل بین‌المللی دارند که بسته به نوع خدماتشان متفاوت است.

شرکت‌های کریر زیر مجموعه‌ی شرکت حمل و نقل بین المللی هستند که عملیات انتقال بارها و کالاها را به صورت زمینی انجام می‌دهند. این شرکت ها از وسیله‌های شخصی خود برای انتقال استفاده می‌کنند و یا وسیله‌های نقلیه برای این مبادلات اجاره می‌کنند و با آنها قرارداد می‌بندند. شرکت‌های فورواردر نیز زیر مجموعه‌ی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی هستند . تفاوت شرکت فورواردر با شرکت کریر این‌جاست که شرکت فورواردر می‌تواند از روش‌های مختلف حمل و نقل مانند زمینی، ریلی، دریایی و انواع روش‌های دیگر برای حمل کالا استفاده کند.

4/5 - (16 امتیاز)

3 پاسخ

 1. ممنون از مطلب بسیار خوبتون در مورد حمل و نقل بین المللی
  فقط یک سوال برای خرید مستقیم از چین و حمل هوایی آن شما خدمتی ارائه می‌دهید؟

 2. مرسی از مقاله بسیار خوبتون در مورد حمل و نقل بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *