ترخیص کالا از گمرک امام خمینی

همانطور که می‌دانید در هر کشوری برای واردات و صادرات کالا، روش‌های قانونی مختلفی وجود دارد. در ایران نیز انواع کالاها از راه‌های مختلف زمینی، هوایی و دریایی وارد مرزهای گمرکی می‌شوند و برای خروج از گمرک نیازمند گذراندن تشریفات قانونی هستند. در ایران چندین گمرک مهم وجود دارد که دو گمرک به نام های گمرک بندر امام خمینی و گمرک فرودگاه امام خمینی، از مهم ترین آنها به شمار می آیند. گمرک بندر امام خمینی در ماهشهر استان خوزستان و گمرک فرودگاه امام خمینی در حوالی تهران است.

گمرک امام خمینی

بیشتر کالاهای ترانزیت شده از بندر امام‌خمینی مربوط به مواد نفتی و پتروشیمی می‌شود. علاوه بر آنها، کالاهایی مانند لوازم خانگی، لوازم و کالاهای ساختمانی، ترکیبات شیمیایی و انواع پنبه نیز از این بندر ترخیص می‌شوند.

موقعیت جغرافیایی این بندر و نزدیکی آن به کشور عراق، موجب شده است این بندر به شاه‌راهی برای صادرات و واردات کالا تبدیل گردد. هم‌اکنون بندر امام‌خمینی، محل اصلی صادرات نفت به چین، کره، ژاپن و یا کشورهای عربی همسایه است. علاوه بر این‌ها بندر امام خمینی از آن دسته از گمرکات کشور است که در آن می‌توان از سامانه اظهار از راه دور استفاده کرد.

این گمرک تسهیلات ویژه‌ای برای واردات ماشین‌آلات و قطعات و لوازم اولیه ماشین آلات به بازرگانان ارائه می‌دهد و امکان استفاده از تخفیفات ویژه‌ای برای کالاهای کشور عراق دارد، این گمرک امکانات فراوان دیگری نیز برای تخلیه انواع محموله‌ها با حداقل تشریفات گمرکی فراهم می‌کند.

ترخیص از گمرک فرودگاه امام
گمرک فرودگاه امام خمینی

گمرک فرودگاه امام خمینی

کالاهایی که از نظر حجم بزرگ نیستند و همچنین وزن زیادی ندارند، از طریق مرز هوایی جابه‌جا می‌شوند. البته کالاهایی با حجم بزرگ نیز می‌توانند درصورت نیاز به صورت هوایی انتقال یابند، اما در این صورت این روش در مقایسه با دیگر راه‌های حمل کالا، چندان مقرون به صرفه نیست. حمل و نقل کالاها به شکل هوایی، از گمرک فرودگاه امام خمینی صورت می‌گیرد.

در واقع گمرک فرودگاه امام خمینی بزرگترین و معروف‌ترین گمرک هوایی ایران است که به عنوان مهم‌ترین گمرکات خاورمیانه شناخته می‌شود. گمرک فرودگاه امام خمینی در زمینه انتقال، تخلیه، بارگیری و انبارداری تخصصی مربوط به محموله‌های هوایی فعالیت دارد. این فرودگاه استراتژیک جابه‌جایی نزدیک به ۹۹ هزار تن بار در سال دارد و بنابراین به پررونق‌ترین حوزه گمرکی تهران تبدیل کرده است.

گمرک فرودگاه امام خمینی دارای شش حوزه فعالیتی است.

 • حوزه اول و دوم مربوط به امور تجاری می شود.
 • حوزه سوم در رابطه با امانات پستی است.
 • حوزه چهارم برای امور مسافرتی در نظر گرفته شده است.
 • حوزه پنجم و ششم جهت گمرک تخصصی نفت است.

فعالیت شبانه‌روزی این گمرک در جهت انجام واردات قطعی، واردات موقت، صادرات قطعی، خروج موقت، پست سریع، فریت و ترانزیت است.

مراحل انتقال کالا از گمرک امام خمینی

فرودگاه امام خمینی به عنوان یکی از ده فرودگاه بزرگ جهان به شمار می‌آید و با هدف گسترش روابط بین‌المللی در زمینه جابه‌جایی مسافر و کالا به کار خود ادامه می‌دهد. درواقع گمرک بخش کوچکی را در فرودگاه به خود اختصاص داده است و کار ترخیص کالا را به خوبی سازمان‌دهی می‌کند.

یکی از مسائل حائز اهمیت این است که گمرک در نزدیکی محل ورود کالا قرار گرفته باشد و در این صورت موجب سهولت در امر انتقال و ترخیص کالا می‌شود. مراحل انتقال کالا از گمرک امام خمینی به شرح زیر است:

 • جمع‌آوری و بارگیری کل کالاها
 • انتقال کالا توسط خطوط هوایی
 • شروع عملیات مربوط به ترخیص کالا و دریافت آنها از فرودگاه
 • کنترل و ارزیابی کالا، همچنین ثبت اظهارنامه‌ها و بررسی اسناد و نتیجه آنها
 • پس از تایید و پروانه شدن کالاها، انتقال توسط وسایل نقلیه مناسب و بارگیری آنها
مراحل انتقال کالا از گمرک امام خمینی

کالاهای وارداتی از گمرک فرودگاه امام خمینی

پارچه‌ها، انواع تجهیزات پزشکی و دندان‌پزشکی، سیگار و محصولات دخانی، موبایل و لوازم جانبی، طلا و جواهرات و سایر فلزات گران قیمت، کالاهای متعلق به سفارتخانه‌ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی بزرگ، اسباب بازی، فرش ماشینی، چسب، لاستیک، شیرآلات بهداشتی، بذرو نهال، کامپیوتر، نوت بوک و لوازم جانبی و تجهیزات مربوط به آنها، دوربین عکاسی و دوربین‌های امنیتی مداربسته.

 خدمات تخصصی ترخیص هوایی

با توجه به آنچه که گفته شد و با احتساب موقعیت استراتژیک گمرک فرودگاه امام خمینی در حمل و ترخیص کالا، سپاهان همراه به عنوان یک شرکت بازرگانی معتبر در جهت تسریع در ارائه خدمات به تجار و بازرگانان، گروه مشخصی از زبده‌ترین کارشناسان خود را در این فرودگاه مستقر نموده است. کارشناسان شرکت بازرگانی سپاهان همراه به عنوان ترخیص کار گمرک امام خمینی، به‌صورت متعهدانه کالای شما را ترخیص می‌کنند. ما به تجار، بازرگانان، شرکت های صادرات و واردات پیشنهاد می‌کنیم به منظور سهولت در انجام امورگمرکی، با مشاوران ما در تماس باشند و این امر مهم را به ما بسپارند.

 برخی از خدمات شرکت بازرگانی سپاهان همراه

 • خدمات door to door از چین و امارات متحده عربی در اسرع وقت
 • ارسال کالا به صورت مستقیم (اکسپرس) از کشور چین و ترخیص آن در کم­ترین زمان ممکن
 • ارسال کالا به صورت ترکیبی (هوایی – دریایی و دریایی – هوایی) از کشور چین
 • حمل کالا به صورت مستقیم از دبی
 • حمل و ترخیص نمونه­‌های غیر تجاری (سمپل) در کوتاه ­ترین زمان ممکن (نزدیک به خدمات DHL و با قیمت رقابتی‌تر)
 • صادرات کالای مجاز به مقصد کلیه کشورهای دنیا
 • مرجوع نمودن کالای مغایر با ضوابط گمرکی و کالای معیوب جهت گارانتی
 • ارائه خدمات ترخیص تخصصی کالای حمل شده توسط تجار (با انجام مراحل صلح)
 • واردات موقت کالا
خدمات-شرکت-بازرگانی-سپاهان-همراه

انواع کالای قابل ترخیص از فرودگاه امام

در شرایطی که قوانین موقت خاصی وضع نشده باشد و ترخیص از فرودگاه انجام شود، کالاها به سه دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول کالاهای مجاز هستند. واردات و ترخیص کالاهای مجاز از گمرک منعی ندارد. دسته دوم شامل کالاهای مشروط می‌شود. این کالاها مشروط به مقرراتی وارداتشان منعی ندارد و درصورتی‌که این مقررات مذکور رعایت نشود واردات و ترخیص آنها به تعلیق درمی‌آید. دسته سوم شامل کالاهای ممنوع می‌شود. ترخیص این دست کالاها به‌هیچ‌عنوان امکان‌پذیر نیست.

مقررات گمرکی فرودگاه امام خمینی

مسافران ورودی به ایران اعم از ایرانی یا غیرایرانی می‌توانند علاوه بر اسباب مستعمل همراه خود که از حقوق ورودی معاف است به‌شرط غیرتجاری بودن و متناسب با مدت‌زمان اقامت در سال یک‌بار کالای نو به ارزش 80 دلار را به‌شرط غیرتجاری بودن و نداشتن ممنوعیت شرعی و قانونی با معافیت ترخیص نمایند.

کالاهای حجیم زیر این شامل معافیت نمی‌شوند:

 • یخچال و یخچال فریزر
 • کولرگازی
 • جاروبرقی
 • تلویزیون
 • لباسشویی و ظرف‌شویی
 • اجاق‌گاز
 • رادیو ضبط غیر پرتابل

برای مسافران خروجی (سفرهای خارجی) همراه داشتن ارز بیش از ٥ هزار یورو باید به گمرک اظهار شود. در غیر این صورت مشمول قانون مبارزه با کالا می‌شود. از سوی دیگر میزان ارزی که اظهار می‌کنید باید همان ارزی باشد که خارج می‌کنید و معادل‌سازی بین ارزهایی مثل دلار و یورو قابل‌پذیرش نیست. برای خروج کالا هم می‌توانید کالای مصرفی را با معافیت گمرکی خارج کنید ولی باید دقت داشته باشید که تشخیص تجاری بودن و غیرتجاری بودن با گمرک است.

باید اضافه کرد که در صورت درخواست مسافر مقیم ایران هنگام ترک کشور، گمرک ملزم است بخشی از کالای همراه وی را که مجاز به خروج آن است مشخص نماید تا در موقع ورود مجدد به کشور از پرداخت حقوق ورودی معاف شود.

اتباع خارجی که به طور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل می‌توانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه مجوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج نمایند.

3.9/5 - (21 امتیاز)

4 پاسخ

 1. با سلام ، آیا دستگاههای آزمایشگاهی و تحقیقاتی که از المان وارد میشود نیاز به استاندارد اجباری ملی دارد؟

 2. سلام برا من از استرالیا همزن فرستادن الان دو هفته اس اومده ایران کی میاد به دستم میرسه؟

  1. سلام روزتون بخیر، از طریق شرکت سپاهان همراه از استرالیا براتون فرستادن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.