ترخیص کالا از دبی(+۴ مزیت آن)

ترخیص کالا در دبی
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ایران به دو هاب همسایه خود محدود شده است؛ امارات و ترکیه. بیشتر واردات ایران از کشورهای آسیایی از طریق دبی و دیگر شهرهای امارات به ایران انجام می‌شود. در سال‌های گذشته امارات دومین مبدأ وارداتی به ایران بوده است و به زبان دیگر قطب واردات دریایی ایران است. در واقع بخشی از سهم تجارت ایران و چین هم از طریق بندرهای امارات به ایران منتقل می‌شوند که اهمیت ترخیص کالا از دبی را به ما نشان می‌دهد. بسیاری از کالاها از طریق دیگر کشورها به امارات وارد می‌شود و از طریق دبی به ایران می‌رسد. این اجناس پس از ترخیص از دبی، به‌وسیله راه‌های حمل معمول حمل هوایی و دریایی به ایران می‌آیند. در اینجا به ترخیص کالا از دبی و شرایط آن می‌پردازیم.

  ترخیص کالا چیست؟

  در ابتدا برای کسانی که با این پروسه آشنایی ندارند بد نیست به‌صورت مختصر به تعریف ترخیص کالا بپردازیم. برای خروج کالا از گمرک هر کشوری سلسله تشریفاتی انجام می‌گیرد که به مجموعه این تشریفات ترخیص کالا می‌گویند. ترخیص کالا در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد ولی اصول و قواعد گمرکی در اکثر کشورهای جهان شبیه به استاندارد بنیادی است. پس اگر با روند ترخیص کالا در ایران آشنایی دارید احتمالاً به‌سرعت این روند در دیگر کشورها را درک خواهید کرد. فقط ممکن است جای برخی موارد جابه‌جا شود یا تشریفات دیگری در این میان اضافه شده باشد.

  پرفروش ترین کالاهای وارداتی از دبی

  مهم‌ترین و پرفروش‌ترین کالاهای وارداتی از امارات به ایران شامل میوه‌های گرمسیری، دام مولد، حبوبات، قهوه و کاکائو، ادویه، جو، برنج، دانه‌های روغنی، انواع بذر، روغن خوراکی، توتون و تنباکو، مواد معدنی، انواع روغن صنعتی، مواد اولیه صنعتی، انواع ویتامین‌ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، چسب، کاغذ و مقوا، مواد اولیه تایرسازی، لوازم خرازی، مواد پلاستیکی، دستکش، انواع پارچه و نخ، لوازم و تجهیزات بسته‌بندی، محصولات فولادی، درب‌های اتوماتیک، آسانسور، پیچ‌ومهره، مصنوعات فلزی، لوازم‌یدکی خودرو، ماشین‌آلات جاده‌سازی، ماشین‌های صنعتی، لوازم و تجهیزات ورزشی بوده است.

  ایران و امارات مرز مشترک زمینی با هم ندارند ولی بیشترین مراودات تجاری مشترک بین ایران و کشورهای همسایه متعلق به امارات است. امارات پس از چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است و اکثر این مراودات از طریق خطوط دریایی و هوایی به‌صورت حمل کالا به دست می‌آید. سهم صادرات ایران به امارات نزدیک به 16 میلیارد دلار تخمین زده شده است. انتظار می‌رود این عدد تا 3 سال دیگر به 25 و تا 8 سال دیگر به 30 میلیارد دلار برسد. این رقم در مورد واردات به 10 میلیارد دلار می‌رسد.

  4 مزیت ترخیص کالا از دبی

  مزیت ترخیص کالا از دبی

  امارات حدود 45 منطقه آزاد تجاری دارد که فرصت بی‌همتایی برای واردات از این کشور فراهم می‌کند.

  1. یکی از این موارد امکان صادرات مجدد یا ری اکسپرت از دبی و دیگر شهرهای امارات به ایران است. البته اگر قصد صادرات از ایران به دیگر کشورها هم داشته باشید می‌توانید از این مسیر بین‌المللی استفاده کنید.
  2. کشور ایران بزرگ‌ترین مرز دریایی را با امارات دارد و از سوی دیگر از نظر جغرافیایی بسیار به هم نزدیک هستند. پس بهره‌بردن از چنین زیرساخت‌هایی در همسایگی ما می‌تواند کار واردات و صادرات را بسیار راحت کند.
  3. مسیر هوایی و تعداد سفرهای روزانه بین امارات و ایران هم مزیت دیگری است که باعث می‌شود حمل کالا بسیار سریع و ارزان انجام شود.
  4. مزیت‌های دیگری که برای حمل کالا از دبی وجود دارد امکان ترنسشیپ و کراس‌استافینگ است. محموله وارداتی به دبی می‌تواند بدون خارج‌شدن از کانتینر به مقصد دیگری منتقل شود. حتی در شرایطی می‌توان کانتینر را خالی کرد و در محل دیگری دوباره بارگیری کرد تا به مقصد موردنظر برسد.

  چنین روش‌هایی بیشتر برای حمل کالاهایی که به دلیل تحریم‌ها فرستادن آنها به ایران ممکن نیست می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد.

  واردات مجدد و واردات قطعی از دبی

  امارات درآمد عظیمی از واردات مجدد به دست می‌آورد و این به خاطر تمهیداتی است که با سیاست‌گذاری‌های بلند مدت وضع کرده است. واردات مجدد با امکان بازگشت مالیات یکی از روش‌های ارسال کالا از کشورهای دیگر به ایران است. در این شرایط با امکاناتی که در مناطق آزاد تجاری قرار گرفته، کالا به مدت طولانی می‌تواند در انبارهای مناطق آزاد ذخیره شوند. پس از ترخیص از منطقه آزاد و ارسال بار به کشور مقصد مالیات 5 درصدی که بر بار وضع شده، عودت داده می‌شود.

  واردات قطعی از سوی دیگر با کسر عوارض گمرکی و مالیات‌های مربوطه انجام می‌شود. در این حالت می‌توان کالا را در کشور دبی ترخیص کنند. البته در شرایطی که پس از مدتی صاحب کالا نیاز ببیند که این کالا بهتر است از دبی خارج شود، امکان بازگشت مالیات هنوز برای وی وجود دارد. البته باید در نظر داشت که حقوق گمرکی پرداخت شده در این شرایط امکان عودت ندارد.

  جمع‌بندی

  تجارت میان ایران و امارات هر سال دارد بزرگتر و بزرگتر می‌شود. اگر بخواهیم در این فعالیت در حال رشد مشارکت داشته باشیم باید به اصول این تجارت آگاه باشیم. ترخیص کالا از دبی یکی از خدمات مهم شرکت سپاهان همراه است که با داشتن دفتر دبی و کارشناسان باتجربه در زمینه ترخیص کالا می‌تواند بیشتر خدمات گمرکی در امارات را برای تجار محترم انجام دهد.

  5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.