ترخیص کالا از دبی(+۴ مزیت آن)

ترخیص کالا از دبی
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ایران به دو هاب همسایه خود محدود شده است؛ امارات و ترکیه. بیشتر واردات ایران از کشورهای آسیایی از طریق دبی و دیگر شهرهای امارات به ایران انجام می‌شود. در سال‌های گذشته امارات دومین مبدأ وارداتی به ایران بوده است و به زبان دیگر قطب واردات دریایی ایران است. در واقع بخشی از سهم تجارت ایران و چین هم از طریق بندرهای امارات به ایران منتقل می‌شوند که اهمیت ترخیص کالا از دبی را به ما نشان می‌دهد. بسیاری از کالاها از طریق دیگر کشورها به امارات وارد می‌شود و از طریق دبی به ایران می‌رسد. این اجناس پس از ترخیص از دبی، به‌وسیله راه‌های حمل معمول حمل هوایی و دریایی به ایران می‌آیند. در اینجا به ترخیص کالا از دبی و شرایط آن می‌پردازیم.

  ترخیص کالا چیست؟

  در ابتدا برای کسانی که با این پروسه آشنایی ندارند بد نیست به‌صورت مختصر به تعریف ترخیص کالا بپردازیم. برای خروج کالا از گمرک هر کشوری سلسله تشریفاتی انجام می‌گیرد که به مجموعه این تشریفات ترخیص کالا می‌گویند. ترخیص کالا در هر کشوری ممکن است متفاوت باشد ولی اصول و قواعد گمرکی در اکثر کشورهای جهان شبیه به استاندارد بنیادی است. پس اگر با روند ترخیص کالا در ایران آشنایی دارید احتمالاً به‌سرعت این روند در دیگر کشورها را درک خواهید کرد. فقط ممکن است جای برخی موارد جابه‌جا شود یا تشریفات دیگری در این میان اضافه شده باشد.

  ترخیص کالا از گمرک دبی

  پیش‌نیاز واردات و ترخیص کالا از گمرک دبِی، داشتن اطلاعات به‌روز از قوانین بین‌المللی و داخلی کشور امارات است؛ چرا که ترخیص کالا از گمرک دبی طبق قوانین امارات انجام می‌پذیرد.

  آشنایی با قوانین ترخیص کالا از گمرک دبی به شما کمک خواهد کرد تا فعالیت‌های بازرگانی خود در امارات را طبق یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی پیش ببرید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون هدررفت سرمایه و زمان ارزشمندتان کالاهای‌تان را ترخیص کنید.

  اظهارنامه ترخیص کالا از گمرک دبی

  اظهارنامه گمرکی یکی از موارد و مراحل مهم در ترخیص کالا از گمرک است. هدف از ارائه اظهارنامه گمرکی، تعیین کالاهای وارداتی و صادراتی برای گمرک است.  برای تنظیم اظهارنامه گمرکی لازم است به قوانین گمرکی کشوری که می‌خواهید با آن تجارت انجام دهید(در اینجا امارات) را در نظر داشته باشید. با این اظهارنامه، شما خود و کالاهای‌تان را به گمرک معرفی می‌کنید. هزینه‌های گمرکی کالا و مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا با توجه به اظهارنامه‌ی گمرکی شما برآورد و صادر می‌گردد.

  پرفروش ترین کالاهای وارداتی از دبی

  مهم‌ترین و پرفروش‌ترین کالاهای وارداتی از امارات به ایران شامل میوه‌های گرمسیری، دام مولد، حبوبات، قهوه و کاکائو، ادویه، جو، برنج، دانه‌های روغنی، انواع بذر، روغن خوراکی، توتون و تنباکو، مواد معدنی، انواع روغن صنعتی، مواد اولیه صنعتی، انواع ویتامین‌ها، ملزومات و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، چسب، کاغذ و مقوا، مواد اولیه تایرسازی، لوازم خرازی، مواد پلاستیکی، دستکش، انواع پارچه و نخ، لوازم و تجهیزات بسته‌بندی، محصولات فولادی، درب‌های اتوماتیک، آسانسور، پیچ‌ومهره، مصنوعات فلزی، لوازم‌یدکی خودرو، ماشین‌آلات جاده‌سازی، ماشین‌های صنعتی، لوازم و تجهیزات ورزشی بوده است.

  ایران و امارات مرز مشترک زمینی با هم ندارند ولی بیشترین مراودات تجاری مشترک بین ایران و کشورهای همسایه متعلق به امارات است. امارات پس از چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است و اکثر این مراودات از طریق خطوط دریایی و هوایی به‌صورت حمل کالا به دست می‌آید. سهم صادرات ایران به امارات نزدیک به 16 میلیارد دلار تخمین زده شده است. انتظار می‌رود این عدد تا 3 سال دیگر به 25 و تا 8 سال دیگر به 30 میلیارد دلار برسد. این رقم در مورد واردات به 10 میلیارد دلار می‌رسد.

  4 مزیت ترخیص کالا از دبی

  مزیت ترخیص کالا از دبی

  امارات حدود 45 منطقه آزاد تجاری دارد که فرصت بی‌همتایی برای واردات از این کشور فراهم می‌کند.

  1. یکی از این موارد امکان صادرات مجدد یا ری اکسپرت از دبی و دیگر شهرهای امارات به ایران است. البته اگر قصد صادرات از ایران به دیگر کشورها هم داشته باشید می‌توانید از این مسیر بین‌المللی استفاده کنید.
  2. کشور ایران بزرگ‌ترین مرز دریایی را با امارات دارد و از سوی دیگر از نظر جغرافیایی بسیار به هم نزدیک هستند. پس بهره‌بردن از چنین زیرساخت‌هایی در همسایگی ما می‌تواند کار واردات و صادرات را بسیار راحت کند.
  3. مسیر هوایی و تعداد سفرهای روزانه بین امارات و ایران هم مزیت دیگری است که باعث می‌شود حمل کالا بسیار سریع و ارزان انجام شود.
  4. مزیت‌های دیگری که برای حمل کالا از دبی وجود دارد امکان ترنسشیپ و کراس‌استافینگ است. محموله وارداتی به دبی می‌تواند بدون خارج‌شدن از کانتینر به مقصد دیگری منتقل شود. حتی در شرایطی می‌توان کانتینر را خالی کرد و در محل دیگری دوباره بارگیری کرد تا به مقصد موردنظر برسد.

  چنین روش‌هایی بیشتر برای حمل کالاهایی که به دلیل تحریم‌ها فرستادن آنها به ایران ممکن نیست می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد.

  واردات مجدد و واردات قطعی از دبی

  امارات درآمد عظیمی از واردات مجدد به دست می‌آورد و این به خاطر تمهیداتی است که با سیاست‌گذاری‌های بلند مدت وضع کرده است. واردات مجدد با امکان بازگشت مالیات یکی از روش‌های ارسال کالا از کشورهای دیگر به ایران است. در این شرایط با امکاناتی که در مناطق آزاد تجاری قرار گرفته، کالا به مدت طولانی می‌تواند در انبارهای مناطق آزاد ذخیره شوند. پس از ترخیص از منطقه آزاد و ارسال بار به کشور مقصد مالیات 5 درصدی که بر بار وضع شده، عودت داده می‌شود.

  واردات قطعی از سوی دیگر با کسر عوارض گمرکی و مالیات‌های مربوطه انجام می‌شود. در این حالت می‌توان کالا را در کشور دبی ترخیص کنند. البته در شرایطی که پس از مدتی صاحب کالا نیاز ببیند که این کالا بهتر است از دبی خارج شود، امکان بازگشت مالیات هنوز برای وی وجود دارد. البته باید در نظر داشت که حقوق گمرکی پرداخت شده در این شرایط امکان عودت ندارد.

  محاسبه هزینه‌های ترخیص کالا از گمرک

  تشخیص دقیق هزینه‌های گمرکی کاری دشوار است. دلیل این دشواری هم این است که تعداد موارد تاثیرگذار بر تعیین قیمت نهایی ترخیص کالا از گمرک بالا است. تعدادی از این موارد شامل قیمت تمام شده کالا، شرایط فروش کالا و میزان تقاضای آن  در بازار داخلی و امثالهم هستند. همچنین برای ترخیص کالاهای خود از گمرک دبی ملزم به ارائه پروفرما یا پیش فاکتور به گمرک خواهید بود. در ادامه اشاره‌ای مختصر به هزینه‌هایی کرده‌ایم که باید برای ترخیص کالا از دبی بپردازید تا روند قانونی ترخیص کالا از گمرک دبی را طی کنید.

  هزینه‌های مربوط به ترخیص کالا از گمرک دبی به شرح زیر است:

  • هزینه‌های بیمه کالا
  • هزینه‌های مربوط به تعرفه‌های گمرکی
  • هزینه‌های ترخیص و امور اداری و تشریفات گمرکی
  • هزینه‌های مالیاتی
  • هزینه‌های مربوط به حمل و نقل کالا
  • هزینه بارگیری کالا در مرزهای تجاری
  • عوارض ورودی کالا

  جمع‌بندی

  تجارت میان ایران و امارات هر سال دارد بزرگتر و بزرگتر می‌شود. اگر بخواهیم در این فعالیت در حال رشد مشارکت داشته باشیم باید به اصول این تجارت آگاه باشیم. ترخیص کالا از دبی یکی از خدمات مهم شرکت بازرگانی سپاهان همراه است که با داشتن دفتر دبی و کارشناسان باتجربه در زمینه ترخیص کالا می‌تواند بیشتر خدمات گمرکی در امارات را برای تجار محترم انجام دهد.

  سوالات متداول

  هزینه ترخیص کالا از دبی چقدر است؟

  ترخیص کالا از گمرک فرایندی پیچیده است که توسط افراد متخصص انجام می گیرد. برای اطلاع از هزینه های ترخیص و واردات کالا از دبی می توانید با کارشناسان سپاهان همراه تماس بگیرید.

  پرسودترین کالاهای وارداتی از دبی کدامند؟

  با توجه به تقاضای بالا در بازارهای داخلی، محصولاتی مانند انواع کفش ورزشی، لوازم آرایشی، لوازم جانبی گوشی هوشمند، لپ تاپ، موبایل، دوربین‌های دیجیتالی، ذرات دامی، قطعات خودرو، شکر، آهن و محصولات فولادی از جمله پرسودترین و پرفروش‌ترین کالاهای وارداتی از دبی هستند.

  3.7/5 - (3 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.