جک ما موسس شرکت علی بابا

آنچه در این مطلب خواهید خواند

جک ما  متولد  ۱۵ اکتبر ۱۹۶۴، کارآفرین، صنعت‌گر و مدیر ارشد اجرایی چینی است، که در سال ۱۹۹۹ گروه علی‌بابا را تأسیس نمود. وی در حال حاضر به‌عنوان مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره گروه علی‌بابا فعالیت می‌نماید.

جک ما در ماه مارس ۲۰۱۴ با دارایی خالص ۱۰٫۸ میلیارد دلار در رتبه ششم از فهرست ثروتمندترین افراد چین قرار گرفت. وی هم‌اکنون در رتبه ۱۸ از فهرست ثروتمندترین افراد جهان مجله فوربز قرار دارد.

علی اکسپرس چگونه کار می‌کند؟

علی اکسپرس اساسا مخاطبان جهانی را هدف قرار داده و مشتریان چینی قادر به خرید از این وب‌سایت نیستند. فروشنده‌های سایت علی‌اکسپرس در چین واقع شده‌اند و هر کدام یک شماره‌ی مشخص دارند. برخلاف علی‌بابا اطلاعات مفصلی در دست نیست که چه فروشگاه‌هایی با علی‌اکسپرس همکاری می‌کنند و به چه شکل تایید شده‌اند. با این وجود این سایت یک سیستم رتبه‌بندی فروشندگان دارد که از طریق آن کیفیت فروشنده‌های خود را مشخص می‌کند. در عمل خدمات به مشتریان دغدغه‌ی اصلی علی‌اکسپرس نیست و خود مشتری است که باید هنگام خرید از این ویترین بسیار بزرگ دقت کافی به خرج دهد. این فروشگاه خریداران را تشویق می‌کند که تبادلات مالی را صرفا از طریق سایت خود فروشگاه انجام دهند تا بتوانند تا حدی برنامه‌های حمایت از مشتری خود را بهتر پیش ببرند.

تاریخچه گروه علی بابا

کمپانی گروه علی بابا در سال ۱۹۹۹ در آپارتمان مدیر عامل امروز این شرکت جک ما در پکن افتتاح شد. جک ما توضیح می‌دهد:

یک روز در سانفرانسیسکو در کافی شاپ نشسته بودم و فکر می‌کردم که اسم علی بابا خوبه؛ و هنگامی که گارسون آمد از وی پرسیدم علی بابا را می‌شناسی؟ اون گفت بله می‌شناسم، پرسیدم در موردش چه می‌دونی؟ گفت علی بابا و ۴۰ دزد؛ و من گفتم آره خودشه! به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت‌های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و … بودند همین سؤال را پرسیدم و همگی همان جواب را دادند. علی بابا به راحتی تلفظ میشه و در همه جهان شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: خرید از سایت علی بابا

گروه علی‌بابا: Alibaba Group Holding Limited)  یک شرکت تجارت الکترونیک چینی است که فروش و خدمات پس از آن را به شکل مصرف کننده به مصرف کننده، بنگاه به مصرف کننده و بنگاه به بنگاه از طریق پورتال وب فراهم می‌کند. این گروه در زمینه‌هایی چون: فروشگاه اینترنتی، یک سیستم خرده فروشی، و رایانش ابری فعالیت می‌کند. در سال ۲۰۱۲ دو پرتال علی بابا ۱٫۱ تریلیون دلار معادل ۱۷۰ میلیارد دلار فروش داشته است؛ که این رقم بیشتر از مجموع فروش دو رقیب خود یعنی آمازون و ای بی می‌باشد.

عمده فروشی اینترنتی به نام علی اکسپرس

علی اکسپرس، یک سایت چینی است که بیش از ۴۰ نوع طبقه بندی محصولات با قابلیت جستجوی آسان دارد. محصولات از فروشندگان متعدد ارائه می شود و شما می توانید محصولات با کیفیت و قیمت مناسب رادر آن جستجو کنید. محصولات این فروشگاه به بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه در سراسر دنیا ارسال می شود.

فروشگاهی مثل علی اکسپرس با آمازون از این نظر تفاوت دارد که هیچ محصولی را مستقیما به مشتریان نمی‌فروشد و صرفا مانند یک پلتفرم تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کند. این فروشگاه بیشتر خریداران جهانی را در کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا، روسیه، برزیل و اسپانیا به عنوان گروه هدف انتخاب کرده و به همین خاطر در کشوری مثل روسیه به عنوان پربازدیدترین وب‌سایت حوزه‌ی تجارت الکترونیکی شناخته می‌شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *