ترخیص کالا از گمرک شهریار و گمرک غرب تهران
۰۲۱۶۲۰۱۵۰۰۰

ترخیص کالا از گمرک شهریار

از مهم‌ترین فرایندها در حوزه واردات کالا، ترخیص کالا از گمرک است. برای ترخیص کالا از گمرک و فرایند آن مطابق با قوانین و مقررات کشور باید، مراحل گوناگونی را طی کرد. باتوجه‌به آنکه تهران به‌عنوان پایتخت کشور جزء قطب‌های بسیار مهم تجارت در ایران به شمار می‌رود، بسیاری از بازرگانان با استفاده از این گمرک کالا‌های خود را به کشور وارد می‌کنند. این گمرک به نام شهریار نیز معروف است و یکی از شناخته‌شده‌ترین گمرک‌های ایران است. ترخیص کالا از این گمرک برای تجار اهمیت بسیار زیادی دارد. گمرک شهریار تنها گمرک تجاری تهران بوده و از منظر جغرافیایی در غرب تهران واقع شده است. این گمرک باهدف بهبود در ساختار سیستم واردات و صادرات و پروسه‌های سهل برای آسایش و رفاه در سال ۱۳۵۵ راه‌اندازی شد و خدمات اختصاصی برای تخلیه و بارگیری در آن ارائه می‌شود. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های این گمرک برای ترخیص کالا می‌پردازیم. برای بهره‌مندی از خدمات ترخیص از گمرک تهران می‌توانید کار ترخیص کالا خود را به کارشناسان مجرب شرکت بازرگانی سپاهان همراه بسپارید.

معرفی گمرک شهریار

شرکت‌‌های بازرگانی بسیاری کالاهای خود را از طریق گمرک شهریار ترخیص می‌کنند. تهران به‌عنوان پایتخت ایران یکی از مهم‌ترین مناطق کشور از لحاظ سیاسی- اقتصادی بوده و دارای چند گمرک اصلی و محوری است. گمرک تهران متشکل از مجموعه چند گمرک اصلی و حیاتی است که می‌‌توان به گمرک شهریار، گمرک غرب، گمرک فرودگاه امام خمینی اشاره نمود که در این میان می‌توان گفت که گمرک شهریار بر طبق آمار از جمله مهم‌ترین گمرک‌های تهران است. یکی از اصلی‌ترین مواردی که توانسته است گمرک تهران – شهریار را متمایز نماید، ترخیص خودرو است. شایان‌ذکر است واردات خودرو در سال‌های اخیر با محدودیت‌هایی مواجه شده است و این فرایند به‌راحتی گذشته نبوده ولی با از سرگیری واردات خودرو رونق و ترافیک بیشتری در گمرک شهریار ایجاد شده است.

مزایای گمرک تهران (شهریار)

با توجه به اینکه گمرک شهریار در پایتخت ایران (تهران) واقع شده است، دسترسی‌پذیری آن از برخی جهات به نسبت گمرکات دیگر بیشتر است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

ازآنجایی‌که گمرک شهریار یکی از گمرکات اصلی ایران بوده و همچنین در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی قرار دارد، مجهز به منابع و امکانات ویژه‌ای نسبت به دیگر گمرکات اجرایی نیز هست. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این گمرک عبارت‌‌اند از:

 • انبارهای متناسب با قابلیت نگهداری هر مواد متنوع (مسقف)
 • مجهز به انواع ماشین‌آلات
 • تجهیزات متنوع
 • وجود خطوط ریلی در کنار انبارها
 • به‌کارگیری پرسنل بامهارت
 • مجهز به سیستم‌های حریق
 • دارای ۱۳ انبار مسقف با متراژ ۵۱ هزار و ۸۴۰ مترمربع
 • دارای ۲۲ بارانداز با متراژ ۲۵۷ هزار و ۳۹۲ مترمربع

نزدیکی به پایتخت

نزدیک بودن گمرک به پایتخت یکی از عوامل مهمی که می‌تواند برای یک واردکننده حائز اهمیت باشد. زیرا اغلب شرکت‌های ترخیص کالا نیز در پایتخت نمایندگی دارند. علاوه بر این، می‌توان از امکانات پایتخت برای ترخیص کالا بهره‌مند شد.

امکان اتصال به خطوط ریلی و شبکه سراسری راه‌آهن

 حمل‌ونقل ریلی از ارزان‌ترین نوع جابه‌جایی کالا است. به همین علت نزدیکی به شریان ریلی برای واردکنندگان بسیار مهم بوده؛ زیرا می‌توانند بار خود را با کمترین هزینه به نقاط مختلف کشور ارسال کنند.

دسترسی به دو فرودگاه مهرآباد و امام خمینی (ره)

 نزدیکی به فرودگاه امام خمینی و مهرآباد می‌تواند شرایط ویژه‌ای را برای واردکنندگان مهیا کند. موقعیت گمرک در میان بزرگراه‌های مهم کشور: دسترسی این گمرک به بزرگراه‌های مهم کشور از مزیت‌های مهم برای ترخیص کالا از گمرک شهریار است. زیرا ترخیص‌کاران می‌توانند در کم‌ترین زمان ممکن اجناس را در نقاط مختلف کشور توزیع کنند.

رعایت استانداردهای ایمنی

 ایمنی گمرک از فاکتورهایی است که در صورت فقدان آن، کالاهای موجود در معرض انواع خطرات هستند. بروز هرگونه خطری موجب آسیب‌دیدگی اجناس می‌شود که می‌تواند ضررهای هنگفتی را برای صاحبان کالا وارد نماید.

10 کالاهای مهمی که از گمرک شهریار ترخیص می‌شوند:

 1. خودرو
 2. لپ‌تاپ و لوازم یارانه
 3. گوشی همراه و لوازم جانبی موبایل
 4. لوازم‌خانگی بزرگ
 5. مواد شیمیایی
 6. مواد اولیه
 7. وسایل دکور
 8. ترخیص تخصصی زعفران
 9. مواد غذایی
 10. لوازم آرایشی و بهداشتی
ترخیص کالا از گمرک تهران

گمرک غرب تهران

گمرک غرب تهران یکی از گمرکات اجرایی فعال و مهم در ایران است که در منطقه ۲۱ تهران و در کیلومتر ۱۰ جاده قدیم تهران کرج واقع شده است. این گمرک به دلیل موقعیت مکانی مناسب، دسترسی آسان به بزرگراه‌های فتح و آزادگان و همچنین برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته، به‌عنوان یکی از گمرکات تخصصی و دیپلماتیک کشور شناخته می‌شود. فعالیت‌های گمرک غرب تهران شامل موارد زیر می‌شود:

 • ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی
 • انجام امور مربوط به ورود موقت، خروج موقت، ترانزیت خارجی مبدأ، کارنه مبدأ و مقصد و گمرک قضایی
 • ارزیابی و تعیین حقوق گمرکی
 • کنترل و نظارت بر ورود و خروج کالا
 • مبارزه با قاچاق کالا

گمرک غرب تهران مزایای قابل ذکری برای ترخیص کالا دارد. موقعیت مکانی مناسب و دسترسی آسان، سرعت و دقت در انجام امور گمرکی، برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته، وجود کارشناسان مجرب و متخصص و ارائه خدمات متنوع گمرکی از جمله مزیت‌هایی است که باعث شده این گمرک رتبه دوم ترخیص در میان گمرکات کشور را از آن خود کند.

مراحل ترخیص کالا از گمرک غرب تهران

مراحل کلی ترخیص کالا از گمرک غرب تهران مشابه سایر گمرکات کشور است، اما در چند مورد جزئی تفاوت‌هایی وجود دارد.

مراحل کلی ترخیص کالا که شامل ارائه اظهارنامه گمرکی، ارزیابی کالا، پرداخت حقوق گمرکی، اخذ مجوزهای لازم و حمل و نقل کالا است. تفاوت‌های ترخیص کالا از گمرک غرب تهران شامل موارد زیر می‌شود:

 • گمرک غرب تهران به‌عنوان گمرک تخصصی و دیپلماتیک، در ترخیص برخی کالاها مانند کالاهای نمایشگاهی، رایانه و لوازم جانبی، تلفن همراه و ماشین‌آلات راه‌سازی تخصص دارد.
 • در این گمرک، امکان ترخیص کالا به‌صورت آنلاین و از طریق سامانه EPL وجود دارد.
 • گمرک غرب تهران به دلیل موقعیت مکانی مناسب، دسترسی آسان و همچنین برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته، سرعت عمل بالایی در ترخیص کالا دارد.

در مجموع، مراحل ترخیص کالا از گمرک غرب تهران تفاوتی با سایر گمرکات کشور ندارد، اما وجود برخی امکانات و خدمات خاص، این گمرک را به انتخابی مناسب برای ترخیص کالا تبدیل کرده است. مدارک موردنیاز برای ترخیص کالا از گمرک غرب تهران هم مثل بقیه گمرکات شامل اظهارنامه گمرکی، سند مالکیت کالا، بیمه‌نامه کالا، فاکتور تجاری، گواهی مبدأ و دیگر مجوزهای لازم است.

چه کالاهایی از گمرک غرب تهران ترخیص می‌شوند؟

بر اساس آمارهای رسمی در سال ۱۴۰۱، بیشترین کالاهایی که از گمرک غرب تهران ترخیص شده‌اند عبارت‌اند از:

 • ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی
 • مواد اولیه و واسطه‌ای تولید
 • کالاهای کامپیوتری و لوازم جانبی
 • تلفن همراه و لوازم جانبی
 • کالاهای نمایشگاهی

اما دلایل اصلی ترخیص بیشتر این کالاها در گمرک غرب تهران چیست؟ گمرک غرب تهران به‌عنوان گمرک تخصصی و دیپلماتیک، در ترخیص برخی کالاها مانند کالاهای نمایشگاهی، رایانه و لوازم جانبی، تلفن همراه و ماشین‌آلات راه‌سازی تخصص دارد. این گمرک به دلیل موقعیت مکانی مناسب، دسترسی آسان به بزرگراه‌های فتح و آزادگان و همچنین برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته، سرعت عمل بالایی در ترخیص کالا دارد. از سوی دیگر وجود شرکت‌های متعدد بازرگانی و ترخیص‌کار در منطقه غرب تهران، ترخیص کالا از این گمرک را برای صاحبان کالا تسهیل کرده است.

در اینجا جزئیات بیشتری در مورد ترخیص این کالاها ارائه می‌شود:

 • ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی: این دسته از کالاها به دلیل نقش مهمی که در توسعه و رونق تولید دارند، از اولویت بالایی در ترخیص از گمرک غرب تهران برخوردار هستند.
 • مواد اولیه و واسطه‌ای تولید: ترخیص سریع این مواد برای تداوم تولید در واحدهای صنعتی ضروری است.
 • کالاهای کامپیوتری و لوازم جانبی: باتوجه‌به نیاز روزافزون به این کالاها، ترخیص آنها از گمرک غرب تهران رونق خوبی دارد.
 • تلفن همراه و لوازم جانبی: این دسته از کالاها نیز از جمله کالاهای پرطرف‌دار در بازار هستند که ترخیص آنها از گمرک غرب تهران به‌سرعت انجام می‌شود.
 • کالاهای نمایشگاهی: گمرک غرب تهران به دلیل تخصص در ترخیص کالاهای نمایشگاهی، محل مناسبی برای ترخیص این نوع کالاها است.

علاوه بر کالاهای ذکر شده، کالاهای دیگری نیز در گمرک غرب تهران ترخیص می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به مواد خوراکی، لوازم بهداشتی، لوازم آرایشی، پوشاک و منسوجات اشاره کرد.

گمرک غرب تهران با ارائه خدمات متنوع و باکیفیت، نقش مهمی در تسهیل تجارت و صادرات و واردات کالا ایفا می‌کند. اگر قصد ترخیص کالا از این گمرک را دارید، می‌توانید با کارشناسان سپاهان همراه، تمامی امور ترخیص کالای خود را انجام دهید.

جدول خدمات گمرکات استان تهران و تفاوت‌های آنها

ردیف

نام گمرک

رویه مورد عمل

ورود قطعی

ورود موقت

ورود موقت برای پردازش

مرجوعی (اعاده به خارج از کشور)

عبور خارجی

مقصد عبور داخلی

صدور قطعی

صدور موقت

مسافری

کران بری (کابوتاژ)

پیک سیاسی و بسته‌های پست سیاسی

مرسولات پست بین المللی

فروشگاه‌های آزاد

انتقالی

رسیدگی به قاچاق

استرداد حقوق ورودی

ملوانی

تعاونی مرزنشینان

۱

گمرک تهران (شهریار)

 

 

      

   

۲

گمرک غرب تهران

 

۱&۲

 

      

  

۳

گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)

 

۱&۲

 

 

 

   

ترخیص از گمرک شهریار با سپاهان همراه

شرکت بازرگانی سپاهان همراه با بیش از ۲۰ سال سابقه در زمینه واردات، صادرات و ترخیص کالا و با کادری مجرب و حرفه‌ای، تمامی خدمات ترخیص کالا از گمرک را به واردکنندگان، تجار و بازرگانان ایرانی ارائه می‌دهد. در صورت نیاز به دریافت خدمات ترخیص کالا از گمرک شهریار می‌توانید کار ترخیص خود را به کارشناسان مجرب شرکت بازرگانی سپاهان همراه بسپارید. ترخیص‌کاران و کارشناسان امور گمرکی با تسلط به‌تمامی فرایند امور گمرکی و ترخیص کالا مفتخر به پاسخگویی تمامی سؤالات شما و رفع ابهام دراین‌خصوص هستند.

سوالات متداول

برای ترخیص کالا از گمرک غرب تهران نیاز است فرآیندی طی شود. مراحلی چون تهیه پیش فاکتور، ثبت سفارش کالا، تهیه مجوزهای مختلف بر اساس نیاز کالاهای وارداتی، دریافت گواهی‌نامه بازرسی کالا، دریافت مدارک بیمه نامه، تخصیص ارز برای پرداخت هزینه‌های واردات کالا، تشکیل پرونده و .... اشاره کرد.

ترخیص کالا در واقع همان آزاد کردن کالاهای وارداتی از گمرک است. واردات هر کالایی به کشور باید بر اساس قوانین واردات کالا و تحت بازرسی گمرک صورت بگیرد، که به کل فرآیندی که باید انجام شود ترخیص کالا می‌گویند.

قبل از ترخیص کالاها نیاز است تا قیمت نهایی و تمامی هزینه هایی که برای رهایی ترخیص کالا از انبار نیاز است به‌طور دقیق محاسبه شود برای این‌کار می‌توانید با کارشناسان ما در شرکت بازرگانی سپاهان همراه تماس بگیرید.

مشتریان چه می گویند؟

 آقای حسن لو
آقای حسن لومدیر عامل
بیشتر بخوانید
اولین باری بود که با سپاهان همراه کار می‌کردم بسته‌هام سالم زودتر از اون چیزی که انتظار داشتم به دستم رسید و من کاملا راضی بودم و خوشحالم از این بابت که با شرکت شما آشنا شدم و امیدوارم همکاری‌های آینده خیلی بهتر بتونه باشه و انشاالله که بتونم همکاری بیشتری با شرکت شما داشته باشم.
خانم ناصری
خانم ناصریمدیرعامل شرکت راستین مهر آریا
بیشتر بخوانید
بسیار از عملکرد شرکت سپاهان همراه راضی هستم با همکاران بسیار خوب در واحدهای مختلف به ویژه واحد حمل خانم ذوالقدر بزرگوار و مدیریت محترم خانم جوانی و خانم حشمتی دوستانی که باهاشون در حال همکاری هستیم و مدیرعامل محترم جناب آقای روحانی بسیار سپاسگزارم بسیار به موقع حمل‌های ما رو انجام دادن به صورت اکسپرس ترخیص‌کالای ما رو انجام دادن سپاسگزارم امیدوارم که مدت‌ها بتونیم با هم ادامه همکاری داشته باشیم
آقای مرادی
آقای مرادیمدیر عامل
بیشتر بخوانید
اینجانب حسن مرادی در زمینه لوازم جانبی موبایل فعالیت دارم، حدود ده سال است که با مجموعه بزرگ سپاهان همراه آشنایی و همکاری دارم. همکاری من با این مجموعه در زمینه حمل کالا از دبی و چین است. از مدیریت این مجموعه جناب آقای روحانی و همکاران محترمشون رضایت کامل دارم چون در شرایط سخت و دشوار همیشه در کنار مشتری و تلاش برای ارائه بهترین خدمات به مشتری هستند.
قبل
بعدی
5/5 - (3 امتیاز)

یک پاسخ

 1. من که از خدمت ترخیص از گمرک تهرانتون استفاده کردم و عالی و سریع ترخیص کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *