نصف متقاضیان تسهیلات صادراتی گرفتند

export-container-1

آنچه در این مطلب خواهید خواند

سال ۱۴۰۰ حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان موفق به دریافت بیش از ۴۳۶۲ میلیارد تومان از تسهیلات اعطا شده به واحدهای صادراتی شدند.

به گزارش ایسنا، سال قبل بیش از ۴۳۶۲ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۲۳۸ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته در این مدت ۵۱۳ مورد ثبت‌نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان در این مدت موفق به دریافت تسهیلات شدند.

بر اساس جزئیات اطلاعات که برای ۱۱ماهه سال ۱۴۰۰ منتشر شده نیز، از بین استان‌ها، تهران بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود اختصاص داده است. در مورد استان‌هایی که کمترین تسهیلات را دریافت کردند نیز باید گفت که  شش استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.

البته اطلاعات مربوط به تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ١٣٩٩ تا پایان سال قبل هم منتشر شده که نشان می‌دهد در این مدت بیش از ۵۶۱۵ میلیارد تومان در قالب ۳۱۲ فقره پرداخت شده است.

طی مدت یاد شده ۷۹۳ فقره ثبت‌نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۴۴۹ مورد از آن‌ها برای دریافت بیش از ۹۴۹۷ میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شدند، اما ۳۱۲ فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد؛ یعنی حدود ۳۹.۳ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.

جزئیات اطلاعات منتشر شده در ۱۱ماهه پارسال نیز نشان می‌دهد که از خرداد سال ۱۳۹۹ تا پایان بهمن سال قبل، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را دریافت کردند، اما به شش استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.

جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی

بر اساس گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در راستای هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همچنین تسهیل و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی-صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانک‌های عامل طرف قرارداد در سایت بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir راه‌اندازی شده است. این اقدام برای صادرات محصولات اولویت‌دار به کشورهای هدف انجام شده است.

درخواست متقاضیان پس از ثبت در سامانه مذکور، به‌صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و پس از تأیید به یکی از بانک‌های عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کارآفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف به‌صورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به‌صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.

اولویت‌های اعطای تسهیلات بر اساس اولویت‌های کالایی، اولویت‌های کشوری، واحدهای تولیدی-صادراتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از طریق توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *