بلومبرگ: هند صادرات برنج را ممنوع می‌کند

هند صادرات برنج را ممنوع می‌کند

آنچه در این مطلب خواهید خواند

دولت هند درحالی‌که صادرات گندم و شکر را برای تأمین نیاز داخلی محدود کرده است اکنون به فکر ایجاد محدودیت‌هایی برای صادرات برنج افتاده است.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری بلومبرگ نوشت برنج شاید در فهرست بعدی سیاست حمایتگری غذایی دولت هند بعد از اعمال محدودیت برای صادرات گندم و شکر باشد.

محدود شدن صادرات گندم و شکر هند بازارهای جهانی را شوکه کرد اما هند بزرگ‌ترین صادرکننده برنج در جهان است و هرگونه اختلال در صادرات برنج هندی می‌تواند تأثیری ویرانگر بر امنیت غذایی جهان داشته باشد، میلیون‌ها نفر را به کام گرسنگی بکشاند و فشارهای تورمی در بازار جهانی غذا را افزایش دهد.

رایکا پیپلانی، اقتصاددان بانک یس در این زمینه گفت: دولت هند تاکنون محدودیت‌هایی را بر صادرات گندم و شکر وضع کرده است و محدودکردن صادرات برنج نیز قطعی است فقط این که چه زمانی چنین تصمیمی گرفته شود مشخص نیست.

بر اساس این گزارش هند بزرگ‌ترین صادرکننده برنج در جهان است و ۴۰ درصد تجارت جهانی برنج مربوط به تولیدات این کشور است.

به گفته منابع هندی، کمیته وزارتی هند که قیمت کالاهای اساسی در این کشور را بررسی می‌کند وضعیت ذخایر برنج در هند را موردبحث قرار داده است و باتوجه‌به وجود ذخایر عظیم برنج تصمیم گرفته است در شرایط فعلی هیچ محدودیتی برای صادرات این محصول در نظر نگیرد.

اما پورنیما وارما، استاد مؤسسه مدیریت کشاورزی هند گفت: امکان محدودکردن صادرات برنج هندی وجود دارد. شاید دولت به این نتیجه برسد که برای مقابله با افزایش قیمت نان و تأمین امنیت داخلی، مصرف برنج را جایگزین گندم کند.

برنج و گندم ارتباط نزدیکی با هم در رژیم غذایی هند و همچنین در برنامه کمک غذایی دولت هند دارند. خرید گندم برای برنامه کمک غذایی هند نصف سال گذشته بوده است و مقامات هندی در نظر دارند به‌جای گندم، برنج ارزان تولید داخل را در میان مردم گرسنه خود توزیع کنند. ذخایر کافی برنج در هند برای این کار وجود دارد و قیمت برنج برخلاف گندم در این کشور ثابت مانده است.

به عقیده تحلیلگران، اگر هند محدودیت‌هایی برای صادرات برنج وضع کند دیگر صادرکنندگان برنج مثل ویتنام نیز ممکن است چنین کاری را انجام دهند همچنان که در جریان بحران غذایی سال ۲۰۰۸ شاهد بودیم. آسیا ۹۰ درصد برنج دنیا را تولید و البته مصرف می‌کند.

در جریان سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ قیمت گندم در هند بسیار بالا رفت و مقامات هندی مجبور شدند صادرات این محصول را محدود کنند. دولت، برنج بیشتری برای توزیع در میان مردم خود به‌جای گندم خریداری و برای تضمین دسترسی خود به ذخایر برنج ارزان صادرات برنج غیر باسماتی را در اکتبر ۲۰۰۷ ممنوع کرد.

بر اساس این گزارش اکنون تصمیم دولت هند برای محدودکردن صادرات برنج به این بستگی دارد که روند رشد قیمت مواد غذایی در هفته‌های آینده چگونه پیش خواهد رفت. به‌علاوه کشت جدید برنج در این کشور به‌زودی آغاز می‌شود و میزان برداشت محصول به آب‌وهوا بستگی دارد. اگر شرایط آب‌وهوایی مساعد نباشد و قیمت‌ها بالا برود آن‌گاه احتمال دارد محدودیت صادراتی وضع شود.

هند هرسال بیش از ۲۰ میلیون تن برنج به بازار جهانی صادر می‌کند. برنج باسماتی یکی از اقلام پرطرف‌دار برنج هند است. این کشور در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ بالغ بر ۳.۹۵ میلیون تن برنج باسماتی و ۱۷.۲۶ میلیون تن برنج غیر باسماتی به سراسر دنیا از آمریکا و اروپا گرفته تا خاورمیانه صادر کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *