ارزیابی گمرکی چیست؟ [وظایف ارزیاب گمرک]

ازیابی کالا در گمرک

آنچه در این مطلب خواهید خواند

ارزیابی کالا در گمرک چیست و چرا انجام می‌شود؟

قبل از اینکه در مورد نحوه ارزیابی کالاها در گمرک ببینیم که ارزیابی کالا در گمرک چیست. دلایل مختلفی برای ارزیابی گمرکی وجود دارد و این فرایند فقط برای کالاهای خاصی انجام می‌شود.
• یکی از این دلایل ارزیابی کالا در گمرک، مغایرت کالاهای اظهار شده با کالایی است که به کشور وارد یا از گمرک خارج می‌شود. کالاهایی دارای مغایرت با اسناد اظهار در سامانه EPL در مسیر قرمز قرار می‌گیرند. از آنجایی که کالاهای مشکوک و پرریسک در مسیر قرمز وارد می‌شوند، کارگزارگمرک هماهنگی‌های لازم را با ارزیاب گمرک انجام می‌دهد.
در بیشتر مواقع بسته‌بندی کالاهای مسیر قرمز باز شده و چک می‌شوند. در صورتی که مشکل یا مغایرتی با اظهارنامه نداشته باشند، فرایند ترخیص آنها انجام می‌شود. کالاهای مسیر قرمز، از نظر وزن، حجم، تعداد، بسته‌بندی برند موردنظر و نوع کالا و .. با کالای اظهار شده و همچنین قوانین کالای وارداتی و صادراتی و ممنوعیت ها تطبیق داده می‌شوند.

• از دیگر دلایل ارزیابی کالا در گمرک میزان بالای قاچاق در کشور عزیزمان است. در صورت تایید ارزیاب کمرگ به تطبیق کالا با موارد قاچاق، فرایند قانونی آن با ستاد مبارزه با کالا و ارز جلو می رود.

• و آخرین دلیل نیاز به ارزیابی در گمرک، سابقه واردکننده است. در صورتی واردکننده یا که کارت بازرگانی موردنظر که عمل تجاری روی آن صورت گرفته است دارای سابقه تخلف و یا موراد مشکوک باشد، کالا توسط ارزیاب گمرک ارزیابی خواهد شد.

چه زمانی کالا را در گمرک ارزیابی می‌کنند؟


به محض اظهار کالا در رویه مورد نظر و ارجاع اظهارنامه به گمرک ایران و همچنین با توجه به مسیر انتخابی کالا، اظهارنامه‌ها در یکی از مسیرهای سبز، زرد و قرمز گمرکی قرار می‌گیرد.
بعد از تعیین مسیر گمرکی اقدامات زیر صورت می‌گیرد:
• ارزیابی فیزیکی
• بازدید
• نمونه برداری و سایر اقدامات کنترلی
• مطابقت اسناد و مدارک اظهار با کالای موجود
بنا به نیاز برای بررسی کالای وارداتی از دستگاه‌های ایکس‌ری استفاده می‌شود. برای سنجش نوع کالا از طریق ارسال نمونه به آزمایشگاه مجاز، بررسی‌های لازم انجام می‌شود.
در مرحله کارشناسی نیز اظهارنامه و اسناد پیوست از جهت رعایت قوانین و مقررات مربوطه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: حل اختلافات گمرکی

وظایف گمرک در ارزیابی و کنترل کالا در گمرک

ماده 66 آ.ا ق.ا.گ (رسیدگی به اظهارنامه) ارزیابی:

به منظور حصول اطمینان از اجرای مقررات گمرکی، وصول وجوه متعلقه، صحت مندرجات اظهارنامه گمرکی و اسناد کالاهای اظهار شده ازلحاظ نوع، جنس- تعداد- وزن- ارزش – کشور سازنده – تعرفه و سایر مشخصات و همچنین مجوزهای لازم  باید مورد ارزیابی و کنترل قرارگیرد.

وظایف ارزیاب گمرک

 1. حصول اطمینان از مقررات گمرکی
 2. اطمینان از حصول وجوه متعلقه
 3. اطمینان از صحت مندرجات اظهارنامه و اسناد
 4. بررسی کالاهای اظهار شده از لحاظ نوع جنس، تعداد، وزن، ارزش،کشور سازنده، تعرفه و سایر مشخصات و مجوزهای لازم
 5. بازدید فیزیکی کالا
 6. نمونه‌برداری کالا در صورت لزوم
 7. وارسی و ارزیابی کالا
 8. صورت مجلس و گزارش تخلفات کشف شده برای تعیین جریمه یا سایر اقدامات قانونی به رئیس گمرک

چه‌ کار‌هایی را ارزیاب گمرک باید طبق قانون امور گمرکی انجام دهد؟

 1. ارزیابان باید طوری کالا را توصیف و ثبت کنند که کامنت مربوطه حاوی همه شرایط و مشخصات کالا باشد. مانند: نوع کالا، برند، مدل، شماره فنی، قدرت، ظرفیت، توان، کشور سازنده، ابعاد، وزن هر عدد، تعداد بسته‌ها، تعداد عددی کالا در هر بسته، تعداد کالا (کارتن/پاکت/بسته/نگله) وزن خالص و ناخالص و غیره
 2. قبل از ارزیابی اسناد، می‌بایست ضمیمه اظهارنامه از جمله: فاکتور، عدل‌بندی، مجوز ثبت سفارش به طور کامل مطالعه و بررسی و با مندرجات اظهارنامه مطابقت نمایند.
 3. سعی کند از کلیه اقلام اظهاری یک مورد را ظهرنویسی نماید. اگر کالا یکنواخت باشد با توجه به نوع کالا و براساس مدیریت ریسک یک یا چند بسته و انتخاب و از بقیه صرف نظر می‌کند.

۴ نکته مهم در مورد ارزیابی کالا در گمرک

 1. اگر عدل‌بندی یکنواخت نباشد، ولی عدل‌بندی نوع، جنس، وزن، ارزش و مقدار هر بسته را جداگانه نشان دهد در این‌صورت می‌تواند به باز کردن یک یا چند بسته اکتفا کند، مشروط براینکه اختلاف بیشتر از 5 % نباشد. اگر بیشتر از 5 % بود بدون استثنا کل محموله را باید ارزیابی کند.
 2. اقلامی که تعداد و ارزش آن‌ها بیشتر است در الویت ارزیابی قرار گیرند.ارزیاب گمرک هرگونه مغایرتی بین کالا و اسناد مشاهده می‌‍کند چه شمول تفاوت باشد چه نباشد، باید گزارش کند.
 3. اگر امکان ضمیمه کردن کالا نباشد برای بازرسی نباشد، ارزیاب باید  از صاحب کالا حتی المقدور عکس کالا یا جعبه و کاتالوگ را گرفته و آن را بارگزاری کند.
 4. ارزیابان موظف‌اند طبق قوانین و مقررات در اسرع وقت، از زمان ارجاع اظهارنامه به کارپوشه آنها نتیجه ارزیابی را با ذکر جزئیات دقیق درج نمایند.
4.7/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *