خصوصیات فرهنگی مردم چین

خصوصیات فرهنگی مردم چین
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  برقراری روابط تجاری با فعالین اقتصادی هر کشور ، تا حد زیادی بر گرفته از خصوصیات فرهنگی مردم آن کشور است و کشور چین نیز از این قاعده مستثنی نیست . با توجه به این که چینی ها امروز در جایگاه دومین اقتصاد بزرگ جهان ، سهم عمده ای از تجارت بین الملل را به خود اختصاص داده اند ، کسب آگاهی از قواعد فرهنگی آن ها اهمیت زیادی دارد که در این پادکست به برخی از آن ها  اشاره می کنیم :

  * چینی ها برای تاریخ کهن و فرهنگ خود احترام زیادی قائلند و از دیگران نیز انتظار دارند به تمدن و فرهنگ آن ها کاملا احترام بگذارند .

  * آن ها به سلسله مراتب اجتماعی و سازمانی بسیار پایبند هستند . از این رو به افراد مسن و همچنین به مافوق های سازمانی خود ، فوق العاده احترام می گذارند .

  * نوعا اشخاص محافظه کاری هستند و ریسک پذیری بسیار کمی دارند .

  * گرچه به علل مختلف تاریخی ، در مورد خارجی ها محتاط هستند ، ولی در عین حال ، اشخاصی اهل معاشرت هستند .

  * در روابط جدید با دیگران ، رسمی عمل می کنند . نام کوچک افراد را برای مخاطب قراردادن آن ها به کار نمی برند و متقابلا نیز دوست ندارند با اسم کوچک خود مورد خطاب قرار گیرند .

  * در ملاقات های جدید ، علاقه دارند به صورت رسمی معرفی شوند و هنگام معرفی شدن می ایستند .

  * وقت شناس هستند و دیر حاضر شدن در محل تعیین شده را بی نزاکتی می دانند .

  * در ملاقات ها یا مکالمات خود ، مستقیما به موضوع اصلی ورود نمی کنند و قبل از آن کمی در مورد اموری مثل آب و هوا گفتگو می کنند .

  خصوصیات فرهنگی مردم چین

  * از آن جا که شنیدن ” نه ” را برای خود مایه شرم می دانند ، با صراحت صحبت نمی کنند و سعی می کنند منظور خود را به صورت غیر مستقیم و در لفافه بیان کنند . چینی ها حتی اگر با موضوعی مخالف باشند ، صراحتا ” نه ” نمی گویند و از طرف مقابل هم همین انتظار را دارند . البته از عمل غیر ارادی بالا انداختن ابرو توسط چینی ها ، می توان فهمید که با موضوعی مخالف هستند .

  * تواضع طرف مقابل ، برای چینی ها بسیار مهم است . بنا بر این وقتی از شما تمجید می کنند ، دوست دارند شما از خود تواضع نشان دهید و مودبانه بگویید شایسته این تمجید نیستید .

  *  در فرهنگ چینی ها ، هدیه دادن و گرفتن مرسوم و محبوب است و آن را عاملی برای تحکیم رابطه می دانند .

  * چینی ها جمع گرا هستند و به سرعت با اشخاصی که اشتراک منافع داشته باشند ، ائتلاف کرده و علیه طرف مقابل ، گروه تشکیل می دهند .

  * چینی ها برای کسانی که با ظاهری آراسته و به خصوص با کت و شلوار در برابر آن ها ظاهر شوند ، ارزش و احترام ویژه ای قائل هستند .

  * ضمنا هنگام نشستن در جمع آن ها ، پا روی پا نیندازید یا به هرشکل طوری ننشینید که کف کفشتان در معرض دید باشد . چینی ها از این موضوع ،  ناراحت می شوند.

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *