کرونا، تهدید ها و فرصت ها

کرونا، تهدید ها و فرصت ها

آنچه در این مطلب خواهید خواند

مقدمه

کارشناسان زیادی در رابطه با کرونا، تهدید ها و فرصت ها ی آن صحبت کرده اند. کرونا، همچنان در صدر اخبار رسانه ها است و این روزها همه جا صحبت از این ویروس است. چه بخواهیم چه نخواهیم، این  موجود کوچک تاجدار کلیه روابط و مناسبات جهانی را تغییر داده، و بیش از همه کسب و کارها را . سوالات بیشمار و بی جواب  بسیاری پیش روی مشاغل گوناگون قرار گرفته  است.

کرونا و چالش های پیش رو

این ویروس موذی تاج دار که گسترش آن کاملا جهانی شده، انسان پر ادعای قرن 21 را با چالش های غیر قابل پیش بینی مواجه کرده است. این که سر و کله این ویروس مرگبار  چطور و از کجا پیدا شد را حتما در این چند ماه سپری شده زیاد خوانده و شنیده ایم. اما سوال اساسی اینجاست که از این به بعد چه اقداماتی انجام دهیم و چگونه خود و کسب و کارمان را با این شرایط تطبیق دهیم.

بشر امروز در حال سپری کردن روزهایی در  یکی از عجیب ترین دوره های تاریخ است. شیوع جهانی این  ویروس، تحولاتی عظیم و شگرف در نظم جهانی، تغییراتی سریع، شرایطی پیچیده و غیرقابل پیش بینی را ایجاد کرده که کمتر کسی انتظار آن را داشت. سبک زندگی، پروتکل های بهداشتی و درمانی، روال های اجتماعی، ورزش، آموزش،  اقتصاد ، مدیریت کسب و کار و به طور کل تمامی حیطه های زندگی، به شدت تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته و شرایطی را بوجود آورده که زندگی مان را به طور کامل دگرگون کرده است.

بازبینی در استراتژی های کسب و کار

بررسی موضوع نشان می دهد که انسان چقدر در مواجهه با شرایطی که ممکن است هر آن اتفاق بیفتد و همه چیز را تحت تاثیر قرار دهد نا آماده است. هر کدام از ما به عنوان صاحبان یک کسب و کار و یا یک فعال تجاری، دیگر نمی توانیم به روال سابق، کسب و کارمان را اداره کنیم و باید به سرعت برای تغییراتی بزرگ تر و اساسی تر آماده شویم. باید استانداردهایی جدید تعریف کرد، زیرساخت های نوین بنا کرد و استراتژی های کسب و کار را بازبینی کرد تا بتوان در دنیای کرونا و پس از آن به فعالیت پرداخت.

احتمالا  ، دوران مبارزه با این مهمان ناخوانده و همچنین تاثیرات بلند مدت آن بر همه ابعاد و شئون زندگی ما طولانی تر از پیش بینی ها خواهد بود. حالا باید هر کدام از ما هم پای کادر درمانی و پزشکی در جبهه دیگر نبرد ، مشارکت کرده و کاملا مراقب باشیم تا بتوانیم با هوشمندی، شرایط فعلی و شرایط پسا کرونا را رصد کنیم و خودمان را برای هر سناریو یی آماده سازیم.

پرسش های اساسی ایجاد شده بعد از کرونا

پاسخ به پرسش های اساسی زیر ، کلید راهبردی برای عبور کم خطر تر از این بحران خواهد بود :

 • ویژگی های دنیای کرونایی چیست؟
 • تاثیر کرونا بر سبک زندگی آینده چیست؟
 • تاثیر کرونا بر آینده مشاغل چیست؟
 • چه صنایع و مشاغلی توسعه می یابند؟
 • تقاضا برای کدام صنایع و مشاغل کاهش می یابد؟
 • مناسبات اجتماعی در این شرایط چگونه خواهند بود؟
 • کرونا چه تاثیری بر ابعاد مختلف خانواده خواهد داشت؟
 • ترکیب جمعیتی در کشورها چگونه خواهد بود؟
 • کرونا چه تاثیری بر جریان مهاجرت خواهد داشت؟
 • اقتصاد خرد و کلان به چه سمت و سویی خواهد رفت؟
 • جریان علم، آموزش و ارتباطات علمی در همه ابعادش به ویژه با مجازی تر شدن ، چه شمایل جدیدی خواهد یافت؟
 • روش های سیاست ورزی و عمل سیاسی چگونه باید باشد؟
 • مدل های حاکمیتی و مدیریتی موثرتر چیست؟
 • روابط منطقه ای و بین الملل چه تحولاتی خواهد یافت؟
 • سنت ها و آیین های قومی، ملی و مذهبی چه تاثیراتی خواهند پذیرفت و راهبرد تازه برای تداوم آن چگونه است؟
 • نگاه به جهان و خلقت و معنویت چگونه خواهد بود؟
 • صنعت ورزش وسرگرمی دچار چه تحولاتی خواهد شد؟

کرونا و شیوه های نوین کسب و کار

کرونا و شیوه های نوین کسب و کار

اغلب کسب و کارها نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا بر اثر بحران ویروس کرونا دچار شوک شده اند، شوکی عظیم، غیر قابل پیش بینی و سخت! شیوع تصاعدی این ویروس شرایطی را ایجاد کرد که هیچ کدام از ما برای آن آماده نبودیم و در حالی که صاحبان اکثر کسب و کارهای ایرانی که از قبل به دلیل تورم، رکود اقتصادی، تحریم ها و چندین علت دیگر در حال تلاش برای حفظ بقا بودند، این بار در حال دست و پنجه نرم کردن با عاملی ناشناخته و البته ناپیدا هستند. در همین چند هفته اخیر تاثیر شیوع این ویروس بر کسب و کارهای ایرانی را دیده ایم.  البته هنوز هم عمق اثرات این شوک عظیم بر پیکره اقتصاد ایران مشخص نشده است.

کرونا ، فارغ از بحران های اجتماعی که ایجاد می کند ، تاثیرات عمیقی نیز بر محیط کسب و کارها خواهد داشته که برآورد می شود بین 9 ماه تا 15 ماه به طول خواهد انجامید. در این شرایط که بسیاری از مردم با محدودیت های رفت و آمد و بعضا با قرنطینه خانگی مواجه هستند و هم چنین نگرانی از حضور در مکان های عمومی و مغازه ها دارند ، بهترین فرصت برای کسب و کارهای اینترنتی فراهم شده است.

افزایش تقاضا برای خرید آنلاین

پرواضح است که تقاضا برای خرید آنلاین کالا و خدمات به شدت بالا رفته و بسیاری از مردمی نیز که تا به حال به فضای آنلاین اعتماد نداشتند، در حال تجربه آن برای برآورده کردن اساسی ترین نیازهایشان هستند. و دقیقاً فرصت اصلی همینجاست!

خیل عظیمی از مشتریان جدید خرید از فروشگاه ها و دفاتر آنلاین را آغاز کرده اند و  به وضوح شاهد این هستیم که سد محکم بی اعتمادی این بخش از مشتریان شکسته شده و این گروه در حال تجربه خریدی متفاوت هستند. پس باید در جهت ایجاد رضایت و تجربه ای بی نظیر برای این دسته از مشتریان تلاش کنیم.

اگر تا به حال دست روی دست گذ اشته بودید، زمان آن رسیده است که جایی برای کسب و کارتان در بازار آنلاین دست و پا کرده و به خیل عظیم فروشندگان  اینترنتی بپیوندید، در غیر اینصورت کرونا یا عواملی ناشناخته نظیر آن، به زودی و به طور قطع ریه های تنفسی کسب و کار شما را از کار خواهد انداخت.

سخن پایانی

شرکت سپاهان همراه که در راستای ماموریت خود مبنی بر توسعه و تسهیل تجارت آمادگی دارد بیشتر از گذشته در کنار کسب و کار شما باشد و با ارائه مشاوره و راهنمایی و همفکری ، گذار از این بحران پیش آمده را با کمترین میزان آسیب میسر سازد . همچنین این شرکت جهت ایفای مسئولیت اجتماعی خود اقدام به واردات دستگاه ساخت و تولید ماسک، دستکش، گان و دیگر تجهیزات پزشکی  برای فعالان تجاری کرده تا از این رهگذر  ضمن بهبود امکانات بهداشتی کشور ، کمکی هم به وضعیت اشتغال و تولید در کشور کرده باشد . علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد امور مشتریان این شرکت تماس حاصل نمایند.

منابع :http://b2n.ir/433460

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *