بانک کونلون

بانک کونلون

آنچه در این مطلب خواهید خواند

بانک کونلون

بانک کونلون، بانکی است که فقط برای ارتباط با ایران به وجود آمده است. نام این بانک در ابتدا Karamay City Commercial Bank بود که با سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت چین، CNPC در سال ۲۰۰۹ میلادی به کنترل این شرکت درآمد و در سال ۲۰۱۰ به بانک کونلون تغییر نام یافت.

این بانک برای سامان‌دهی روابط بانکی ایران با چین در دوره تشدید تحریم‌ها علیه ایران و با هدف دور زدن تحریم‌ها ایجاد شد. سرمایه اولیه این بانک ارز ماحصل فروش نفت ایران به چین تامین شده است که در بانک کونلون در چین بلوکه شده است.

 تحریم بانک کونلون

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی بانک کونلون را به واسطه برقراری ارتباط مالی با بانکهای ایرانی که از پیش تحریم بوده اند و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد تحریم قرار داد.

مبادلات ارزی ایران در بانک کونلون

با بانک کونلون تنها می‌توان با ارز مبادله‌ای که همان ارز حاصل از فروش نفت می‌باشد کار کرد. ایران برای مقابله با تحریم‌های مالی اقدام به راه اندازی اتاق مبادلات ارزی نموده‌است. این اتاق با شناسایی تاجران و اهالی صنعت که قصد واردات دارند به جای اعطای ارز مبادله‌ای، حواله‌ای را ارائه می‌دهد تا از کشورهایی که به دلیل خرید نفت به ایران بدهکار هستند اما امکان انتقال ارز به حساب‌های ایران را ندارند، بتوانند اجناس مورد نیازشان را وارد کشور نمایند.

پول وزارت نفت ایران به حسابی در بانک کونلون می‌رود که ۳۰ تا ۴۰ درصد از فروش نفت به صورت نقدی از طریق این بانک پرداخت شده و الباقی آن صرف تأمین مالی پروژه‌ها و خرید کالاهای وارداتی چینی می‌شود.

نحوه بازگرداندن ارز حاصل از صادرات نفت ایران به چین که به علت تحریم در بانک‌های چینی بلوکه‌شده و چین بابت آن به ایران بدهکار است، فاینانس چینی نام‌گذاری شده‌است. فاینانس چینی در حقیقت  سرمایه گذاری داخلی است که توسط منابع ایران انجام می‌شود. دولت ایران مایل است به هر طریقی طلب کشور را به شکل فاینانس چینی، وارد کشور کند. چینی‌ها در سال ۱۳۹۲ پذیرفته‌اند که بخشی از پول نفت ایران که قابلیت جابجایی ندارد، را به عنوان تضمین قراردادهای مالی بپذیرند و تا سه برابر آن مبلغ، پروژه‌های ایران را سرمایه گذاری کنند.

ضمانت نامه واردات

ضمانت نامه بانکی واردات، یک تعهد پرداختی توسط بانک کنلون به واردکننده‌های خارجی است. هنگامی که شرایط مندرج در ضمانت نامه بانکی رعایت شود، بانک کنلون به تعهدات خود عمل خواهد کرد. شرکت‌ها زمانی که با صادر کننده به توافق می‌رسند بعنوان ضمانت نامه از این خدمت استفاده می کنند.

ضمانت‌نامه بانک کونلون

بانک کنلون ضمانت‌نامه را بر اساس درخواست شما به عنوان ضمانت صادرکننده قرار می‌دهد و زمانی که تمامی مدارک بازرگانی را از بانک شخص صادرکننده دریافت کردید، بانک کنلون پروسه ی تایید یا پرداخت به صادرکننده یا نماینده آن را انجام می دهد.

ویژگی ضمانت نامه های بانکی کونلون

با تغییر اعتبار تجاری واردکننده یا صادرکننده به اعتبار بانکی، حمایت مالی از وارد کننده صورت می‌گیرد و فرصت های تجاری بیشتری را به دنبال دارد.

انواع ضمانت نامه های بانکی، بانک کنلون

بانک کنلون انواع ضمانت نامه‌های بانکی مورد نیاز شما را تامین می‌کند، مانند:

 • ضمانت نامه بانکی پرداخت
 • ضمانت نامه بانکی پذیرش
 • ضمانت نامه بانکی برای تعویق پرداخت
 • ضمانت نامه بانکی برای مذاکرات
 • ضمانت نامه بانکی خاص و…

اگر قبل از صدور ضمانت‌نامه بانکی، سپرده به طور کامل پرداخت شود. شما می‌توانید از خدمات با بهره‌وری بالا در زمینه‌ی ضمانت نامه‌های بانکی برای کسب و کار خود استفاده کنید. بانک کنلون همچنین خدمات با کیفیت بالایی نظیر اصلاح ضمانت نامه بانکی، بازرسی اسناد، پذیرش قبض و پرداخت را ارائه می‌دهد. ضمانت نامه حمل و نقل، تایید بارنامه، وام های دریافت اعتبار و سرمایه گذاری مجدد نیز از دیگر خدمات است که بانک کنلون ارائه می دهد.

اسناد مورد نیاز برای صدور ضمانت نامه بانکی

 • پیش‌فاکتور قراردادها
 • فاکتور رسمی تجاری
 • گواهی مبدا تولید
 • بارنامه
 • اظهارنامه گمرکی (به ضمیمه برگه تخفیف برگشت مالیاتی)
 • تاییدیه سوابق تجارت،
 • گواهی انجام معامله از طریق RMB خارج از مرز (off-shore)،
 • تعهدنامه تجاری.

فرآیند بررسی و تصویب واریز وجه به مقصد

ابتدا این موضوع توسط مدیر امور مشتریان بررسی و تأیید می‌شود، سپس برای بررسی و تأیید به دفتر مرکزی ارسال می‌شود، پس از آن کار به مدیر بخش امور اجرایی ارائه و پس از تأیید به دفتر امور اجرایی محول و در نهایت به حساب واریز می‌شود.

سپرده تقاضای ارز خارجی شرکت‌ها در بانک کونلون

سپرده تقاضای ارز خارجی شرکت‌ها به وجوه ارزی (“ ارز “) گفته می شود که در یک حساب سپرده ارزی شرکت که توسط بانک کونلون افتتاح شده است و توسط اشخاصی که در چین و خارج از آن، یا موسسات خارجی در چین حضور دارند، واریز می شود. حساب سپرده ارزی شرکت‌ها ممکن است یک حساب جاری ارزی یا حساب  حساب ارزی سرمایه‌ای باشد. برای آشنایی بیشتر با حساب ارزی و سرمایه بانک کونلون ابتدا باید به سوالات زیر پاسخ دهیم.

 • هدف از حساب ارزی بانک کونلون چیست؟ با باز نمودن حساب ارزی پرداخت و واریز ارز تسهیل می‌شود همچنین این حساب در بانک کونلون از سرمایه‌های مشتریان و ایجاد درآمد سود مشتریان محافظت می‌کند.
 • مشتریان هدف این خدمت چه کسانی هستند؟ مشتریان شرکتی و نهادی مشتریان اصلی دریافت کننده این خدمت هستند.
 • فرآیند کاری باز نمودن حساب ارزی بانک کونلون به چه صورت است؟ در ادامه به تفصیل شرایط بازنمودن حساب ارزی و سرمایه‌ای بانک کونلون را شرح خواهیم داد.

A) حساب ارزی جاری را باز کنید.

مجوز داشتن یا تایید شدن توسط مقامات ذیصلاح بانک کونلون برای راه اندازی تجارت خارجی یا درآمد ارزی از طریق حساب‎های جاری برای نهادهایی صورت می‌پذیرد که شرایط زیر را دارا باشند:

 • داشتن ارز خارجی از منابع ویژه برای اهداف از پیش تعیین شده، مانند: اهدا، کمک و حواله پستی بین المللی و …
 • نهادهای داخلی که برای افتتاح حساب جاری ارز به اداره امور خارجه ارز (SAFE) مراجعه می کنند باید اسناد زیر را ارائه دهند:

مدارک افتتاح حساب شامل:

 • اصل و یک نسخه از پروانه کسب یا گواهی ثبت نام
 • اصل و کپی مجوز تجارت خارجی صادر شده توسط مقامات ذی‌صلاح، یا گواهی ثبت ارز از شرکت های تأمین اعتبار خارجی، یا شواهد مستند درآمد ارزی از طریق حساب‌های جاری
 • اصل و یک نسخه از گواهی کد سازمانی
 • سایر موارد مورد نیاز SAFE

پس از بررسی و تأیید، SAFE تأیید افتتاح حساب جاری ارز یا فرم ثبت نام حساب ارزی را برای موسسات خارجی در چین صادر می کند. عملیات داخلی موسسات سرمایه‌گذاری در چین، با ارائه تصویب برای افتتاح حساب جاری ارزی، حساب را در بانک کنلون  باز می کنند و ده روز بعد، نسخه چهارم تصویب افتتاح حساب جاری ارز را به اداره محلی (SAFE) برای دریافت گواهی استفاده از حساب ارزی  را ارائه می دهند. شرکت‌های تأمین اعتبار خارجی با ارائه تصویب افتتاح حساب جاری ارز و گواهی ثبت ارز خارجی از شرکت‌های تأمین اعتبار خارجی، حساب را در بانک کنلون باز می‌کنند و موسسات خارجی در چین با ارائه فرم ثبت نام حساب ارزی برای موسسات خارجی در چین حساب خود را در بانک کنلون باز می‌کنند.

نهادهای داخلی اصولاً  ممکن است یک حساب جاری ارزی با یک بانک باز کنند، اما افتتاح حسابهای جاری ارزی برای ارزهای مختلف  منوط به تأیید اضافی SAFE نیست. در مناطقی که از سیستم اطلاعات مدیریت حساب ارزی استفاده می شود، نهاد داخلی واجد شرایط می‌توانند برای ایجاد بیش از یک حساب جاری ارزی ، بدون محدودیت در تعداد حساب ها و بانک ها، از SAFE درخواست کنند.

B- افتتاح حساب سرمایه ارزی

 1. نهادهای داخلی که برای افتتاح حساب سرمایه ارزی به SAFE مراجعه می کنند باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 برنامه افتتاح حساب

 • برای افتتاح حساب های وام به ترتیب برای بازپرداخت و بازپرداخت،اصل قرارداد وام و گواهی ثبت بدهی خارجی یا گواهی ثبت نام وام ارزی (با وام) نیاز است.
 • برای افتتاح حساب ویژه برای انتشار سهام ارزی – دفترچه مصوب توسط تنظیم کنندگان اوراق بهادار و سایر اسناد مرتبط مورد نیاز می‌باشد.
 • برای افتتاح حساب ویژه برای تحقق دارایی، اسنادی که توسط مقامات ذی صلاح تأیید شده، توافق نامه ها و برنامه استفاده از عواید مورد نیاز است.

شرکت های تأمین اعتبار خارجی برای افتتاح حساب سرمایه باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 1. مدارک کامل افتتاح حساب
 2. گواهی ثبت ارز خارجی از شرکت های تأمین اعتبار خارجی و سایر اسناد مرتبط

شرکت های خارجی یا اشخاص متقاضی افتتاح حساب ویژه موقت باید اسناد زیر را ارائه دهند:

 1. مدارک کامل افتتاح حساب
 2. سند حواله یا قصد سرمایه گذاری

پس از بررسی و تأیید، SAFE اعلامیه افتتاح حساب را صادر می کند. متقاضی با ارائه تصویب SAFE برای افتتاح حساب ارزی حساب را در بانک کنلون باز می کند.

منبع: ویکی پدیابانک کنلون

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *