تفاوت‌های حمل‌ونقل FCL و LCL چیست؟ (FCL | LCL زیر ‌ذره‌بین)

تفاوت حمل LCL وFCL چیست؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند

برای ارسال محموله‌ها در حمل‌ونقل دریایی معمولاً از یکی از دو روش که شامل فله‌ای و کانتینری استفاده می‌شود. منظور از حمل فله‌ای، تعداد محدود، پاکتی، کیسه‌ای یا کارتنی است. اما در حمل‌ونقل کانتینری حجم کالا شامل دو بخش کانتینر کامل FCL و حمل‌ونقل کمتر از کانتینر LCL است که در مقاله زیر به طور مختصر به توضیح آن پرداخته‌ایم:

حمل‌ونقل کانتینر کامل FCL  چیست؟

حمل   FCL به معنی بار کامل کانتینر ( FULL CONTAINER LOAD ) است. به این منظور که کالاهای کانتینر به یک فرستنده تعلق دارد. ارسال‌کنندگان به دلیل ایمنی و امنیت محموله خود این کار را انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید: حمل کانتینری چیست؟ {مزایا و معایب + ۹ نوع کانتیر}

چرا FCL  نسبت به LCL ارزان‌تر است؟

 1. برای هر مترمکعب (cbm) هزینه پرداخته نمی‌شود فقط برای هر کانتینر هزینه جدا باید بپردازید.
 2. کل بار یک کانتینر مربوط به یک مشتری است و یک پروانه گمرکی دارد.
 3. بررسی کالا فقط مربوط به یک مورد است.

چرا FCL ایمن چیست؟

 1. کالاهای داخل کانتینر منتقل نمی‌شوند.
 2. کل محتویات داخل کانتینر به یک خریدار تعلق دارد و دیگر کانتینر جابه‌جا نمی‌شوند و این عدم جابه‌جایی سبب عدم آسیب رسیدن به کالاها می‌شود.

مزایای  FCL

 1. ارزان‌تر است.
 2. دارای امنیت بالایی است زیرا افراد محدودی به کالا دسترسی دارند.
 3. واردات در حجم بالا باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود.
 4. روند کاری سریع‌تری نسبت به LCL دارد.

معایب  FCL

 1. برای پرکردن یک کانتینر باید به‌اندازه کل کانتینر خرید کنید.
 2. برای تحویل کالاها گزینه‌های محدودی در اختیار شماست.
 3. تخلیه بار شما کاملاً فشرده انجام می‌گیرد.

محاسبه حجم حمل کانتینر FCL

هزینه fcl و lcl

باید از اندازه‌گیری CBM (مترمکعب برابر است با طول در عرض در ارتفاع) استفاده شود. تفاوت‌هایی بین حجم تئوری و عملی وجود دارد. تأمین‌کنندگان باید بارگیری در یک کانتینر حامل بار به‌صورت کامل را اندازه‌گیری کنند.

حمل بار با کانتینر کوچک راه حلی مناسب برای صادرکنندگان و واردکنندگان محموله است که لزوماً برای ارسال محموله خود نیازی به کانتینر کامل ندارند. از طرفی، عجله‌ای هم برای حمل بار به مقصد ندارند، همچنین آنها تمایلی به‌صرف هزینه زیادی برای حمل بار ندارند.

حمل کمتر از کانتینر LCL

در واقع LCL به معنای این است که بارهای شما در یک کانتینر مشترک با دیگر بارها جای می‌گیرند. حمل LCL  به معنی بار کمتر از بار کانتینر(Less Than Container Load)  به نام «ظرف تلفیقی» هم نامیده می‌شود. این روش حمل‌ونقل برای بارهای کمتر، بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در این مدل کانتینرها معمولاً محموله‌هایی قرار می‌گیرند که مربوط به چند پروانه گمرکی هستند. محموله‌هایی با حجم کمتر از یک کانتینر که به خریداران متفاوتی تعلق دارد. در یک کانتینر کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

هزینه حمل کانتینر LCL

اگر سرمایه شما برای پرکردن ظرفیت یک کانتینر نیست حمل کالا به روش ال‌سی‌ال برای شما مناسب‌تر است، نسبت به روش حمل اف‌سی‌ال  ارزان‌تر است. حجم کالا بر اساس cbm محاسبه می‌شود و هر cbm معادل یک مترمربع است. با افزایش حجم کالاها میزان حجم اشغال شده در کانتینر افزایش و در نهایت هزینه حمل هم‌افزایش می‌یابد. در حمل‌ونقل دریایی وزن معینی برای حجم مشخصی از کالا در نظر گرفته شده است. هزینه‌های قابل‌توجه در زیر ذکر شده است:

 1. هزینه PSC
 2. هزینه SCA
 3. هزینه D/O
 4. هزینه THC
 5. هزینه TSF
 6. هزینه IPF

مزایای LCL  

 1. آسان تحویل می‌شود.
 2. نرخ حمل محموله صرفاً برای فضای اشغال شده است.
 3. حداقل میزان سفارش MOQ محموله‌هایی با حجم و اندازه کمتر از یک مترمکعب دارند و از روش دریایی حمل می‌شوند.
 4. در بعضی اوقات حمل دریایی زمان ارسال کوتاه‌تری نسبت به FCL دارد زیرا نیازی نیست تا تأمین‌کننده برای پرکردن کانتینر به‌اندازه کافی زمان بگذارد.

معایب LCL

 1. نسبت به FCL گران‌تر است.
 2. زمان بیشتری طول می‌کشد تا به دست مشتری برسد.
 3. امنیت کمتری دارد زیرا افراد زیادی به کالا دسترسی دارند.

چه نوع وارداتی مناسب حمل LCL است؟

 1. مناسب برای افراد تازه‌کار
 2. ارسال نمونه بار
 3. واردات جزئی

تفاوت‌های کلیدی  FCL و  LCL

دو عامل مهمی که باید در هنگام انتخاب بین FCL و LCL در نظر گرفت، وزن و ابعاد محموله است. برای مثال، اگر محموله فقط از یک یا چند پالت تشکیل شده باشد، ممکن است ارسال آنها در یک کانتینر یکپارچه ارزان‌تر باشد. اما باید ماهیت محموله خود را نیز در نظر بگیرید: آیا کالاهای خطرناک دارید؟ محموله باید چقدر سریع برسد؟ به نکات زیر توجه فرمایید:

 • محاسبه وزن کالا، در LCL هر cbm یک مترمکعب و در FCL بر اساس هر کانتینر است.
 • در روش LCL هنگام ترخیص کالا، کالای شما از داخل کانتینر مشترک خارج شده و بسته‌ها باز می‌شوند و در قالب کارتن برای شما ارسال می‌شوند. ولی در روش FCL بسته‌های شما باز نمی‌شوند و دقیقاً به همین شکلی که در ابتدا بسته‌بندی شده‌اند به شما تحویل داده می‌شود.
 • برای محموله‌های کم‌حجم LCL مقرون‌به‌صرفه و برای محموله‌های بزرگ FCL مقرون‌به‌صرفه است.
 • نوع محصول مناسب برای FCL حجیم و سنگین است، اما برای LCL کوچک و قابل‌حمل است.
 • نرخ FCL در مقایسه با نرخ LCL باثبات‌تر است. به‌طورکلی در LCL شما هزینة فضای اشغال شده در کانتینر را پرداخت می‌کنید درحالی‌که در FCL  هزینه کل ظرفیت یک کانتینر را باید پرداخت کنید.
 • در حمل‌ونقل FCL  صورت‌حساب باربری مستقیماً توسط خطوط حمل‌ونقل اف‌سی‌ال به‌صورت رسمی صادر می‌شود اما بارنامه حمل‌ونقل ال‌سی‌ال توسط شرکت حمل‌ونقل کالا صادر می‌شود.
 • برای حمل‌ونقل LCL شیپینگ مارک که روی کارتن چاپ می‌شود الزامی است.

نکته طلایی شیپینگ مارک باید به دو زبان انگلیسی و زبان کشور مقصد نوشته شده باشد. زیرا بسته را به‌راحتی می‌توان با مدارک حمل‌ونقل مربوطه شناسایی کرد و برای ترخیص کالا از گمرک و تحویل به ایران از آن استفاده کرد.

منابع: dripcapital , guidedimports

5/5 - (2 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام و ممنون از نظرتون. خوشحالیم که راضی بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *