واردات 118 هزار تن انبه از کشور پاکستان

صادرات انبه

آنچه در این مطلب خواهید خواند

صادرات انبه از کشور پاکستان به ایران در یک ساله منتهی به ماه سپتامبر 118 هزار تن بوده است و این در حالی است که این رقم در سال گذشته تنها 80 هزار تن بود. لازم به ذکر است این میزان صادرات شامل انبه ای که به طور غیررسمی از کشور افغانستان به ایران صادر می گردد، نمی باشد.

به نقل از منابع پاکستانی، به تشخیص کشور ایران چندین مجتمع ضدعفونی میوه در پاکستان غیراستاندارد هستند. در واقع مدتی قبل یک هیئت از کارشناسان سازمان قرنطینه کشورمان به منظور بازدید از این مجتمع ها به شهرهای مختلف پاکستان سفر کرده بود. این هیئت در مجموع با بازدید از 19 مجتمع ضد عفونی میوه در این کشور، طی گزارش اولیه ارسالی خود به دولت پاکستان تنها 4 تا 5 مجتمع را استاندارد اعلام کرده است.

فلک ناز، رئیس سازمان حفاظت از نباتات پاکستان، در رابطه با این موضوع توضیح داد: « استانداردهای ایران و پاکستان در این زمینه یکسان نیستند. هر کشوری استانداردها و مقررات خود را دارد. برای مثال استرالیا 3 مجتمع ضدعفونی میوه در پاکستان را تایید کرده و آمریکا نیز یک یا دو مجتمع را مورد تایید قرار داده است. ما از همه کشورها دعوت می کنیم تا از کارخانجات ما بازدید کنند.» فلک ناز در ادامه گفت: «این مجتمع ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته می شوند. ما دوست داشتیم کشور ایران همه 19 مجتمع را استاندارد تشخیص دهد، ولی خب نمی توانیم آنها را به این کار مجبور کنیم.»

وی در پایان افزود: «میزان صادرات با توجه به تقاضای کشور وارد کننده تعیین می شود. اکنون فصل برداشت تمام شده است. امیدواریم سال آینده صادرات بیشتری داشته باشیم.»

منبع: خبرگزاری تسنیم

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *