گروپاژ چیست؟

گروپاژ

آنچه در این مطلب خواهید خواند

گروپاژ واژه‌ای است که برای از بازرگانانی که خرده بار دارند، آشناست. مسائل مربوط به حمل و نقل کالا بخش مهمی از بازرگانی بین‌المللی است و مانند هر مقوله دیگری قوانین خاص خود را دارد. همه بازرگانان و شرکت‌های تجاری چه بزرگ، چه کوچک با قوانین و روش‌های حمل بین‌المللی کالا آشنایی دارند. در این مطلب از وبلاگ شرکت سپاهان همراه برای شما توضیح می‌دهیم که گروپاژ چیست و در حمل دریایی کالا گوپاژ به چه شکل صورت می‌گیرد.

گروپاژ چیست؟ (Groupage)

در مواقعی که بار یک بازرگان، اندازه استاندارد برای حمل با یک کانتینر را دارا نباشد، نیاز به ترکیب بار خود با بارهای دیگر در یک کانتینر دارد. بدین ترتیب کالاهای خود را همراه با کالاهای دیگران حمل می‌کند. در اصطلاح به حمل گروهی کالاهای افراد مختلف در یک کانتینر، گروپاژ (Groupage) گفته می‌شود.

حمل گروپاژ هم به صورت دریایی، زمینی و هم هوایی میسر است. اما بیشتر بازرگانان گروپاژ دریایی را می‌شناسند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد حمل گروپاژ را انتخاب می‌کنند، این است وقتی که بار شما همراه با بار دیگر بازرگانان حمل شود، هزینه‌های حمل کالا کمتر شده و این یکی از مزیت‌های گروپاژ برای بازرگانان با تعداد کالای کمتر از حجم استاندارد در یک کانتینر است.

مزیت گروپاژ برای صاحبان کالا چیست؟

گروپاژ ارزان‌ترین راه برای حمل و نقل بار در دنیا به شمار می‌آید، پس یکی از مهم‌ترین مزیت آن کاهش هزینه‌ها می‌باشد.

چه کالاهایی عمدتا گروپاژ می شوند ؟

  • کالاهای نمایشگاهی
  • واردات کالاهای موقتی مانند کالاهای مورد نیاز برای تعمیرات دستگاه صنعتی و معدنی و سایر..
  • حمل و نقل دستگاه های حساس همانند ایکس ری و غیره
  • اخذ نمونه محصولات تجاری از چندین فروشنده و شرکت ها ی گوناگون
  • خرید هایی با حجم کم
  • خرید های شخصی از وب سایت های بین المللی

انواع کانتینر در حمل گروپاژ

کانتینر های FCL

FCL که مخفف واژه Full Container Load است به کانتینر هایی گفته می شود که کالای آن، تنها مربوط به یک پروانه گمرکی هستند. تا حدودی این نوع کانتینر اختصاصی می باشد و حامل بار یک بازرگان است.

کانتینرهای LCL

LCL نیز مخفف واژه Less-than-Container Load می‌باشد. در این نوع کانتینر ها که کالاهای جای گرفته در کانتینر مربوط به چند پروانه گمرکی است. در این نوع کانتینر کالاهای افراد مختلف را در کنار هم قرار می‌دهند.

این کانتینرها از لحاظ مترمکعب هم به گروه‌های دیگری تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال کانتینرهای 20 فوتی حدود سی و پنج متر مکعب هستند و همین مقدار بار را در خود جای می‌دهند. به آنها کانتینرهای ” HQ ” High Capacity 40′ container یا کانتینرهای 40 فوت هم می‌گویند. کانتینرهای FCL حجم بیشتری دارند و در حدود هفتاد متر مکعب بار را، در خود جای می‌دهند.

شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی مختلف یا شرکت‌هایی که خدمات فورواردی می‌دهند، بار را از شما به عنوان مشتری تحویل گرفته و هزینه‌ها را به شما اعلام می‌کنند. سپس بارها را یک جا جمع کرده و به صورت گروپاژ ارسال می‌کنند.

معایب گروپاژ

خوب است در اینجا به این نکته اشاره کنیم که در کنار مزیت صرفه‌جویی در هزینه حمل دریایی کالا به صورت گروپاژ (Groupage)، یک عیب هم وجود دارد. در حمل گروپاژ دریایی یا زمینی، زمان حمل کالا طولانی تر می‌باشد. این دیرکرد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گروپاژ قوانین به خصوص خود را دارد. شما بارهای مانند باتری،کابل ها، بعضی از ماشین‌آلات که دارای مشعل هستند و بسیاری از کالاهای دیگر را که استاندارد اجباری به آنها تعلق می‌گیرد، به هیچ عنوان نباید با کالاهایی که نیاز به مجوز استاندارد ندارند، با هم بارگیری کنید.

این مسئله باعث می‌شود که بار شما تا هنگام ترخیص کالاهایی که احتیاج به استاندارد دارند، در گمرک بمانند. این امر می‌تواند به ضرر شما تمام بشود. زیرا در موقعی که بار شما که به صورت گروپاژ حمل شده و در گمرک مانده، ممکن است بازار فروش خود را ازدست بدهد. اما جای نگرانی نیست، با سپردن فرایند حمل کالای خود به یک شرکت بازرگانی معتبر کارها در سریع‌ترین زمان‌ها و با استاندارد کامل صورت می‌پذیرد.

 

نکات مهمی که بازرگانان باید در گروپاژ به آن توجه داشته باشند:

  1. مدت زمان بالای حمل در گروپاژ است .
  2. کالاهایی که نیاز به استاندارد و گرفتن مجوز از سازمان‌های مربوطه را دارند، نباید با کالاهایی که نیاز به مجوز ندارند حمل شوند زیرا تا گرفتن مجوزهای مربوطه اجازه ترخیص از گمرک را ندارند.

در آخر، اگر حجم کالای شما به اندازه‌ای نیست که فضای یک کانتینر را بصورت کامل پوشش دهد، برای کاهش ریسک و جلوگیری از پرداخت هزینه‌های گزاف از شرکت های حمل و نقل معتبر بین المللی درخواست کنید که بار شما رو به شکل گروپاژ حمل کنند.

شرکت‌های بازرگانی سپاهان همراه برای پشتیبانی از بازرگانان در جهت حمل و ترخیص کالا و کارهایی از این قبیل شکل گرفته‌اند. وجود کارشناسان مجرب در شرکت‌های بازرگانی می‌تواند خیال شما را از بابت کالاهای تجاری‌تان آسوده کند.

همان‌طور که قبلا هم ذکر کردیم، علاوه بر شیوه ارسال کالا، مدت زمان تحویل و ترخیص کالا آن بسیار مهم است. چینش کالا ها در گروپاژ بر اساس کالاهایی که احتیاج به صدور مجوز دارند، احتیاج به نظارت کارشناسان مجرب دارد.

در شرکت سپاهان همراه به این انتظارات شما در حمل بین‌المللی پاسخ داده می‌شود. شما می‌توانید خرده بارهای دریایی خود را با اطمینان خاطر به دست پرسنل مجرب ما سپرده و در وقت بهترین زمان تحویل بگیرید. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره خدمات شرکت سپاهان همراه می‌توانید صفحه خدمات بازرگانی را مطالعه بفرمایید.‌

4.5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *