کاهش سهم ترانزیت در اقتصاد کشور

سهم ترانزیت
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  عیقرلو، دبیرکل فدراسیون حمل‌ونقل و لجستیک ایران در حاشیه اولین جلسه هم‌اندیشی تامین منابع مالی غیردولتی جهت توسعه زیرساخت‌های ریل و مراکز لجستیکی در حوزه معدن و محصولات فلزی گفت: «ایران در مسیر ترانزیت دنیا است و در برنامه‌های چشم‌انداز‌ و احکام بالادستی اشاره شده که سهم ترانزیت باید هر سال به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد.»
  وی افزود: «همه در کشور موافق افزایش سهم ترانزیت هستند، اما می‌دانیم که دشمنان ایران مخالف توسعه ترانزیت هستند، همان‌طور‌که خواهان حذف ایران از صادرات نفت هستند. این در حالی است که همه این فشارها به اندازه ناهماهنگی و جزیره‌ای عمل کردن ارگان‌های داخلی و سازمان‌های حاکمیتی کشور در این کاهش اثرگذار نبوده است.»
  عیقرلو افزود: «یکی از مشکلات اساسی ترانزیت، قانون عبور کالای ترانزیتی است در حالی که زمانی یکی از پیشرفته‌ترین قوانین بود.»
  وی در ادامه خاطر نشان کرد: «در بعضی از مفاد آن برای ترانزیت کالای خارجی از سازمان‌های ذی‌ربط مانند قرنطینه دامی،‌ قرنطینه گیاهی،‌ وزارت دفاع، ‌انرژی اتمی و غیره باید مجوز گرفته شود؛ این درحالیست که برای صدور اجازه بسیار سختگیری می‌شود، به عبارتی موضوع ترانزیت با واردات اشتباه گرفته شده و همان الزامات را درباره ترانزیت هم اعمال می‌کنند.»
  وی با اشاره به مشکلات ترانزیت در ایران گفت: «از نظر حرفه‌ای،‌ ترانزیت جاده‌ای ما زمین‌گیر شده است. قیمت یک دستگاه کامیون نسبت به سال گذشته حدود ۴ برابر شده و قیمت کانتینر حدود ۳ برابر رشد داشته است. هزینه‌های تعمیرات و نگهداری وسائل نقلیه حدود ۳ تا ۵ برابر افزایش داشته است. هزینه‌های عبور و مرور مرزی هم افزایش پیدا کرده است. معطلی در مرزهای خروجی هر روز رو به افزایش است که در اثر این معطلی‌ها سرمایه زیادی به حوزه ترانزیت داخلی تحمیل می‌شود.»
  همچنین گفت: « یکی دیگر از موانع خروج از مرز در ترانزیت جاده‌ای مشکل سوخت است، یعنی کامیونی که در حال عبور از کشور است، مشکل سوخت دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای رونق ترانزیت جاده‌ای کشور این موانع به حداقل ممکن برسد. هیچ‌کدام از سازمان‌های دولتی و مقامات دولتی انگیزه‌ای برای افزایش ترانزیت ندارند یعنی از دریچه استراتژیک به موضوع ترانزیت نگاه نمی‌کنند.»

  منبع: روزنامه‌ دنیای‌اقتصاد

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *