واردات برنج شدت می‌گیرد؛ افزایش قیمت جهانی

واردات برنج شدت می‌گیرد؛ افزایش قیمت جهانی

آنچه در این مطلب خواهید خواند

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی و افزایش ذخیره‌سازی برخی کشورها اعلام کرد که بایستی وزارت جهاد کشاورزی ثبت سفارش‌های واردات برنج را سرعت دهد تا کسری برنج خارجی جبران شود.

مسیح کشاورز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سال قبل حدود یک میلیون تن برنج وارد کشور شد که بر اساس برآوردهای انجام شده ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن از برنامه عقب بودیم، گفت: این ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن می‌توانست به ما کمک کند که نیاز بازار در فروردین و اردیبهشت‌ماه را تأمین کنیم ولی متأسفانه ذخیره‌ای وجود ندارد و هرچه برنج خارجی در کشور داریم به بازار عرضه شده است.

وی ادامه داد: به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که قیمت‌های جدید جهانی را بپذیرند و با این قیمت‌ها به واردکنندگان اجازه ثبت سفارش دهند تا بتوانیم واردات انجام دهیم. همچنین به این وزارتخانه نیز پیشنهاد دادیم که نرخ داخلی برنج خارجی را نیز اصلاح کند تا مشکلی در فروش برنج پیش نیاید که در نهایت وزارت جهاد با این پیشنهادها موافقت کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج اضافه کرد: علت افزایش قیمت برنج در بازارهای جهانی، بحران جهانی در تأمین مواد غذایی است. چین و کشورهای عربی ذخایر خود را بالا برده‌اند و از طرفی چون هنوز فصل زراعی جدید برنج شروع نشده محدودیت در توزیع وجود دارد، به‌تبع آن عرضه کاهش‌یافته و قیمت‌ها افزایشی شده است.

به گفته وی امیدواریم وزارت جهاد کشاورزی ثبت سفارش واردکنندگان را سرعت دهد و بتوانیم کسری کشور را در این مقطع وارد کنیم.

کشاورز با اشاره به دوره ممنوعیت واردات برنج از ابتدای مردادماه سال جاری به مدت ۴ ماه گفت: اگر ممنوعیت واردات برنج امسال برقرار شود مجدداً با کمبود و گرانی برنج مواجه خواهیم شد و چون با برداشت برنج ایرانی نیز مصادف می‌شود قطعاً تأثیر خود را بر روی برنج ایرانی نیز خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت دستوری برای برنج خارجی کیلویی ۳۱ هزار تومان است، گفت: هزینه برنج در بندرها برای واردکنندگان بدون سود ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان تمام می‌شود و احتمالاً برنج خارجی برای مصرف‌کننده حدود ۴۰ هزار تومان شود.

منبع: ایسنا

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *