مغایرت گمرکی چیست؟ {حل اختلاف گمرکی + مشاوره رایگان }

مغایرت گمرکی

آنچه در این مطلب خواهید خواند

مغایرت‌های گمرکی چیست؟

واژه مغایرت در لغت دوگانگی، اختلاف داشتن یا مطابقت نداشتن معنا می‌دهد. از دیدگاه گمرکی مغایرت به هرگونه اختلاف بعد از اظهارکالا و قبل از ترخیص کالای ورودی که موجب زیان مالی دولت گردد و همچنین مستلزم اخذ تفاوت وجوه متعلقه باشد، گفته می‌شود. در صورت کشف مغایرت در گمرک، علاوه بر اخذ مابه‌تفاوت، با تشخیص رئیس گمرک جریمه‌ای از 10% تا 100% دریافت می‌شود، که در ادامه به طور کامل‌تر به آن می‌پردازیم.

نکته: هرنوع مغایرتی در گمرک می‌تواند منشاء تخلف محسوب شود. در واقع هر آنچه بعد از اظهار کالا، توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی و قبل از ترخیص کالای ورودی کشف شود، خواه این مغایرت مربوط به اظهار باشد یا مغایرت راجع به اسناد ضمیمه اظهار باشد، تخلف به حساب می‌آید. در واقع هر مغایرتی که زیان مالی برای دولت داشته باشد، تخلف است. برای مثال امکان دارد اسناد با کالای ذکر شده هم‌خوانی نداشته باشد.

مهم‌ترین مغایرت‌های گمرکی چه مواردی هستند؟

 1. کم‌اظهاری در ارزش، وزن، تعداد یا مقدار کالا
 2. صحیح نبودن تعرفه اظهار شده و همچنین صحیح نبودن ماخذ تعرفه
 3. کالای مجاز یا مجاز مشروط به عنوان کالای مجاز و مجاز مشروط دیگری اظهار شود.
 4. همراه کالای اظهار شده، کالای اضافی (غیر هم نوع) وجود داشته باشد.
 5. اختلاف ناشی از مقدار و وزن کالا، بسته بندی، ظرف و لفاف و

کم اظهاری در ارزش، وزن، تعداد یا مقدار کالا

در این موارد اظهارکننده ممکن است ارزش و وزن و مقدار واقعی کالا را کمتر اظهار کند.

گمرک چگونه این مغایرت‌ها را متوجه می‌شود؟

 • در مورد ارزش کالا با استناد به مواد قانونی مربوطه این مغایرت کشف می‌شود.
 • در مورد وزن گمرک با توجه به توزین کالا یا معیارهای قانونی که در گمرک در اختیار دارد، وزن خالص یا وزن قانونی را پیدا می‌کنند.
 • در مورد تعداد و مقدار، گمرک با بررسی، ارزیابی فیزیکی کالا یا بررسی وزن یک واحد کالا و انطباق آن با تعداد اظهار شده، موضوع را کشف می‌کنند.

نکته: کشف مغایرت کم‌اظهاری در وزن، تعداد و مقدار برای محاسبه حقوق ورودی متعلقه به کالای اظهاری، حائز اهمیت است و بسیار کاربرد دارد. در هر سه مورد ذکر شده، نظر گمرک قطعی نیست و در صورت عدم تمکین صاحب کالا یا نماینده قانونی وی، قابل طرح در دفاتر ستادی ذی‌ربط و همچنین در صورت نیاز قابل رسیدگی در کمیسیون های حل اختلافات‌گمرکی می‌باشند.

صحیح نبودن تعرفه اظهار شده و همچنین صحیح نبودن ماخذ تعرفه

چنانچه از نظر گمرک تعرفه اظهاری صحیح نباشد و کالا در ردیف تعرفه دیگری با ماخذ بالاتر قابل طبقه‌بندی باشد، مغایرت در تعرفه به حساب می‌آید. همچنین اگر از نظر گمرک ماخذ واقعی کالای اظهارشده کمتر از ماخذ صحیح و واقعی باشد و موجب زیان مالی دولت شود، مغایرت در ماخذ تعرفه صورت می‌گیرد.

نکته: در موارد فوق هم نظر گمرک قطعی نیست و می‌توان در صورت عدم تمکین صاحب کالا آن را در دفاتر ستادی ذی‌ربط و همچنین کمیسیون‌های حل اختلاف مطرح کرد.

کالای مجاز یا مجاز مشروط به عنوان کالای مجاز و مجاز مشروط دیگری اظهار شود.

در این مورد اسناد خلاف واقع اظهار می‌شود و تخلف در جمع حقوق ورودی کمتری صورت می‌گیرد.

نکته: اسناد خلاف واقع چیست؟ اسنادی که در آن خصوصیات کالای ذکر شده از حیث نوع، جنس، تعداد و وزن با کالای اظهار شده تطبیق نداشته و یا جعلی باشد، در اصطلاح گمرگ اسناد خلاف واقع نامیده می‌شود.

همراه کالای اظهار شده، کالای اضافی (غیر هم نوع) وجود داشته باشد.

وجود کالای اضافی همراه کالای اظهار شده که در اسناد تسلیمی به گمرک به آن اشاره‌ای نشده باشد، مشروط بر اینکه کالای اضافی از نوع کالای اظهار شده نباشد، قاچاق محسوب می‌شود. البته دارای استثنائاتی هم می‌باشد.

اختلاف ناشی از مقدار و وزن کالا، بسته بندی ، ظرف و لفاف و…

یکی از مهم‌ترین اختلافات ناشی از مقررات گمرکی، دراثر کشف از سوی گمرک قبل از ترخیص و بعضاً بعد از ترخیص ایجاد می‌شود. این اختلافات می‌تواند در وزن، میزان، مقدار، حجم و یا تعداد کالا باشد.

 

گمرک چگونه مغایرت‌های گمرکی رو تشخیص می‌دهد؟

 • با اخذ نظریه آزمایشگاه استاندارد و تعیین گراماژ کالا (در خصوص برخی از کالاها مثل پارچه) مشخص می‌شود، کالا با متراژ کمتر اظهار یا با متراژ بیشتر ترخیص می‌شود.
 • محاسبه وزن قانونی کالای اظهار شده که دارای لفاف یا ظرف می‌باشد. در مواردی که حقوق ورودی از روی وزن کالا دریافت می‌شود. وزن کالا، وزن ناخالص با تمام لفاف ها و ظروف درونی و بیرونی به حال و وضع عادی هنگام اظهار در گمرک منهای وزن تقریبی ظرف است، که نسبت آن با وزن ناخالص کالا و با توجه به نوع لفاف و ظروف توسط هیات وزیران تعیین می‌شود.
 • محاسبه وزن خالص کالای اظهار شده به‌صورت فله بر اساس روش‌های متداول بین‌المللی که شامل (draft survey)  تعیین وزن کالای جامد و (ullage survey) تعیین وزن کالای مایع می‌شود.

از نظر گمرک و قانون امورگمرکی چگونه دچار مغایرت و تخلف گمرکی نشویم؟

اظهار کالا: بیانیه ای کتبی یا شفاهی است که بر اساس مقررات این قانون اظهار کننده ، رویه گمرکی ( ورود قطعی، ورود موقت، ورود موقت برای پردازش، مرجوعی، عبور خارجی، عبور داخلی) مورد نظر خود را درباره کالا مشخص می‌کند و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای مقررات گمرکی را ارائه می‌دهد.

 با توجه به این تعریف، اظهار کننده موظف است با توجه به رویه اتخاذ شده، اطلاعات مورد نیاز به موجب مقررات را ارائه نماید تا منجر به کشف مغایرت و تخلف گمرکی نگردد.

برای حل مغایرت گمرکی با ما تماس بگیرید

۰۹۳۷۹۱۸۵۸۰۴

5/5 - (3 امتیاز)

2 پاسخ

 1. سلام
  من بارم اومده ولی تو گمرک به مشکل خوردم میگن کخ کم اظهاری کردم و هیچ ایده ای ندارم که چیکار کنم
  لطفا راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *