رشد 81 درصدی صادرات ایران به ترکیه

افزایش 81 درصدی صادرات ایران به ترکیه در شش ماه نخست 2022

آنچه در این مطلب خواهید خواند

اداره آمار ترکیه اعلام کرد صادرات ایران به این کشور با رشد قابل توجه ۸۱ درصدی در ششمین ماه سال جاری میلادی به ۳۶۷ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش ایرنا، اداره آمار ترکیه از رشد ۳۷ درصدی مبادلات تجاری این کشور با ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی خبر داد. مبادلات تجاری ایران و ترکیه که در شش ماهه نخست سال قبل ۲  میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار اعلام شده بود در مدت مشابه امسال به ۳ میلیارد و ۳۶۵ میلیون دلار رسیده است.

دیگر خدمات: صادرات به سوریه

بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۲ با رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۴۶۱ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال قبل یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

واردات ترکیه از ایران در شش ماهه نخست امسال نیز رشد قابل‌توجه ۶۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال قبل یک میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به یک میلیارد و ۹۰۴ میلیون دلار افزایش یافته است.

بر این اساس تراز تجاری ایران با ترکیه در این مدت به میزان ۴۴۳ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

رشد ۸۱ درصدی واردات ترکیه از ایران در ژوئن ۲۰۲۲

این گزارش اعلام کرد: در ششمین ماه سال جاری میلادی ۲۵۷ میلیون دلار کالا از ترکیه به ایران صادر و ۳۶۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد این کشور شده است. صادرات ترکیه به ایران در این ماه ۴.۷ درصد کاهش یافته است اما واردات از ایران با رشد قابل ملاحظه ۸۱ درصدی روبرو شده است. ترکیه در ژوئن سال قبل ۲۶۹ میلیون دلار کالا به ایران صادر و ۲۰۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

ایران نوزدهمین مقصد صادراتی و هجدهمین منبع واردات ترکیه در ماه ژوئن ۲۰۲۲ شناخته شده است.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *