ثبت سفارش کالا

ثبت سفارش کالا
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ثبت سفارش در واقع یکی از ضروری‌ترین مراحل واردات کالا است که حذف آن به‌هیچ‌وجه ممکن نیست. در حقیقت این مرحله پس از دریافت پروفورما و قبل از ورودکالا به گمرک باید انجام شود. انجام ثبت سفارش کالای وارداتی در سامانه جامع تجارت صورت می‌گیرد که با دریافت مجوز از سوی سازمان توسعه تجارت ممکن می‌شود.

در سال‌های گذشته تغییراتی در قوانین ثبت سفارش اعمال شده که باعث اهمیت بیش‌ازپیش این مرحله شود. به‌عنوان‌مثال این کار حتما باید قبل از ورود کالا به گمرکات انجام شود. سامانه ثبت سفارش کالا یا همان «ثبتارش» نیز از سال 97 به سامانه جامع تجارت منتقل شد و از آن زمان، همه سفارش‌ها به‌صورت آنلاین ثبت می‌شوند. در ادامه این مطلب به معرفی توضیح مراحل انجام این امر برای کالای وارداتی و نحوه انجام این خدمت می‌پردازیم.

ثبت سفارش کالا چیست؟

ثبت سفارش کالا، یکی از الزامات واردات هر محصولی به داخل کشور است. هر شخص حقیقی یا حقوقی که قصد واردات کالا به داخل کشور را دارد باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز ثبت سفارش کالا را اخذ کند. واردکنندگان به‌ موجب سند ثبت سفارش می‌توانند کالاهای مورد نظر خود را وارد کشور نماید. بنابراین اخذ مجوز ورود کالا به کشور از سازمان صنعت، معدن و تجارت را «ثبت سفارش» می‌گویند. در حقیقت، ثبت سفارش کالا، یک وسیله کنترلی و ابزار اطلاعاتی دولت است. این مجوز، فایلی است که توسط سازمان توسعه تجارت ایران صادر می‌شود و روی آن شماره هشت رقمی مجوز و تاریخ مجوز ثبت سفارش، به همراه شماره و تاریخ پروفرما و نام شرکت متقاضی، که می‌تواند متعلق به شرکت وارد کننده باشد، درج می‌شود.

انواع ثبت سفارش

برای ثبت سفارش کالا روش‌های مختلفی وجود دارد و در ادامه به معرفی هریک از روش‌های ثبت سفارش می‌پردازیم.انواع ثبت سفارش باتوجه‌به شیوه پرداخت آنها مشخص می‌شود. اینکه تأمین ارز چگونه انتخاب شود در نوع ثبت سفارش مشخص می‌شود. برای درک بهتر موضوع انواع مختلف آن را در ادامه می‌خوانید.

 • خرید ارز از سیستم بانکی
 • از محل ارز خود
 • از محل صادرات خود
 • تهاتر
 • از محل صادرات دیگران
 • از محل ارز دیگران
 • از محل صادرات

آموزش ثبت سفارش کالا

برای ثبت سفارش کالا باید ابتدا در سامانه جامع تجارت ثبت‌نام کنید و اطلاعات مربوط به کارت بازرگانی را بارگذاری کنید. پس از راستی‌آزمایی شما برای ثبت سفارش آماده هستید. اگرچه نمی‌توان این پروسه را کاری پیچیده دانست ولی درعین‌حال کار چندان آسانی هم نیست. با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌بینید که ویدئوهای  آموزشی مفصلی درمورد نحوه کار با این سامانه وجود دارد وبه بررسی بخش‌های مختلف سامانه ثبت سفارش می‌پردازد. معرفی شرکت، بارگذاری مجوزهای موردی، مدیریت ارز حاصل از صادرات و … مواردی هستند که در انجام کار با این سامانه به چشم می‌خورند. باید تاکید کنیم که با درنظر گرفتن همه مسائل اگر قصد دارید خودتان کار با این سامانه را یاد بگیرید حتما از ویدئوهای آموزشی بهره ببرید. شاید مراحل پیچیده نباشد ولی قطعا نیاز به راهنمایی دارند. 

 

 

آموزش ثبت سفارش

 

مراحل ثبت سفارش کالا به صورت گام به گام

 1. پیش فاکتور یا پروفرما: برای ثبت سفارش کالا ابتدا باید پیش‌فاکتور (پروفرما) کالای مورد نظرتان را از فروشنده دریافت و اطلاعات آن را در سامانه جامع تجارت ایران ثبت نمائید. در این سامانه متقاضیان حقیقی و حقوقی برای واردات کالا، ثبت نام نموده و با دریافت کد کاربری و رمز عبور شخصی (حقوقی یا حقیقی) سفارش‌های واردات خود را ثبت می‌نمایند که تمامی پیگیری‌های لازم از طریق این سامانه میسر می‌باشد. متقاضیان پس از اطلاع از پایان مراحل اداری ثبت سفارش از طریق همین سامانه، تائید یا عدم تائید واردات کالای خود را مشاهده می‌نمایند.
 2. دریافت کوتاژ وارداتی: پس از گذراندن مراحل ثبت‌سفارش و دریافت کد ۸ رقمی، پرونده ثبت سفارش بدون نیاز به مراجعه به مراکز ثبت سفارش در سطح کشور، به‌صورت خودکار به شعب بانک عامل و گمرکات اجرایی کشور ارسال خواهد گردید. ایجاد روند ثبت سفارش کالا، گواهی ثبت آماری و کنترل ضوابط فنی برای کالاهای وارداتی توسط دولت انجام می‌پذیرد.
 3. تامین ارز: پس از انجام گواهی ثبت آماری و انجام مراحل تخصیص ارز و تامین ارز کد ۱۴رقمی ساتا توسط بانک مرکزی به بانک عامل اعلام می شود که بانک عامل پس از صدور فیش گواهی ثبت آماری، کد چهارده  رقمی ساتا را برای صاحب کالا جهت انجام تشریفات گمرکی ارسال می کند.
 4.  پیش ثبت سفارش: برخی از کالاها برای واردات نیازمند اخذ مجوز پیش از ثبت‌سفارش نیز است. به ‌طور مثال برای واردات تجهیزات پزشکی نیازمند اخذ کد IRC از سازمان غذا و دارو می‌باشد. همچنین کالاهایی مانند غلات، جو، ذرت و… نیازمند اخذ مجوز دامپزشکی است که بعد از ثبت اطلاعات پروفرما در سایت به‌ صورت اتوماتیک این پرونده به سامانه قرنطینه ارجاع داده شده و بعد از پیگیری‌های اداری تائید مجوز دامپزشکی اخذ می‌گردد و پس از آن برای کارشناسی ثبت سفارش ارجاع داده می‌شود.

نحوه ثبت سفارش کالا از چین

ثبت سفارش کالا تنها یکی از مراحل عملی و اجرایی برای واردات و صادرات کالاست که از طریق آن بازرگانان و تجار، بازاریان، شرکت‌ها و سایر افراد حقیقی و حقوقی می‌بایست باتوجه‌به قوانین وضع شده و مشخص بازرگانی کشور، روند واردات و صادرات کالاهای خود را متناسب با مراحل اداری و قانونی پیش ببرند. ثبت سفارش کالا از چین یا هرجای دیگر فرق چندانی ندارد. سپاهان همراه با داشتن کانال‌های متعدد خرید و حمل از چین می‌تواند برای شما کار خرید و واردات را به‌صورت کامل انجام دهد و دیگر نگران جزئیات خرید و ثبت و روش حمل و ترخیص نباشید.

سوالات متداول

کارت بازرگانی و پروفورما جزو مدارک ضروری است و اطلاعاتی مثل مشخصات و تعداد کالا و نحوه تامین ارز نیز باید ذکر شوند. 

هزینه ثبت سفارش برای همه کالاها یکسان  و معادل نیم درصد ارزش کالا است.

4.6/5 - (5 امتیاز)