تجارت ایران و اروپا 75 درصد کاهش یافته است

آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات)، تجارت ایران و اروپا در ۸ ماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش 75 درصدی رو به رو بوده و به ۳ میلیارد و ۴۷۱ میلیون یورو رسیده است.

  این آمار نشان دهنده افت قابل توجه مبادلات تجاری ایران و 28 عضو این اتحادیه نسبت به مدت مشابه سال قبل است. چرا که مبادلات دو طرف در 8 ماهه نخست سال 2018 بالغ  بر 14.292 میلیارد یورو بوده است و این رقم در 8 ماهه نخست امسال (2019) به 3.471 میلیارد یورو رسیده است.

  همچنین شایان ذکر است صادرات اتحادیه اروپا به کشورمان در ماه‌ های ژانویه تا اوت 2019 حتی به کمتر از نصف صادرات این اتحادیه به ایران در مدت مشابه سال پیش رسیده است. در واقع صادرات اتحادیه اروپا به ایران در 8 ماهه نخست سال 2018 بالغ بر 6.198 میلیارد یورو اعلام شده بود که این رقم در مدت مشابه امسال به حدود 3 میلیارد یورو (2.994 میلیارد یورو) کاهش یافته است. علاوه بر صادرات، واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز در 8 ماهه نخست سال 2019 نیز نسبت به مدت مشابه سال پیش 94 درصد کاهش داشته و به 477 میلیون یورو رسیده است و این در حالی است که اتحادیه اروپا در 8 ماهه نخست سال قبل 8.094 میلیارد یورو کالا از ایران وارد کرده بود.

  به طور کلی کاهش قابل توجه تجارت اتحادیه اروپا با ایران در سال 2019 به دنبال بازگشت تحریم‌ های هسته‌ای آمریکا علیه ایران بوده و نشان می‌دهد که این اتحادیه به‌رغم وعده‌های خود، در دفاع از منافع ایران در چارچوب توافق هسته‌ای ناتوان بوده است. چرا که این آمارها نشان می دهد کشورهای اروپایی از تحریم نفتی آمریکا علیه ایران پیروی کرده و واردات نفت از ایران را در سال 2019 متوقف کرده‌اند و همینطور صادرات کالا به ایران را نیز به کمتر از نصف رسانده‌اند.

  به عنوان مثال، صادرات آلمان به ایران در ماه اوت نسبت به ماه قبل از آن 12 درصد کاهش یافته و واردات از ایران نیز 22 درصد افت داشته است. صادرات فرانسه به ایران نیز در ماه اوت 35 درصد نسبت به ماه قبل از آن افت داشته و به 34.8 میلیون یورو رسیده است. همچنین واردات فرانسه از ایران 70 درصد کاهش داشته و به 554 هزار یورو رسیده است.

  از معدود اعضای اتحادیه اروپا که در این شرایط صادرات خود را به ایران افزایش داده است کشور ایتالیا است. صادرات این کشور به ایران در ماه اوت با رشد 25 درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده و به 105.9 میلیون یورو رسیده است. اما واردات این کشور از ایران افت 67 درصدی داشته و به 3.96 میلیون یورو رسیده است.

  منبع : خبرگزاری تسنیم

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *