اتصال ۸ میلیون کارت‌خوان به سامانه مالیاتی

اتصال ۸ میلیون دستگاه کارتخوان به سامانه مالیاتی

آنچه در این مطلب خواهید خواند

رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه به شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فرار مالیات منجر می‌شود از این طریق افراد به‌جای سوداگری به سمت کارهای مولد سوق پیدا می‌کنند.

به گزارش ایرنا، «محمد برزگری» نشست علمی با عنوان واکاوی مالیات بر عایدی سرمایه، اظهار داشت: هدف اصلی طرح مالیات بر عایدی سرمایه این است تا اشخاص را به جای فعالیت‌های سوداگری در بازارهای مسکن، ارز و طلا به سمت فعالیت‌های مولد سوق داده شوند.

وی افزود: این نوع مالیات منجر به رونق تولید می‌شود، بهترین جای فعالیت سرمایه‌گذار در کارهای مولد می‌شود و در سوداگری مسکن نخواهد بود.

رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور با بیان اینکه بیش از هشت میلیون دستگاه کارتخوان به سامانه مالیات وصل شد، گفت: هدف از اتصال کارتخوان‌های بانکی به پرونده مالیاتی افراد ارتقای شفافیت و انضباط مالی است اگر با این اقدام مالیات مشاغل به سمت کارت به کارت رفته باشند و به‌عنوان واریز نقدی محسوب شود خطرپذیری افراد در فعالیتشان به خاطر فرار مالیاتی بالا خواهد رفت.

این مقام مسئول افزود: در کشورهای دیگر مالیات مشمول درآمد عملکردی می‌شود اما در ایران به طلا، ملک، ارز و سایر موارد اختصاص‌یافته است تا کسانی که سوداگری می‌کنند خطرپذیری آن را پرداخت کنند.

برزگری با اشاره به اینکه در سال ۹۸ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان ابلاغ شد گفت: این قانون باید در خردادماه ۱۴۰۰ اجرایی می‌شد که به دلایل متعددی اجرایی نشده است که تا چند ماه آینده اجرایی شود.

رییس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی ادامه داد: جامعه هدف این قانون، فعالان تجاری هستند این اشخاص با سطح بلوغی از اجرا کلیه فعالیت‌ها را شفاف می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در محافل اقتصادی مطرح می‌شود که رقم بسیار زیادی فرار مالیاتی داریم و اکنون سرمایه‌گذار بر روی ملک، خودرو و ارز سرمایه‌گذاری می‌کند، اجرای این قانون به‌شدت طرف فرار مالیاتی را می‌گیرد و در فعالیت اقتصادی با افزایش شفافیت، خطرپذیری افرادی که فرار مالیاتی می‌کنند افزایش خواهد یافت.

برزگری تاکید کرد: در آینده با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و مالیات بر عایدی سرمایه، شوک دیگری به فعالیت‌های غیرمولد وارد می‌شود.

منبع: ایرنا

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *