7 اصل مهم در تجارت با چین که باید بدانید!

چگونه با چین تجارت داشته باشیم؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند

در 50 سال گذشته، برتری چین در تجارت جهانی با سرعت قابل توجهی در حال گسترش است. اهمیت این کشور در تجارت بین‌المللی باعث رونق داخلی آن و افزایش تقاضای مصرفی و صنعتی برای محصولات آن، در سراسر جهان شده است. چین از ظرفیت داخلی خود برای دستیابی به رشد اقتصادی و صرفه‌جویی در مقیاس وسیع که پیش‌نیازهای مدرن سازی و بهبود استانداردهای زندگی شهروندانش محسوب می‌شود، استفاده می‌کند. تجارت چین با کشورهای در حال توسعه به شکل‌های مختلف، مثل کمک‌های مالی بلاعوض یا اعتبارات که از طریق کمیته‌ها و سازمان‌های برنامه‌ریزی مرکزی متعدد موجود است، انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: حمل بار از چین

از سال 1990 چین یک موازنه‌ی تجاری مثبت را با شرکای تجاری خود تجربه کرده است و موقعیت نخبگانش در تجارت جهانی از طریق روابط استراتژیک و سیاسی با هنگ کنگ و روابط اقتصادی آن با تایوان تحکیم یافته است. هر دو کشور، هرچند به درجات مختلف، اما در تسلط چین در میان اتحادهای تجاری این کشور در سراسر آسیا سهیم بوده‌اند. بر این اساس، چین یکی از مهم‌ترین کشورها برای تجارت است. ما در سپاهان‌همراه با تجربه‌ نزدیک به 20 سال مراوده و تجارت با چین، ۷ اصل مهم برای تجارت با چین را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

۱. قوانین و مقررات خاص چین را بررسی کنید

نکات تجارت با چین

هنگامی که محصول خاصی را وارد می‌کنید، حتماً قوانین و مقررات واردات مربوط به آن محصول را نیز باید بررسی کنید. این مسئله همیشه برای هر نوع وارداتی ضروری است؛ اما در مورد چین، شما باید به‌طور کامل شفاف‌سازی کنید. یکی از دلایل آن این است که تعداد زیادی از تأمین‌کنندگان چینی، محصولاتشان را مطابق با قوانین و استانداردهای ایرانی را تولید نمی‌کنند.

از جمله محصولاتی که در اینجا حساسیت ویژه‌ای دارند و مشمول مقررات بیشتری هستند (که همچنین از جمله واردات اصلی از کشورهای آسیایی هستند) می‌توان به اسباب‌بازی‌ها و سایر محصولات مخصوص کودکان؛ غذا و ظروف غذا؛ وسایل نقلیه؛ موتورها و اجزای آنها؛ محصولات و قطعات الکتریکی و الکترونیکی؛ چراغ‌ها؛ پارچه و کفش؛ مبلمان؛ مواد شیمیایی؛ محصولات آرایشی و بهداشتی؛ مصالح و مواد ساختمانی؛ و به طور کلی انواع بسته‌بندی‌ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: با ۹ سایت مهم خرید عمده از چین آشنا شوید!

مقررات به‌طور کلی برای مناطق مختلف اقتصادی مانند؛ اتحادیه اروپا، ایالات متحده، استرالیا، کانادا و غیره اعمال می‌شود، اما گاهی اوقات قوانین خاصی در هر کشور برای واردات محصولات خاص وجود دارد. به همین دلیل، ما به شما توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدامی به واردات هر نوع کالا ابتدا تحقیق کنید و مشخص کنید که محصول شما دقیقاً باید از چه مقرراتی پیروی کند تا بتواند وارد کشور شما شود و در گمرک مشکلی برای شما ایجاد نکند. این اطلاعات را می‌توانید از طریق اتاق‌های بازرگانی و گمرکات کشور خود بیابید.

۲. تامین‌کنندگان معتبر چینی را انتخاب کنید

تجارت با چین

یکی از مهمترین اصل های تجارت با چین پیدا کردن تامین کنندگان معتبر چینی است که باید در آن بسیار دقت کنید. ابتدا باید بدانید که واردکننده به طور کامل مسئول محصولاتی است که وارد می‌کند یا خیر؟ هرگونه بی‌نظمی در رعایت مقررات و گواهینامه‌ها می‌تواند در صورتی که منجر به شکایت وی شود، مشکلات جدی و قانونی را برای واردکننده بوجود بیاورد؛ زیرا این محصول باعث آسیب رساندن به مصرف‌کننده نیز می‌شود.

دوم این‌که، اگر تأمین‌کننده‌ شما معتبر نیست و گواهی اشتباه صادر می‌کند، محصولات شما ممکن است در گمرک نگه داشته شوند. توجه داشته باشید که این امر مرتباٌ در چین اتفاق می‌افتد. این اتفاق در کمترین حالت برای شما دردسرهای لجستیکی و هزینه‌های اضافی (از نظر نگه‌داری محصولات و تاخیر در ارسال) ایجاد می‌کند و مقامات بندری می‌توانند در نهایت کالا را نگه داشته و ورود آنها را به کشور کاملاً ممنوع کنند. به همین دلیل، مهم است که به هیچ عرضه کننده‌ای که به شما می‌گوید قوانین را رعایت می‌کند، اعتماد نکنید.

توصیه می‌کنیم که برای شناخت تامین کننده یا شخصاً تشریف ببرید و با کارخانه و محصول آشنا شوید یا مسئولیت این کار را به متخصصی که مشکلات فنی را که ممکن است در رابطه با محصول بوجود آید درک کند و بتواند مشخصات آن را برای رعایت مقررات اعمال کند به آن‌جا بروید بسیار بهتر است و یا اینکه با ما تماس بگیرید و اعتبار سنجی شرکت های چینی را به ما بسپارید.

۳. هنگام واردات از چین قرارداد فروش ببندید

هنگامی که تمام گواهینامه‌های مورد نیاز محصول خود را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و یک منبع قابل اعتماد پیدا کرده‌اید که از آنها پیروی می‌کند، تهیه‌‌ی یک قرارداد فروش که مطابق آن همه چیز کاملاً مشخص شده است نیز اهمیت دارد. این امر به ویژه در مورد مشخصات محصول و شرایط بازگشت و جبران خسارت در صورت عدم مطابقت محصول دریافتی با توافقنامه است. این امر در دراز مدت شما را از بسیاری از مشکلات نجات می‌دهد و البته این همان موردی است که اکثر واردکنندگان در آن کوتاهی می‌کنند؛ هنگام واردات از چین، نمی‌توانید به جزئیات توجه کافی داشته باشید.

در مورد مشخصات محصول، باید سندی تهیه کنید که هر ویژگی را با جزئیات توضیح دهد. شما باید این کار را به‌گونه‌ای انجام دهید که جایی برای تفسیر ذهنی باقی نگذارد و در سطح بین‌المللی و در زمینه‌های مختلف فرهنگی پذیرفته شود. بنابراین اگر در مورد رنگ‌ها صحبت می‌کنید، رنگ Pantone را مشخص کنید. اگر در مورد مواد تشکیل‌دهنده صحبت می کنید، چگالی، ترکیب و بافت را مشخص کنید.

هیچ جنبه یا ویژگی محصول شما نباید نامشخص باقی بماند. اگر از این امر غفلت کنید، تامین‌کننده نحوه‌ مطابقت با ویژگی‌های محصول را انتخاب می‌کند و بدیهی است که این کار را به شیوه‌ای انجام می‌دهد که برای او مقرون به صرفه‌تر است. این امر باعث کاهش کیفیت و در نتیجه محصول نهایی می‌شود.

به همین دلیل، بهترین توصیه این است که هنگام واردات از چین همه چیز را مشخص کنید: وزن، تغییرات قابل قبول در وزن، ابعاد، بسته‌بندی، رنگ، چاپ، مواد، بافت، درمان شیمیایی، برچسب‌گذاری، لوگوها و سایر سفارشی‌سازی‌ها، موارد فنی ویژگی‌های اجزا و هر چیز دیگری که می‌توانید برای تعیین آن فکر کنید. هرچه دقیق‌تر باشید، شوک‌های کمتری دریافت خواهید کرد، و اگر اتفاقی غیرمنتظره رخ دهد، احتمال بیشتری وجود دارد که مجبور به پرداخت هزینه‌ آن نشوید.

همچنین بسیار مهم است که جزئیات آماده سازی کالاهای خود را هنگام آماده شدن برای حمل مشخص کنید: پالت، نوع پالت، لمینت، کمیت و کیفیت مقوا و غیره.

۴. بر طبق قوانین اینکوترمز قرارداد ببندید

اینکوترمز (Incoterms) اصطلاحات تجاری بین‌المللی هستند که مسئولیت‌های مربوط به حمل و نقل بین‌المللی را که بین خریدار و تأمین‌کننده برقرار است، کنترل می‌کنند. اینکوترمز موارد متعددی را در مورد مسئولیت فروشنده و خریدار دربرمی‌گیرد که هر کدام از ترم‌ها می‌تواند مقدار کل خرید را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. به همین دلیل، اکیداً توصیه می‌کنیم قبل از اینکه امضای نهایی خود را در قرارداد فروش منعقد کنید، این مسئله را حل کنید. اگر مطمئن نیستید که اینکوترمز را انتخاب کنید، مطلب ما در سپاهان‌همراه در مورد اینکوترمز بخوانید.

نکات مهم تجارت با چین

هنگام واردات از چین، تأمین‌کنندگان می‌خواهند محموله‌های تحت Incoterm EXW (Ex Works) را انجام دهند، زیرا برای آنها بیشترین مزیت را دارد. این مورد حداکثر تعهد را بر عهده‌ خریدار و حداقل تعهد را بر عهده‌ فروشنده می‌گذارد که مسئولیتی بیش از آماده‌سازی کالا ندارد. این اینکوترمز اغلب استفاده می‌شود؛ زیرا تامین‌کننده مجوز صادرات ندارد. در این موارد، لازم است یک شرکت واسطه پیدا کنید که از طریق آن بتواند صادرات را مدیریت کند و به این روند، پیچیدگی و ریسک بیافزاید.

به همین دلیل، توصیه می‌کنیم تحت Incoterm FOB (Free On Board) کار کنید، که بر اساس آن خریدار مسئول تعیین و رزرو بار است، اما این تامین‌کننده است که باید کالاها را آماده کرده و در بندر مبدا بر روی کشتی بارگیری کند. ما این اقدام را نه تنها به دلیل امکاناتی که در رابطه با EXW (Ex Works) وجود دارد، بلکه به این دلیل که تأمین‌کنندگان چینی که کار تحت FOB Incoterm را قبول یا پیشنهاد می‌کنند، معمولاً از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به کسانی که تحت EXW کار می‌کنند برخوردارند توصیه می‌کنیم.

FOB Incoterm را می‌توان به عنوان مدرکی در نظر گرفت که تأمین‌کننده چینی که با آن کار می کند، می‌داند که در حال انجام چه کاری است، تجربه‌ی صادرات دارد و معتبر است.

 ۵. وسایل حمل و نقل بین‌المللی را انتخاب کنید

وقتی همه‌ی موارد مربوط به محصول‌، تأمین‌کننده و قرارداد فروش شما حل شد و تاریخ تولید و تحویل آن‌ها تعیین شد، باید حمل‌ونقل بین‌المللی خود را برنامه‌ریزی کنید. اولین چیزی که باید تصمیم بگیرید این است که از حمل و نقل هوایی یا دریایی استفاده کنید (اگر قبلاً آن را از طریق قرارداد Incoterm تأیید نکرده‌اید). اگر قبلاً قرارداد را منعقد و تایید کرده باشید، مانند مورد FOB که فقط برای حمل و نقل دریایی قابل استفاده است، هنوز باید مزایا و معایب استفاده از حمل و نقل هوایی در مقابل حمل و نقل دریایی را در نظر داشت؛ مانند محدوده‌ی قیمت و بازه‌های زمانی مربوط به هر دو گزینه؛ چرا؟ اگر به عنوان مثال، حمل و نقل دریایی را انتخاب کرده‌اید اما تولید به طور جدی به تأخیر افتاده است، ممکن است در آخرین لحظه مجبور به تغییر در FCA (حمل و نقل رایگان) و حمل و نقل هوایی باشید.

اگر با EXW موافقت کرده‌اید و هنوز در مورد وسایل حمل و نقل تصمیم نگرفته‌اید، آنچه را که باید در نظر داشته باشید، سرعت ورود محصولات شما به بازار و حجم و وزن کالاهای شما است. حمل هوایی معمولاً تنها زمانی قابل استفاده است که با حجم کمی از کالاها با ارزش افزوده بالا و حاشیه سود بالا سروکار داشته باشید.

۶. زمان حمل و نقل را محاسبه کنید

یکی دیگر از عوامل مهم در تجارت با چین زمان است. وقتی از چین واردات انجام می‌دهید، زمان یک عامل تعیین‌کننده است که باید برای یک کمپین موفق در نظر داشته باشید. مشاوران ما همیشه توصیه می‌کنند که حداقل از 3 ماه قبل برای برای حمل و نقل و واردات از چین برنامه‌ریزی کنید.

زمان تقریبی حمل از چین تقریباً برای همه‌کشتی‌ها بین 28 تا 35 روز است. این زمان می‌تواند بسته به بندر مبدا و نزدیکی به محل جمع‌آوری کالا متفاوت باشد؛ اما شما همچنین باید روند استخدام فرستنده را در نظر داشته باشید.

اگر می‌خواهید کشتی را از نظر زمان و مناسب‌ترین هزینه مطابق نیاز خود انتخاب کنید، باید خودتان مدیریت را در اینجا به عهده بگیرید و حداقل چند هفته قبل از عزیمت کشتی با فرستنده رزرو کنید. به این ترتیب، شما مطمئن می‌شوید که نماینده در بندر مبدا و تأمین‌کننده وقت دارند، بارگیری کالاهای شما را در مدت زمان مشخص انجام دهند و برای تحویل آن‌ها به بندر قبل از حرکت، برنامه‌ریزی کنند.

در نهایت‌، باید زمان‌بندی‌های گمرکی را درنظر بگیرید که طی آن کالاهای شما هنگام خروج از چین و ورود به ایران حمل می‌شوند. به خاطر داشته باشید که اگر هر یک از اسناد ارائه شده صحیح یا کامل نباشد یا به هر دلیلی کالاهای شما نیاز به بازرسی داشته باشند، این امر می‌تواند ورود کالای شما را به میزان قابل توجهی به تأخیر بیندازد.

 ۷. GRI را در نظر داشته باشید

اگر می‌خواهید هزینه‌های حمل و نقل دریایی بین‌المللی خود را تا حد ممکن کاهش دهید، در نظر داشتن GRI (سیستم هزینه‌یابی جهانی) می‌تواند کلیدی باشد. این امر به ویژه هنگام واردات از چین اهمیت بیشتری دارد. GRI نشان دهنده‌ افزایش نرخ حمل‌ونقل است که حمل‌کننده‌ها در ابتدای هر ماه آن را اعمال می‌کنند و پس از آن به‌صورت هفتگی کاهش می‌یابد تا دوباره در ابتدای ماه بعد افزایش یابد. اگر نگاهی به آینده نداشته‌اید و حمل و نقل بین‌المللی خود را با زمان کافی برنامه‌ریزی نکرده‌اید و GRI به طور ناگهانی تأیید شده است، احتمالاً در کشتی‌ای که در تاریخ مورد نظر شما حرکت می‌کند جایی پیدا نخواهید کرد یا این‌که باید مابه‌التفاوت هزینه‌های حمل و نقل که قبلاً شامل GRI شده است را پرداخت کنید. درعین‌حال ممکن است نسبت به زمانی که می‌توانستید با زمان‌بندی بهتر پرداخت کنید، 2 برابر شده باشد.

به همین دلیل، با توجه به شک و تردید هر ماه در مورد GRI جدید، توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت با مشاوران ما در شرکت بازرگانی سپاهان همراه در تماس باشید تا نرخ‌هایی با کمترین GRI ممکن به‌دست آورید یا قیمت‌ها را در میان مدت تضمین کنید؛ به این معنی که اگر با نرخ مشخصی رزرو کنید، این نرخ تا سه ماه آینده ثابت خواهد ماند؛ حتی اگر از GRI جدید استفاده شود.

4.8/5 - (49 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *