صادرات ایران به عراق

صادرات ایران به عراق
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  برآوردها نشان می‌دهد که صادرات ایران به عراق در سال 98 به مرز ۹ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن افزایشی ۰.۷ درصدی را نشان می‌دهد اما در همین زمان وزن صادراتی ایران با ۲۹ درصد رشد به ۲۵ میلیون تن رسیده است.

  صادرکنندگان ایرانی در سال ۹۸، ۲۵ میلیون تن کالا به عراق صادر کرده‌اند که این عدد در مقایسه با سال قبل از آن، افزایشی ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، عراق با واردات ۲۱ درصد از کل صادرات غیرنفتی ایران پس از چین دومین شریک عمده تجاری کشور در سال ۹۸ به شمار می‌رود.

  دارو و تجهیزات پزشکی، مصنوعات پلاستیکی، کاشی و سرامیک، محصولات فولادی، لوازم الکتریکی، مصالح ساختمانی، ماشین‌آلات صنعتی، لبنیات، شیرینی، تجهیزات کشاورزی و محصولات دانش بنیان،  اصلی‌ترین کالاهای صادراتی ایران به عراق را در سال ۹۸ تشکیل داده‌اند.

  پس از شیوع ویروس کرونا دو کشور با هدف جلوگیری از پر سرعت شدن انتشار بیماری حاصل از این ویروس در مرزهای مشترک خود محدودیتی به وجود آورده‌اند اما صادرات ایران به عراق متوقف نشده‌اند.

  یحیی آل اسحاق – رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق – با اشاره به این آمار ثبت شده از عملکرد تجاری دو کشور اظهار کرد: خوشبختانه مردم ایران و عراق در طول سال‌های گذشته همواره در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و در کنار اشتراکات فرهنگی امروز همکاری‌های اقتصادی دو کشور نیز اهمیت فراوانی دارد. به گفته وی، هر چند در کوتاه‌ مدت برخی عوامل همچون کرونا می‌تواند محدودیت‌هایی ایجاد کند اما در نهایت علاقه دو کشور به تداوم همکاری‌های تجاری حفظ خواهد شد.

  آل اسحاق با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای رسیدن تجارت مشترک دو کشور به ۲۰ میلیارد دلار در سال بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های تجاری موجود دستیابی به این آمار به هیچ عنوان دشوار نخواهد بود و امیدواریم با کاهش اثرات کرونا و تداوم همکاری‌ها گام‌های جدید برای گسترش تجارت میان ایران و عراق برداشته شود.

  منبع: خبرگزاری ایسنا

  5/5 - (1 امتیاز)
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *