۳۴۰۰ رجیستری موبایل لغو شد و وجه آن بر نمی‌گردد!

لغو ریجستری موبایل

آنچه در این مطلب خواهید خواند

۳۴۰۰ رجیستری موبایل لغو شد و وجه آن برنمی‌گردد!!

معاون فنی گمرک ایران با اعلام اینکه هر گونه تخلفی در ثبت رجیستری به لغو آن، برخورد با خاطیان و عدم برگشت وجه واریزی منتهی می‌شود به افرادی که چندین گوشی را با یک پاسپورت رجیستر می‌کنند، هشدار داد که از این کار پرهیز کنند چرا که با آنها برخورد قاطعانه‌ای صورت خواهد گرفت. این در حالیست که سامانه گمرک به کاربران اجازه می‌دهد که با یک پاسپورت مسافری چندین گوشی را رجیستر کنند و صرفا هشداری مبنی بر غیرقانونی بودن این کار به کاربران می‌دهد و از این اقدام آنها جلوگیری نمی‌کند.
از اول دی امسال و بر اساس پیشنهاد گمرک و تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رجیستری گوشی تلفن همراه بار دیگر به صورت غیرحضوری در مبادی ورودی گمرک در دستور کار قرار گرفت. این اقدام با مخالفت برخی از فعالان حوزه بازار موبایل نظیر انجمن واردکنندگان مواجه شده و برخی به این مساله تاکید داشته‌اند که سامانه رجیستری نقص‌هایی دارد که باعث ثبت شدن چندین گوشی توسط یک پاسپورت می‌شود.
تا پیش از آن واردات و ثبت گوشی از مهرماه دستخوش تغییراتی شده بود تا مسافر فقط در مبادی گمرکی بتواند گوشی را رجیستری کند و این موضوع باعث شده بود که واردات گوشی به صورت انبوه و مسافری تقریبا غیرممکن شود، امری که باعث کمبود گوشی در بازار هم شده بود و البته جلوی قاچاق موبایل را نیز به طور صد درصدی گرفته بود.
مدت کوتاهی از ابلاغ و اجرایی شدن بخشنامه رجیستری غیرحضوری نگذشته که انجمن واردکنندگان موبایل مدعی شده این اقدام دولت موجب پهن شدن فرش قرمز برای قاچاق موبایل شده است؛ به طوری که توسط انجمن واردکنندگان اعلام شده خلأهای قانونی در شیوه جدید رجیستر موبایل مسافری، راه قاچاقچیان را هموار کرده و از بعد از آن خرید و فروش پاسپورت به قدری زیاد شده که قیمت آن از پنج میلیون به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و در نهایت در شب گذشته به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است چرا که می‌توان با یک پاسپورت، چندین گوشی را رجیستری کرد.
«جمال ارونقی» معاون فنی گمرک ایران این موضوع را در گفتگو با ایسنا تکذیب کرده و تاکید داشته که اتفاق تازه‌ای در طرح رجیستری رخ نداده است: «آنچه اتفاق افتاده این است که در رویه قبلی بدون هرگونه کنترلی در گمرک، مسافر بعد از ورود می توانست نسبت به رجیستر کردن موبایل خود اقدام کند یا افراد سودجو به اسم مسافران، گوشی های مختلف را رجیستر می کردند بدون این که حتی مسافر در جریان باشد و متعاقب آن کنترل هایی که بعد از ۱۲ مهر سال جاری برای حضوری کردن رجیستری موبایل صورت گرفت و تبعاتی که در گمرکات و مبادی ورودی اتفاق افتاد، در نهایت تصمیم گرفته شد که حتما گوشی موبایل توسط متصدیان گمرک در بدو ورود به همراه مسافر چک و مشخصات گوشی و هویت مسافر وارد سیستم شود.»
او در ادامه به سوءاستفاده های احتمالی در جریان رجیستری غیرحضوری در روزهای ابتدایی آن اشاره و اعلام کرد باید توجه داشت که مطابق بخشنامه گمرک ایران هر مسافر ورودی به ایران سالانه صرفا «یک گوشی تلفن همراه» می تواند به همراه خود وارد و ثبت کند، اما در صورتی که در هنگام اجرای طرح، برخی افراد سودجو نسبت به رجیستری کردن تعداد بیشتری گوشی یا ترفندهای دیگر اقدام کرده و به نحوی با یک گذرنامه تعداد بالایی شماره ثبت کنند قطعا در خصوص لغو یا حذف این گوشی ها و عملا لغو رجیستری آنها اقدام خواهد شد.
نکته قابل تامل صحبت‌های ارونقی در اینست که او به نقص موجود در سیستم رجیستری جدید در روزهای اولیه اذعان داشته و از آن سو تاکید دارد که هیچ اتفاق جدیدی در طرح رجیستری رخ نداده است. آنطور که به نظر می‌رسد، در حال حاضر سامانه رجیستری اجازه می‌دهد که افراد با یک پاسپورت چند گوشی را رجیستری کنند و این سامانه صرفا یک پیام هشدار برای افراد ارسال می‌کند در حالیکه می‌تواند از ثبت گوشی به طور کلی جلوگیری کند. در واقع سامانه رجیستری در حال حاضر به کاربران اجازه رجیستری چندین گوشی با یک پاسپورت می‌دهد و با هشداری به آنها می‌گوید که «در صورتی که با یک گذرنامه، بیش از یک گوشی رجیستر شود، وجه واریزی بابت حقوق ورودی گوشی برگشت داده نمی شود».
ارونقی به ایسنا توضیح داده که برخی افراد سودجو از این فضا سوءاستفاده کرده و تعداد زیادی گوشی تلفن همراه را با یک گذرنامه رجیستر کرده اند، که طی بررسی ها و تقاطع گیری های انجام شده توسط سامانه های مرتبط، اقدامات لازم انجام شده و رجیستری بیش از ۳۴۰۰ گوشی بلافاصله لغو و طی پیامی به افراد خاطی اعلام شده است که در این رابطه اقدام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر مراجع نظارتی مورد توجه است. آنطور که ارونقی اطلاع داده قرار نیست وجه پرداختی برای رجیستری گوشی به این کاربران برگردانده شود.
به نظر می‌رسد بیشتر ثبت‌های چندین باره گوشی به مدل جدید آیفون موسوم به آیفون ۱۲ برمی‌گردد که بازار داغی در کشور دارد و قیمت‌های نجومی آن باعث شده که بسیاری به واردات آن و ثبت کردن آن در شبکه ارتباطاتی کشور به طور غیرقانونی دست بزنند. تا امروز بیش از ۳۴۰۰ گوشی شناسایی شده‌اند و قرار است آنتن‌های آنها از شبکه قطع شود و هزینه رجیستری‌شان نیز به صاحبان آنها برگردانده نشود.
در واقع به نظر می‌رسد خریداران این دستگاه‌های موبایل باید بخاطر مشکل سامانه رجیستری که اجازه ثبت چندین گوشی با یک پاسپورت می‌دهد را بدهند، خریدارانی که گوشی‌ها را از مغازه‌داران خریداری کردند و شاید هیچ اطلاعی نسبت به نحوه رجیستری شدن گوشی خریداری شده‌شان نداشته باشند.
پیش از این یکی از نشریات خبری درباره مسافرین یک روزه‌ای که برای رجیستری گوشی‌ها به وجود آمده‌اند گزارشی منتشر کرده بود، مسافرینی که حالا با وضعیت جدیدی که برای سامانه گمرکی پیش آمده احتمالا برای مدتی بساط‌شان جمع شده و پاسپورت‌هایشان را می‌فروشند تا گوشی‌ها به رجیستری برسند. پیگیری‌های این نشریه معتبر درباره این موضوع ادامه دارد و اخبار تکمیلی پیرامون این موضوع متعاقبا اعلام خواهد شد.

منبع: دیجیاتو

5/5 - (2 امتیاز)

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *