عوامل دپوی کالاهای خطوط تولید در بنادر

کانتینر در بندر
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ضمن بیان عوامل دپوی کالاهای خطوط تولید در بنادر ، از اختلاف حداقل 36 هزار کانتیری کالای موجود در ورودی‌های کشور میان سازمان بنادر با گمرک خبر داد. وی به وضعیت موجودی کالاها در بنادر اشاره کرد و گفت: هم اکنون کالاهای غیراساسی در بنادر به دو شکل کانتینری و غیرکانتینری (فله) است. بخش غیرکانتینری تجهیزات نیروگاه ها، پروژه های راهبردی دولت ، ماشین آلات خطوط تولید و انواع ماشین های خاص مورد استفاده در صنایع یا معادن را شامل می شود.

  معاون فنی گمرک در توضیح عوامل دپوی کالاهای خطوط تولید در بنادر گفت: علت ماندگاری این کالاها مربوط به مشکلات ارزی صاحبان کالا در انتقال ارز و ارائه اسناد مالکیت کالا، پروسه تامین نقدینگی جهت تودیع حقوق ورودی کالا و سایر مباحث است که باعث شده تا فرایند اظهار کالا به گمرک یا انجام تشریفات گمرکی وقت گیر شود. وی اضافه کرد: ۸۰ درصد کالاهایی که در بنادر موجود است از جنس سرمایه ای و مورد نیاز خطوط تولید می باشد.

  آمار کانتینرهای موجود در محوطه‌های بندری

  معاون فنی گمرک در خصوص آمار سازمان بنادر در مورد کانتینرهای موجود در محوطه‌های بندری گفت: براساس آخرین آمار اعلامی این سازمان ۸۶ هزار کانتینر TEU در بنادر وجود دارد. جمال ارونقی ادامه داد: بررسی های گمرک نشان می‌دهد تعداد موجودی کانتینری کالاهای وارداتی در گمرکات کشور کمتر از ۵۰ هزار TEU کانتینر است که شامل کالاهای گروه ۱ و ۲ می‌شود.

  معاون گمرک ایران همچنین یادآور شد: در سال پیش به خاطر مشکلاتی که به وجود آمد حجم زیادی از کالاهای کانتینری به این خاطر که کالاهای گروه ۴ بوده و یا امکان ثبت سفارش آنها وجود نداشت، در بنادر و گمرکات رسوب کرده بود و همین مسئله موجب شد تعداد موجودی کالاهای کانتینری در بنادر  به بیش از ۱۱۰ هزار کانتینر برسد. بعد از آن با پیشنهادات دستگاه‌های ذیربط از جمله گمرک و در نهایت تدابیری که از سوی دولت اتخاذ شد قسمتی از این کالاها ترخیص شدند و هم اکنون بر اساس آمار تعداد کانتینرها به کمتر از یک دوم کاهش یافته است.

  منبع: خبرگزاری فارس

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *