راهنمای جامع اخذ اقامت دبی (امارات) + آسان‌ترین روش

اخذ اقامت در دبی

آنچه در این مطلب خواهید خواند

 امارات یکی از ثروتمندترین و لوکس‌ترین کشورهای دنیاست که در قسمت جنوب غربی آسیا واقع است. به‌خاطر وجود شرایط ایده‌آل و فوق‌العاده زندگی، فرهنگی، اقتصادی، آموزشی و سیاسی یکی از مناسب‌ترین کشورها برای مهاجرت معرفی می‌شود. البته کشور امارات نسبت به مهاجرهایی که می‌پذیرد حساس است و کاملاً گلچین شده مهاجر می‌پذیرد. سالانه هزاران نفر برای اخذ اقامت کشور امارات اقدام می‌کنند که به‌خاطر شرایط و قوانین خاص و سخت‌گیرانه‌ای که در این کشور برای مهاجرپذیری حاکم است، هرکسی قادر به کسب ویزا و اخذ اقامت این کشور نیست. اما اگر قصد مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت امارات را دارید، در این مطلب به راه‌های متنوع اخذ ویزا و اقامت در این کشور پرداخته‌ایم که می‌توانید راه مناسب برای خودتان را انتخاب کنید. یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی که قصد ثبت شرکت در امارات را دارند، این است که نمی‌دانند از کجا باید شروع کنند؟  در ادامه مطلب به راه‌های متنوع اخذ اقامت امارات می‌پردازیم:

اقامت امارات از طریق سرمایه‌گذاری

اخذ اقامت امارات از طریق سرمایه‌گذاری به دو شیوه انجام‌پذیر است:

 • ثبت شرکت
 • خرید ملک

اخذ اقامت دبی با ثبت شرکت

اخذ-اقامت-امارات-با-ثبت-شرکت

ثبت شرکت در امارات بهترین و به‌صرفه‌ترین راه اخذ اقامت امارات به شمار می‌رود و در حال حاضر با هزینه‌ای در حدود پنجاه هزار درهم قابل انجام است. نرخ مالیاتی شرکت‌های خارجی‌ که در امارات فعالیت می‌کنند، به دلیل سیاست‌های سرمایه‌پذیری، صفر درصد است. به همین دلیل امارات یکی از قطب‌های کسب‌وکارهای جهان است.

افراد زیادی از سراسر دنیا که علاقه‌مند هستند دامنه کسب‌وکار خود را در سطح بین‌المللی گسترش دهند، به‌خاطر شرایط مالیاتی و تجاری خوبی که در امارات وجود دارد، به این کشور روی می‌آورند. ثبت شرکت در امارات این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که بدون هیچ مشکلی با کشورهای دیگر در سطح جهانی به مبادله کالا و خدمات بپردازید و پرداخت‌های بین‌المللی داشته باشید.

ثبت شرکت در شهرهای دبی، ابوظبی، عجمان، شارجه، رأس‌الخیمه، فجیره و ام‌القوین امکان‌پذیر است؛ اما موقعیت استراتژیک مهم دبی در تجارت جهانی، سرمایه‌گذاران را بیشتر به ثبت شرکت در دبی نسبت به دیگر شهرهای امارات علاقه‌مند کرده است.

شرایط ثبت شرکت در امارات

تا مدتی قبل یکی از اصلی‌ترین شرایط ثبت شرکت در امارات این بود که یک شریک اماراتی داشته باشید و عملاً بدون داشتن شریک اماراتی امکان ثبت شرکت وجود نداشت. در واقع تا مدتی قبل شما اگر قصد ثبت شرکت در دبی داشتید، باید 51 درصد سهام مال شما و 49 درصد را در اختیار یک شهروند اماراتی می‌گذاشتید. اما الان این قانون برداشته شده است. در حال حاضر شما می‌توانید در هنگام ثبت شرکت، دو نفر را به انتخاب خود به‌عنوان سهام‌دار اصلی معرفی کنید که به هر دوی آن‌ها ویزا تعلق می‌گیرد و اجازه کار و تحصیل در خاک امارات پیدا می‌کنند.در قانون جدید، صددرصد سهام می‌تواند مال شما باشد، اما پیشنهاد ما این است که یک کفیل اماراتی را برای خودتان انتخاب کنید. حتی شده یک درصد از سهام شرکت را در اختیارش قرار دهید. این کار باعث می‌شود مراحل اخذ اقامت شما با سهولت بیشتری پیش برود.

لازم به ذکر است که هیچ‌گونه محدودیتی برای نوع شرکت ثبتی در امارات وجود ندارد و باتوجه‌به درخواست سرمایه‌گذار شرکت‌های مختلفی را می‌توان به ثبت رساند.

مدت‌زمان اعتبار ویزای ثبت شرکت

با اقدام به ثبت شرکت در امارات، ویزای سه‌ساله به شما تعلق می‌گیرد که قابل تمدید هم هست. البته این قابل تمدید بودن به شرایط ویژه‌ای بستگی دارد.

افراد به دو دلیل در امارات شرکت ثبت می‌کنند:

 1. ثبت شرکت صرفاً برای گرفتن ویزای سرمایه‌گذاری
 2. ثبت شرکت برای گسترش کسب‌وکار در سطح بین‌المللی و درعین‌حال کسب ویزا

در حالت اول، ازآنجایی‌که ارزش افزوده چندانی برای کشور امارات ایجاد نمی‌شود، احتمالش هست که برای تمدید ویزا برای سه‌ساله دوم برای شما مشکل ایجاد کنند. اما در حالت دوم چون گردش مالی داشته‌اید و ارزش افزوده‌ای برای کشور امارات ایجاد کرده‌اید، تمدید بعدی آسان‌تر خواهد بود.

همچنین بر اساس قوانین کشور امارات، نیاز است که هر شش ماه یک‌بار، ورود و خروجی به این کشور انجام دهید که معمولاً متقاضیان یک الی دو روز را به جزیره‌ قشم می‌روند و برمی‌گردند.

نمایشگاه EXPO 2020 امارات فرصتی برای ثبت شرکت

اکسپوها [EXPO] که به معنای نمایشگاه هستند، بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های جهان هستند که به‌صورت چرخه‌ای برگزار می‌شوند و دستاوردهای فرهنگی، علمی و فنی ملت‌ها و جوامع مختلف جهان را ارائه می‌دهند. اولین نمایشگاه جهانی توسط Bureau International des Expositions (BIE) در سال 1851 در لندن برگزار شد. در سال 2020 قرعه به نام امارات افتاد و قرار بود اکسپو در دبی برگزار شود اما به دلیل شرایط کرونا به تعویق افتاد؛ تاریخ برگزاری این نمایشگاه به 1 اکتبر 2021 و تا مدت شش ماه تا تاریخ 31 مارچ 2022 تغییر یافت.

اهمیت نمایشگاه اکسپو در این است که در طول این سال‌های کرونا، ضرر مالی زیادی به امارات وارد شد و سرمایه‌گذاران متعددی سرمایه خودشان را از این کشور بیرون کشیدند. در نتیجه امارات هم‌وغم خودش را روی این نمایشگاه گذاشته و به دنبال کسب سرمایه از طریق سرمایه‌گذاران و اعطای ویزای سرمایه‌گذاری، اما به شکل کاملاً گلچین شده است. این احتمال می‌رود که باتوجه‌به اهمیت بالای لوکس نگه‌داشتن کشورشان تاحدامکان، در صورت رسیدن تعداد سرمایه‌گذاران به تعداد مدنظر اماراتی‌ها، بگویند که دیگر مهاجر نمی‌پذیریم و مرزهایشان را ببندند. به همین خاطر است که این نمایشگاه اهمیت وافری پیدا می‌کند و حتی ممکن است یکی از آخرین فرصت‌ها برای کسب ویزای سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت باشد.

چه شرکتی را ثبت کنیم برای ما بهتر است؟

این مسئله بستگی به توانایی شما دارد. به‌عنوان‌مثال ممکن است در ایران در صنعت گردشگری مشغول به فعالیت باشید. در این صورت، باتوجه‌به بازار بکر و بزرگ صنعت توریسم در امارات، بهترین انتخاب برای شما توریسم و گردشگری خواهد بود.

شرکتی که می‌خواهیم ثبت کنیم کجا باشد؟

باید توجه داشته باشید که امارات به دو بخش تقسیم می‌شود:

توجه داشته باشید که دولت امارات بر اساس رسته فعالیت شرکت شما، خودش تصمیم می‌گیرد که شرکت شما در بخش منطقه آزاد یا سرزمین اصلی یا هر دو قرار بگیرد.

اگر شرکت شما در سرزمین اصلی باشد، وقتی حجم مبالغ در گردش شما به میزان خاصی برسد، باید پنج درصد مالیات بدهید.

در منطقه آزاد مالیات اجباری نیست، اما چون ملیت ایرانی دارید، باید از یک واسطه و نماینده استفاده شود.

ثبت شرکت در دبی چقدر زمان می‌برد؟

بین 2 – 3 هفته‌ی کاری به طول می‌انجامد. اما یک سری کارهای شخصی هستند که خود شما برای انجام آن‌ها باید در امارات حضور فیزیکی داشته باشید. مثل انگشت‌نگاری و امثالهم. این کارها بین یک هفته الی ده روز کاری باید با ویزای توریستی و هزینه شخصی انجام شود.

چه مدارکی موردنیاز است؟

 • گردش حساب شخصی سه ماه آخر شما (با تمکن مالی تفاوت دارد)
 • کد پاسپورت
 • کد آخرین ویزای مربوط به امارات (در صورت وجود)

اگر به مدارک بیشتری نیاز باشد پشتیبان به شما اطلاع خواهد داد.

اخذ اقامت امارات با خرید ملک

اخذ اقامت دبی از طریق خرید خانه

یکی دیگر از شیوه‌های اخذ اقامت امارات از طریق سرمایه‌گذاری، خرید ملک در خاک این کشور است که به‌دفعات در مورد آن تبلیغ هم می‌شود. البته یک ایرادی که به این روش وارد است، هزینه‌های سنگین و فراوان خرید ملک در امارات است. برای خرید ملک در امارات باید حداقل یک میلیون درهم هزینه کنید. نکاتی که در مورد روش خرید ملک باید به‌روشنی به آن‌ها اشاره کنیم، اعطای ویزای شش‌ماهه یا دوساله از طریق این روش است که پس از اتمام مدتشان باید اقدام به تمدیدشان کنید. همچنین اخذ اقامت امارات با خرید ملک برای شما اجازه کار در این کشور را به ارمغان نمی‌آورد و برای کار در امارات باید مجوزهای دیگری را اخذ کنید. همچنین خرید خانه در امارات هزینه‌های دیگری همچون هزینه آب و برق و گاز هم دارد که به طور سالیانه باید پرداخت شوند.

دریافت اقامت دبی از طریق کار

دریافت اقامت دبی از طریق کار

با وجود نرخ بیکاری شگفت‌انگیز کمتر از 2 درصد امارات، این سؤال برای متقاضیان پیش می‌آید که آیا اصلاً امکان مهاجرت کاری به امارات وجود دارد؟ تحت چه شرایطی امکان مهاجرت کاری و کار برای اتباع خارجی در امارات هست؟ در وهله نخست، باید به توانایی‌ها و شرایط و استعدادهای فردی‌تان را در نظر بگیرید و کاریابی در امارات را بر اساس سوابق تحصیلی، کاری و توانایی‌های شخصی خودتان بررسی کنید.

عواملی وجود دارند که برای مهاجرت کاری شما به امارات تأثیر دارند و دخیل هستند. از جمله سن شما، شرایط جسمانی، تحصیلات و سابقه کاری. به‌علاوه، شخص متقاضی در صورت امکان کار در کشور امارات را خواهد داشت که از طریق یک کارفرما و شرکت اماراتی پیشنهاد کاری دریافت کند. طبیعتاً این امر باتوجه‌به مدارک تحصیلی دانشگاهی یا مدارک حرفه‌ای و سوابق کاری شما امکان‌پذیر خواهد بود. کشور امارات قوانینی دارد که بر اساس آن‌ها، کارفرما فقط در صورتی می‌تواند پیشنهاد کار را برای اتباع خارجی بفرستد که هیچ شخص اماراتی قادر به انجام آن کار نباشد و تخصص و مهارت‌های لازم برای آن شغل را نداشته باشد.

دیگر خدمات; خرید از دبی و امارات

در این صورت، کارفرما می‌تواند درخواست امضا شده الکترونیکی خود را برای شما که متقاضی هستید ارسال کند و شما با استفاده از آن درخواست و پیشنهاد کار اجازه کار در امارات و فعالیت شغلی خود را از اداره کار کشور امارات دریافت می‌کنید که این اجازه معمولاً دوماهه صادر می‌شود. پروسة استخدام شما و هزینه‌های لازم آن تماماً بر عهدة کارفرمای موردنظر خواهد بود و در طول دو ماه اولیه، کارفرما موظف است برای تکمیل معاینات پزشکی لازم متقاضی و دریافت کارت شناسایی وی اقدامات لازم را به عمل آورد. پس از انجام و تأیید این امور، ویزای کار متقاضی و کارت اقامت وی صادر خواهد شد.

اخذ اقامت امارات از طریق تحصیل

جمعیت امارات در حدود ده میلیون نفر است. یکی از اولویت‌های اصلی این کشور در طول بیست سال اخیر همواره آموزش و تحصیل بوده است، در نتیجه تحصیل در این کشور سطح بالایی دارد. این کشور به دانشجویانی که قصد تحصیل در امارات را دارند ویزای تحصیلی می‌دهد. این ویزاها از طریق نامة پذیرش دانشگاه مقصد و عمدتاً برای دوازده ماه صادر می‌شود و مدت‌زمان کوتاهی دارد، اما راه مناسبی برای اخذ اقامت کشور امارات است. هرچند اگر مدت‌زمان تحصیل شما طولانی باشد، ویزای بلندمدت به شما تعلق خواهد گرفت.

در امارات دو نوع دانشگاه وجود دارد. دولتی و خصوصی. دانشگاه‌های دولتی مختص شهروندان امارات است. دانشگاه‌های خصوصی و بین‌المللی اما امکان تحصیل برای دانشجویان خارجی را فراهم می‌سازند. دانشگاه‌های خصوصی این کشور، پلی برای ورود به کشورهایی مثل آمریکا و فرانسه است. به این شکل که دانشگاه‌هایی همچون دانشگاه نیویورک، سوربن فرانسه، دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ، جان هاپکینز که در مقطع دکترا در زمینه بهداشت عمومی در امارات است و مؤسسات دیگری از ایالات متحده مثل دانشگاه واشنگتن، دانشگاه بوستون و مؤسسه فناوری روچستر هستند که دانشجویان برای این‌که بتوانند از این شعبه‌ها به کشورهای موردنظرشان انتقالی بگیرند، تحصیل در شعبه‌های این دانشگاه‌ها در امارات را انتخاب می‌کنند.

هزینة تحصیل در کشور امارات به‌خاطر خصوصی بودنش هزینة پایینی نیست. سالیانه چیزی حدود دوازده هزار دلار هزینة تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی است که نسبت به کشورهایی مثل مجارستان و آلمان هزینة بالایی محسوب می‌شود. البته پس از تحصیل، شخص می‌تواند در صورت استخدام کاری یا سرمایه‌گذاری اقامتش را در این کشور تمدید کند. اما در صورت تمدید نکردن، باید به کشور خودش بازگردد. البته اگر تصمیم دارید برای کشورهای اروپایی یا آمریکا یا کانادا اقدام کنید، بهتر است مستقیماً برای تحصیل در همان کشورها اقدام کنید.

کشور امارات طیف وسیعی از دانشگاه‌های بین‌المللی را دارد که رنکینگ و سطح علمی بالای بسیاری از آنها شرایط مناسبی را جهت ادامه تحصیل و اخذ اقامت امارات برای متقاضیان ادامه تحصیل در این کشور ایجاد می‌کند. اگرچه زبان رسمی این کشور عربی است اما در امور تحصیلی و تجاری در دبی از زبان انگلیسی استفاده می‌شود. به همین خاطر، متقاضیان تحصیل در امارات باید مدرک آیلتس 6 به بالا داشته باشند.

اخذ اقامت دبی با ویزای طلایی

نام دیگر ویزای طلایی [Persons with specialized talents] است. مدت‌زمان زیادی از معرفی ویزای طلایی امارات نمی‌گذرد. این ویزا 10 ساله و به متخصصین ارائه می‌شود. شرایط اخذ این ویزای طلایی ده‌سالة امارات برای دارندگان مدرک دکترا از دانشگاه‌های برتر دنیا، متخصصان هوش مصنوعی و کامپیوتر، پزشکان و دیگر پژوهشگران فراهم شده است.

شرایطی که متقاضیان اخذ اقامت امارات با ویزای طلایی باید داشته باشند به شرح زیر است:

 • متقاضی باید دارای یک استعداد ویژه باشد.
 • متقاضی در رشته خود یک اختراع یا یک پژوهش علمی ویژه انجام داده باشد.
 • مدارک متقاضی توسط یکی از ارگان‌های دولتی امارات از جمله شورای دانشمندان امارات، وزارت اقتصاد و وزارت فرهنگ، بسته به رشته فعالیتش تأیید شود.
 • این ویزا با اعلام کنسولگری امارات برای افراد واجدالشرایط صادر خواهد شد.
 • همچنین متقاضی باید حداقل دو شرط از شروط زیر را داشته باشد:
 1. مدرک متقاضی PHD متعلق به یکی از 500 دانشگاه برتر جهان باشد.
 2. متقاضی در رشته خود حداقل یک جایزه یا دیپلم افتخاری داشته باشد.
 • در پژوهش‌های علمی مهم شرکت کرده باشد.
 • در یکی از انجمن‌های علمی مربوط به رشته‌اش عضو باشد.
 • مدرک PHD خود را همراه با ده سال سابقه کار تخصصی در رشته خود ارائه دهد.
 • در یکی از رشته‌های اولویت‌بندی شده امارات تخصص یا مهارت داشته باشد.

اقامت امارات از طریق ازدواج

اقامت امارات از طریق ازدواج

معمولاً اخذ اقامت یک کشور دیگر از طریق ازدواج امکان‌پذیر است، چرا که در اکثر نقاط دنیا به کانون خانواده اهمیت فراوانی داده می‌شود و تلاش می‌کنند افراد خانواده را در کنار هم نگه دارند. اما هر کشوری قوانین مختص به خودش را دارد و در کشور امارات قانون به این شکل است که اگر مرد خارجی با زن اماراتی ازدواج کند، اجازه اقامت در خاک امارات را خواهد داشت اما تابعیت امارات به وی تعلق نخواهد گرفت. در مورد ازدواج زن خارجی با مرد اماراتی اما زن خارجی فقط با ازدواج با مرد اماراتی و پس از 3 سال اقامت در امارات است که می‌تواند اقامت دائم و سپس تابعیت امارات را به دست آورد، و این تنها در صورتی است که زن خارجی تابعیت قبلی خودش را ترک کند. نکتة دیگری که حائز اهمیت است این است که شما از هر طریقی که برای اخذ اقامت اقدام کنید، اگر سی سال در امارات اقامت داشته باشید می‌توانید درخواست اقامت دائم و تابعیت بدهید.

اخذ اقامت امارات از طریق تولد

تنها تولد فرزند در خاک امارات برای کسب تابعیت این کشور کافی نیست. در امارات از سیستم خون برای اعطای تابعیت پیروی می‌شود. یعنی باید یا پدر یا مادر کودک اماراتی باشد. حتی درصورتی‌که کودک پدری نامعلوم و مادری اماراتی داشته باشد، به وی تابعیت اماراتی داده می‌شود.

اخذ اقامت امارات از طریق پناهندگی

امارات یک کشور لوکس است و نسبت به کسانی که وارد خاکش می‌شوند بسیار حساس و سخت‌گیر است. به همین دلیل، قوانینی را وضع کرده است که چندان تحت تأثیر قوانین حقوق بشر نیست و به مذاق مهاجران و پناهندگان خوش نمی‌آید. به‌طورکلی از پناهندگان در امارات استقبال نمی‌شود. این کشور هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال پناهندگان قبول نمی‌کند. می‌توان گفت که شرایط پناهندگی در این کشور چندان واضح و مبرهن نیست. در نتیجه پناهندگی به این کشور را پیشنهاد نمی‌کنیم.

پیشنهاد خواندنی: شغل های پردرآمد در دبی

هزینه‌های زندگی در امارات

امارات کشور فوق‌العاده لوکسی به‌حساب می‌آید و در نتیجه هزینه‌های زندگی در شهرهای دبی، ابوظبی و شارجه بالا است. صدالبته که به همان اندازه کیفیت و استانداردهای زندگی در این شهرها هم فوق‌العاده بالا است. هزینه اقامت در یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر دبی ماهیانه در حدود هشت هزار درهم است. ماهیانه هم چیزی در حدود 700 – 1000 درهم هزینه‌های آب، برق و گاز در نظر گرفته می‌شود. اگر بخواهیم هزینه‌های زندگی و اقامت یک خانوادة 4-5 نفره را در نظر بگیریم، در حدود دوازده هزار درهم ماهیانه برآورد می‌شود. این هزینه برای شخص مجرد در حدود چهارهزار درهم است.

هزینة غذا و خوراک و پوشاک در امارات هم کاملاً به خود شما بستگی دارد. اگر بخواهید از فروشگاه‌ها و رستوران‌های برند و لوکس خرید کنید، مسلماً هزینه‌های شما بالا خواهد رفت. اما واضح است که اگر از بازارهای محلی خرید کنید صرفة اقتصادی خواهد داشت. هزینه‌های درمان و بهداشت و سلامت در امارات، درصورتی‌که تابعیت امارات را نداشته باشید و شهروند محسوب نشوید بر عهدة خودتان خواهد بود، چون بیمه سلامت دولتی فقط به شهروندان اماراتی تعلق می‌گیرد.

اخذ اقامت دائم و تابعیت امارات

اخذ اقامت دائم و تابعیت امارات یکی از دغدغه‌های مهاجرانی است که به امارات می‌روند. از طریق راه‌هایی که در بالا اشاره کردیم فقط می‌توان اقامت موقت امارات را به دست آورد. با استفاده از این راه‌ها نمی‌توان اقامت و تابعیت دائم امارات را کسب کرد. همان‌طور که اشاره کردیم، فقط در شرایطی که شخص 30 سال در امارات اقامت داشته باشد می‌تواند برای اخذ اقامت دائم امارات اقدام کند. مرد خارجی در صورت ازدواج با زن اماراتی می‌تواند اقامت امارات را به دست بیاورد، اما تابعیت امارات به او تعلق نمی‌گیرد. همچنین زن خارجی فقط با ازدواج با مرد اماراتی و پس از 3 سال اقامت در امارات است که می‌تواند اقامت دائم و سپس تابعیت امارات را به دست آورد، و این تنها در صورتی است که زن خارجی تابعیت قبلی خودش را ترک کند. امارات تابعیت کشور دیگری داشتن را برنمی‌تابد. قانون تابعیت مضاعف در این کشور پذیرفته نیست. به همین دلیل، حتی اگر شخصی تابعیت امارات را داشته باشد، اگر تابعیت کشور دیگری را بگیرد، تابعیت امارات از او سلب می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب به راه‌های مختلف اخذ اقامت امارات و شرایط موردنیاز متقاضیان برای مهاجرت به این کشور و بهرهمندی از مزایای مهاجرت به دبی پرداختیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *