حمل هوایی بارهای فاسد شدنی (شرایط، روش‌های حمل)

حمل کالای فاسدشدنی

آنچه در این مطلب خواهید خواند

حمل و نقل هوایی برای کالاهایی که تاریخ انقضا دارند و فاسد شدنی هستند گزینه  مناسبی است.

بیشتر کالاهایی که از کشور ما به دیگر کشورها صادر می‌شوند جزو مواد غذایی و از دسته کالاهای فاسدشدنی هستند و به همین دلیل، حمل و نقل این کالاها باید از طریق هواپیما انجام شود تا از خطرات ناشی از فاسد شدن اینگونه اقلام خاص، جلوگیری شود.

کالاهای فاسدشدنی در حمل و نقل به روش هوایی، در شرایط دمایی خاصی حمل می‌شوند. این گونه اقلام، به دلیل حساسیت نوع کالا و بسته بندی خاص، قیمت حمل بالاتری نسبت  به کالاهای نرمال دارند.

انواع کالای فاسد شدنی 

 • میوه و سبزیجات تازه

در جابجایی میوه و سبزیجات، توجه به فضای کافی برای عبور جریان هوا حائز اهمیت می باشد.

 • مواد غذایی و لبنیات
 • گوشت، ماهی

در ظروف مخصوص ضد آب و در دمای یخچالی از پیش تعیین شده بسته بندی می شود.

 • گل و گیاه
 1.  گل ها، نباید با کف و دیواره‌های هواپیما، تماس مستقیم داشته باشند و در واقع فضای اطراف آن ها می بایست باز باشد.
 2.  به دلیل متصاعد شدن گاز اتان حاصل از سبزیجات تازه، گل ها نباید با میوه و سبزیجات در یک انبار هواپیما، بارگیری شوند.
 • ارگان های زنده بدن

بهتر است در زمان بارگیری جهت حمل در نزدیکترین قسمت به درب هواپیما قرار داده شوند.

 • تخم مرغ نطفه دار

به دلیل نیاز نطفه در درجه دمایی خاص، نباید نزدیک یخ خشک و یا مایعات سرمازا بارگیری شود.

 • انواع واکسن و یا نمونه خون

این کالاها با قوانین مرتبط حمل هوایی و درجه حرارت معلوم، در زمان مشخص و رطوبت مندرج در بارنامه، هماهنگ و حمل می شوند. شایان ذکر است که تک تک این قوانین، از جمله عدم توجه به حرارت و زمان می تواند کالا را فاسد و در نتیجه صدماتی را متوجه حمل کننده و مشتری کند.

لازم به ذکر است که همه این قوانین از جمله عدم توجه به حرارت و زمان می‌تواند کالا را فاسد کند که نارضایتی مشتری و متضرر شدن صادرکننده را در پی دارد. ایرلاین حمل‌کننده برای کالاهای فاسدشدنی، می‌توانند از هر دو نوع هواپیمای مسافربری و باری استفاده کنند. این امر با توجه به نیازهای بازار، ماهیت کالا، حاشیه سود محصول و اولویت های فردی تعیین می‌شود. هواپیماهای مسافری عموما رایج‌تر، ارزان‌تر و دردسترس‌تر هستند ولی باید به برنامه زمان‌بندی پروازها و صلاح‌دید خلبان در حمل کالاهای فاسد شدنی در پرواز مربوطه توجه شود. این در حالیست که هواپیماهای باری، امکان کنترل شرایط دمای بهتر، بازرسی های کمتر، و فضای بیشتری را در اختیار قرار میدهند که این امر به خصوص در زمانی که کالاهای فصلی در یک دوره زمانی مشخص، وفور فراوانی دارند، به نسبت مناسب است

انواع کالای فاسد شدنی

شرایط و روش های حمل کالای فاسد شدنی

برای حفظ سلامت و ایمنی کالا از بسته بندی ویژه همراه با یخ خشک، ژل‌های مخصوص، پتوی حرارتی و جعبه‌های خاص استفاده می‌شود. به عنوان مثال  جهت حمل ماهی، انتخاب پرواز مستقیم و استفاده از یخ خشک، پد و یونیلیت حاوئز اهمیت است.

همچنین پس از رسیدن کالا به مقصد مورد نظر، در نظر گرفتن وسیله نقلیه مناسب و قراردادن کالا در یخچال‌های مخصوص کالاهای فاسدشدنی، از موارد بسیار مهم است. هواپیماهای باری، با امکان کنترل دما، بازرسی دقیق‌تر، فضاهای بیشتر، انتخاب بهتری برای اینگونه اقلام است.

ایتم مهم در بسته بندی قراردادن لیبل مرتبط روی هر بسته از اقلام و چک کردن آن توسط شرکت حمل کننده است. 

همانطور که ذکر شد بزرگترین چالش در حمل کالاهای فاسد شدنی، حفظ کیفیت و سلامت آن است. از این جهت بسته‌بندی مناسب، کمک قابل توجهی به این امر می‌کند. در بسته بندی کالای فاسد شدنی، ممکن است ازجعبه های مخصوص، مواد بسته‌بندی، بسته‌های ژل، پتوی حرارتی، یخ خشک، و مواد دیگر وابسته نیاز استفاده شود. به عنوان نمونه، ماهی یخ زده باید در جعبه های فایبرگلاس یا یونولیتی به همراه بسته ژل استفاده شود. برخی از محصولات ممکن است به سرد کردن پیش از زمان حمل و نقل نیازداشته باشند تا در برابر شرایط پرواز مقاوم شده و عمر مفید آنها افزایش یابد.

یکی از نکات مهم که در بارنامه اینگونه اقلام باید قید شود ، وارد کردن درجه حرارت مربوطه به حمل  در قسمت هندلینگ بارنامه با قید کردن دقیق درجه حرارت میباشد.  به عنوان مثال :

Please keep cool at +2°C To  +8°C

پس از ورود کالای فاسد شدنی فورا با گیرنده کالا تماس گرفته شده و بارنامه مربوطه اعلام ورود می گردد، در غیر اینصورت کالا به انبار یخچالی انتقال داده میشود.

5/5 - (2 امتیاز)

2 پاسخ

 1. ما چجوری می‌تنیم مطئن باشیم که بارمون که کالا فاسد شدنیه سالم میرسه به مقصد؟

  1. سلام
   کارشناسان حمل هوایی سپاهان همراه بار شما را دریافت می‌کنند و از نوع حمل بار شما بصورتی که آسیبی به آن وارد نشود اطمینان حاصل می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *