کابوتاژ (کران بر) چیست؟ { مقررات، تشریفات و… }

کران بری

آنچه در این مطلب خواهید خواند

ما در این مقاله میخواهیم با کابوتاژ ( کران بری )  و تمامی نکات مربوط به آن اشنا شویم. همچنان با شرکت سپاهان همراه ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا ، واردات کالا از چین ، واردات کالا از دبی و حمل هوایی و حمل دریایی کالا همراه شوید.

کابوتاژ چیست ؟

کران بری یا کابوتاژ( cabotage ) رویه ای است که کالای داخلی از یک گمرک مرزی به گمرک مرزی دیگری در قلمرو گمرکی یک کشور، از راه دریا یا رودخانه مرزی حمل می شود.

کابوتاژ عبارت است از حمل کالا از یک نقطه گمرک به نقطه دیگر کشور از راه دریا و یا رودخانه های مرزی است. کابوتاژ در حمل و نقل هوایی عبارت است از حمل و نقل  مسافر، کالا و یا محموله های پستی بین مبدأ و مقصدی که هر دوی آنها در قلمرو کشور واحدی قرار داشته باشند.

مقررات کالای کران بری به مقصد نرسیده

اگر کالای کران بری مجاز باشد، نسبت به اجرای تعهد و یا تضمین اقدام می شود و سپس پروانه خروجی صادر می گردد. اگر کالای کران بری  ممنوع الصدور یا مجاز مشروط باشد، قاچاق محسوب می شود.

گمرک های مجاز  برای تشریفات کابوتاژ

گمرک ایران از طریق آگهی لیست گمرکات مجاز، برای انجام تشریفات کابوتاژ را مشخص می کند.

کران بری

تغییر گمرک مقصدکالای کابوتاژی 

در صورتی که کالای کران بری ممنوع الصدور، غیر مجاز، مشروط نباشد و صاحب کالا پس از دریافت پروانه کابوتاژ بخواهد مقصد کالا را تغییر دهد، گمرک مبدأ می تواند مقصد کالا را در پروانه کران بر اصلاح نماید.

 

حقوق گمرکی، سود بازرگانی، عوارض گمرکی کالای کابوتاژی

کالای کابوتاژی از پرداخت حقوق گمرکی، سود بازرگانی و عوارض در موقع ورود مجدد معاف است، ولی هزینه های گمرکی را باید بپردازد. کالاهایی که از راه رودخانه یا دریا مرزی به مناطق آزاد حمل می شود، در صورتی که برای استفاده در این مناطق باشد نیز مشمول مقررات کران بری یا کابوتاژ می گردد. هرگاه کالای کران بری، با وسیله نقلیه داخلی حمل بشود نیز تابع رویه کالای کران بر می گردد.

تشریفات اظهار و اسناد مربوطه، ارزیابی، میزان تضمین کران بری 

اظهارنامه کالای کران بری در دو نسخه تنظیم می گردد. در این اظهار نامه باید تعداد، نوع بسته علامت، شماره وزن با ظرف، نوع  کالا، وزن خالص و ارزش کالا و نام گمرک مقصد و راهی که کالا طی خواهد کرد بدون حک و قلم خوردگی قید شود. (سواحل دریای خزر از تشریفات کابوتاژ معاف است)

مقررات کران بری 

کالایی که صدور آن از کشور هیچ هزینه ای ندارد و مجاز است، می توان با انجام تشریفات و مقررات مربوطه به عنوان کران بر حمل نمود. کران بر کالای ممنوع الصدور یا کالای مجاز مشروط با اخذ تضمین یا تعهد توسط گمرک انجام پذیر است. اگر مدت اعتبار پروانه کابوتاژ برای رسیدن به گمرک مقصد منقضی بشود و تا 3 ماه بعد از انقضا آن صاحب کالا گواهینامه ورود به گمرک مقصد را ارائه نکند، کران بر  به منزله به مقصد نرسیده تلقی می شود.

با شرکت سپاهان همراه ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا ، واردات کالا از چین، واردات کالا از دبی و حمل هوایی و حمل دریایی کالا همراه شوید.

4.4/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *