واردات کالاهای مشابه داخلی ممنوع !

واردات کالاهای ممنوع
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  واردات کالاهای مشابه داخلی ممنوع !

  مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: واردات کالاهای مشابه داخلی ممنوع  است . این وزارتخانه به‌منظور توسعه صادرات و کنترل واردات، اصرار بر جلوگیری از ورود کالاهایی دارد که مشابه تولید داخلی دارند. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اجازه واردات کالاهای غیراساسی به کشور داده نمی‌شود، افزود: در این راستا تاکنون دو هزار و ۵۰۰ ردیف تعرفه کالایی مربوط به اقلام غیرضروری و لوکس یا اقلامی که مشابه داخلی داشتند مسدود شده است.

  حسین مدرس خیابانی افزود: اقلام یاد شده در سال ۹۷ افزون بر ۳.۵ میلیارد دلار و در سال گذشته ۲۹۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج کردند و در تلاشیم تا امسال ارزبری در این حوزه به صفر برسد و فقط به مواد اولیه کارخانه‌ها، کالاهای اساسی و ماشین‌آلات و تجهیزات محدود شود.

  او تصریح کرد:‌ پارسال درمجموع ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار واردات انجام شد که ۸۵ درصد آن را کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه تولید تشکیل می‌داد و ۱۵ درصد دیگر مربوط به کالاهای مصرفی ضروری بود.

  مدرس خیابانی تأکید کرد: این وزارتخانه اجازه ورود کالاهای غیرضروری از مسیر تجارت رسمی را نخواهد داد، زیرا ازیک‌طرف پول نداریم و از طرف دیگر مشابه آنها به‌وفور در کشور تولید می‌شود.

   

  سهم ۲ درصدی ایران از واردات کشورهای همسایه

  او در خصوص برنامه‌های توسعه صادرات وزارتخانه گفت: نقطه قوت کشورمان که تحت شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار دارد، تجارت مرزی با همسایگان است و باید از این پتانسیل صادراتی استفاده کرد.

  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ایران با ۱۵ کشور همسایه مرز مشترک دارد که ۶۰ درصد صادرات ما به این کشورها انجام می‌شود، این کشورها سالیانه هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند که سهم ما از آن فقط دو درصد (حدود ۲۴ میلیارد دلار) است.

  او افزود: اگر بتوانیم این دو درصد را به دو برابر افزایش دهیم و میزان تجارت را به ۴۸ میلیارد دلار برسانیم، بسیاری از مشکلات کاهش خواهد یافت، این مهم وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم مرزهای زمینی ما قابل‌تعقیب و رصد از سوی دشمنان نیستند.

   

  رشد ۶۳ درصدی صادرات به اوراسیا

  مدرس خیابانی گفت: با امضای موافقت‌نامه همکاری با کشورهای حوزه اوراسیا در پنجم آبان ماه پارسال، ۵۰۰ ردیف تعرفه کالاهای ایرانی صفر شده و از آن زمان تا ۳۰ خردادماه گذشته در همسنجی با پارسال، حجم صادرات ما به این کشورها ۶۳ درصد رشد داشته است.

  او همچنین در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت و تنظیم بازار، یادآوری کرد:‌ تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا تنظیم بازار را بیش‌ازپیش دشوار کرده و مردم به‌ویژه اقشار ضعیف به‌شدت تحت فشارند، هرچند قرار نیست معجزه بشود اما تلاش کردیم تا از شدت این دشواری‌ها بکاهیم.

  سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با همه سختی‌ها و مشکلات، اکنون وفور کالا را در سطح جامعه شاهدیم و فقط چهار میلیون تن کالای اساسی و ضروری در بنادر و گمرکات کشور وجود است.

  او اظهار کرد: از خردادماه گذشته روند تخصیص گشایش ارز نیز بهبود یافته که در ادامه شرایط بهتری را برای تأمین کالاها رقم خواهد زد.

   

  منبع : ایرنا

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *