سقف مجاز ورود کالای همراه مسافر

سقف مجاز ورود کالای همراه
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  اگر عازم سفرهای خارجی هستید یا از خارج از کشور به ایران وارد می‌شوید، احتمالا یکی از نگرانی‌ها و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کنید، جریمه شدن یا توضیح خواستن از شما بابت کالاهای همراه‌تان است. در این مطلب به سقف مجاز ورود کالای همراه مسافر و قوانین گمرکی کالای همراه مسافر می‌پردازیم.

  کالای همراه مسافر چیست؟

  زمانی که به عنوان مسافر وارد کشور می‌شوید یا از ایران خارج می‌شوید، علاوه بر وسایل شخصی، امکان وارد کردن کالا هم دارید. این کالا با عنوان کالای همراه مسافر شناخته می‌شود. اگر کالای شما مطابق قانون و در حدود مجاز باشد نیازی به پرداخت گمرک نیست. مهمترین شرط برای کالای همراه شما، غیرتجاری بودن آن است.

  وارد کردن کالاهایی که معمولا در سفر همراه شماست مجاز است. این کالاها شامل دوربین، تلفن همراه و لپ تاپ تا مواد غذایی، لوازم آرایشی و صنایع دستی است.

  لازم به ذکر است که هزینه گمرک لپتاپ که کالای مسافرتی محسوب می‌شود رایگان است.

  مسافری که به ایران می‌رود به عنوان مسافر ورودی و مسافر خروجی از ایران به عنوان مسافر خروجی شناخته می شود. قوانین و مقررات گمرکی برای این دو نوع مسافر متفاوت است.

  سقف مجاز ورود کالای مسافری

  سقف مجاز ورود کالای همراه مسافر با توجه به نوع کالای وارد شده محدودیت‌های خاص خود را داراست. این سقف برای کالاهایی مانند طلا، سنگ‌های قیمتی تا فرش،گلیم و گوشی‌ متفاوت است. در این مطلب نگاهی داریم به سقف مجاز ورود کالای همراه مسافر به کشور و کالاهای مجاز و غیرمجاز را بررسی خواهیم کرد.

  نوسانات بازار ارز در انتهای سال 96 و ابتدای سال جاری باعث شد تا سقف ارز همراه و دریافتی مسافران دچار تغییر شود و گاه در بازارهای غیررسمی دلار از 3700 تومان تا 6 یا 7 هزار تومان افزایش نرخ پیدا کرد. طبق آخرین ابلاغیه خروج ارز، اسناد بانکی و اوراق همراه مسافر مجموعاً تا سقف مبلغ پنج هزار یورو از مرزهای هوایی و تا سقف دو هزار یورو از سایر مرزها مجاز است. این محدودیت‌های مالی در پی سیاست اقتصادی دولت مبتنی بر حفظ سرمایه در داخل کشور و جلوگیری از خروج سرمایه اجرا شده است. بدین صورت که برای ورود ارز به کشور هیچ محدودیتی درنظر گرفته نشده و صرفاً برای مبالغ ارزی بیش از ده هزار دلار یا ارزهای معادل آن اعلامیه ارزی باید تنظیم کنند و ورود ارزهای مجاز از طریق سیستم بانکی نیز تا هر میزانی مجاز می‌باشد.

  قوانین گمرکی کالای همراه مسافر

  برای این‌که در فرودگاه جریمه نشوید یا توضیحاتی از شما نخواهند که باعث شوند از پرواز جا بمانید، بهتر است در مورد قوانین گمرکی کالای همراه مسافر اطلاعاتی داشته باشید که در ادامه به آن‌ها پرداخته‌ایم:

  سقف مجاز ورود کالای همراه نو بدون پرداخت حقوق گمرکی

  طبق آخرین اطلاعیه اگر کالاهای همراه مسافر بیش از هشتاد دلار باشد تا هشتاد دلار دیگر یعنی صد و شصت دلار با پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی دوبرابر قابل ترخیص خواهد بود و بیشتر از این مبلغ مشمول مقررات عمومی صادرات و وارات خواهد شد. بدین معنی که سقف مجاز ورود کالای همراه نو بدون حقوق گمرکی 80 دلار است.

  کالاهای ممنوع وارداتی

  بر اساس قوانین و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران، ورود و خروج برخی کالاها به طور کلی ممنوع است. این کالاها عبارتند از:

  مشروبات الکلی، وسایل قمار، اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه، مواد مخدر، نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و کالاهایی که با شئونات مذهبی و ملی کشور مغایرت دارند. هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی باشد نیز ممنوع است. سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد و یا ورود آن در لیست تعرفه گمرکی ممنوع شناخته می‌شود نیز از این دسته هستند.

  سقف مجاز ورود کالاهای الکترونیک

  گوشی همراه جزو کالاهایی است که محدودیت ورود دارد. وارد کردن گوشی همراه نو به تعداد یک دستگاه برای هر مسافر مجاز است و این از گوشی مستعمل و مورد استفاده شما جدا می‌باشد. وارد کردن لپتاپ و دیگر کالاهای الکترونیکی شخصی بلامانع است و اگر استفاده شده باشد لازم نیست حق گمرک بابت آن پرداخت کنید. برای وارد کردن یک دستگاه گوشی نو باید شناسه بین‌المللی آن در گمرک ثبت شود و پس از ورود از طریق سامانه آنلاین گوشی خود را ریجستر کنند. لینک سامانه آنلاین گوشی‌های تلفن همراه مسافران در می‌توانید در سایت گمرک ایران به آدرس www.irica.ir ببینید.

  سقف ورود زیورآلات

  برای ورود زیورآلات ساخته شده از طلا، پلاتین و نقره از قبیل دستبند، گوشواره، النگو و دیگر زیورآلات جهت مصارف شخصی به صورت واحد از هرکدام یک عدد و گوشواره یک جفت و النگو 6 عدد و در مجموع تا وزن 150 گرم زیورآلات مجاز بوده و ترخیص بیشتر از این مقدار به کسب مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منوط است. اگر این زیورآلات حاوی سنگ‌های گران‌بهایی از قبیل الماس، یاقوت، زمرد و… باشد نباید وزن آن‌ها در مجموع بیشتر از یک قیراط باشد. برای فلز نقره این محدودیت سه کیلوگرم است و می‌توانید تا این وزن نقره را جابه‌جا کنید.

  سقف ورود کالا با پست

  ارزش مرسوله پستی وارد شده باید تا سقف پنجاه دلار باشد و از طریق گمرک امانات پستی امکان‌پذیر است. درصورتی که کالا ارزش تجاری داشته باشد، صاحب آن با کسب شرایط بازرگانی از طریق گمرک‌های مجاز کشور باید اقدام به ترخیص کالای خود داشته باشد.

  شرکت سپاهان همراه با 20 سال سابقه در زمینه واردات و صادرات کالا آماده است تا تمامی مراحل واردات و صادرات را اعم از خرید، انبارداری رایگان 5 روز، انتقال، رسیدگی به امور گمرکی و ترخیص کالا و ارسال آن به تمامی نقاط ایران را با بهترین نرخ و کیفیت انجام دهد تا مسافران و تاجران گرامی دغدغه‌ای برای ورود کالا به کشور نداشته باشند.

  معافیت‌های گمرکی کالاهای وارداتی

  طبق اعلام سایت گمرکی ایران تمامی وسایل استفاده شده زندگی هموطنان مقیم خارج به هنگام بازگشت به کشور مشمول معافیت‌های گمرکی خواهد شد و هیچ حقوق یا سودی از آن‌ها دریافت نخواهد شد. شرط لازم برای برخورداری از این معافیعت این است که وسایل ارسال حداقل یک ماه زودتر تا 9 ماه پس از ورود صاحب کالا وارد شود، صاحب کالا در 5 سال گذشته از چنین معافیتی استفاده نکرده باشد و همچنین شش ماه اقامت صاحب کالا در کشور متوالی بوده باشد. مأموران دولت که برای یک سال یا بیشتر به خارج اعزام می‌شوند مشمول بند فوق نخواهند شد. این معافیت گمرکی مشمول ورود خودرو، موتورسیلکت، قایق موتوری و همچنین لوازم منزل نو نخواهد شد. ابزارآلات کاری و شغلی هموطنان مقیم خارج از کشور نیز مشمول این معافیت گمرکی هستند.

  4.5/5 - (12 امتیاز)
  3.4/5 (5 نظر)

  16 پاسخ

  1. ما میخواهیم یک سفر به کره جنوبی داشته باشیم و چیز هایی مثل گوشی ، تبلت ، لپتاپ ، و پرینتر فانتزی همراه خودمون بیاریم ، آیا این وسایل که برای مصرف شخصی هستند ، باید هزینه گمرک را بدهیم ؟

   1. سلام
    خیر برای کالا مسافرتی نیاز به پرداخت حقوق گمرکی نیست

  2. سلام. من میخواستم برم دبی و یک کیس کامپیوتر کامل تهیه کنم وبیارم برای مصرف شخصی. چقدر هزینه گمرگ میشه واز کجا میشه فهمید؟ تقریبا 4000دلار

  3. سلام وقت بخیر
   بنده از خارج از کشور قصد دارم به ایران بیام و میخواستم دو لپ تاپ نو اپل هم با خودم بیارم. خودم هم یه لپ تاپ دارم که توی کوله ام هست. میخواستم ببینم برای اون 2 لپ تاپ باید هزینه گمرکی بدم؟

   1. سلام دوست عزیز.
    همه‌چیز بستگی به ارزیاب گمرک دارد و چون تعداد لپتاپ‌ها ۳ عذذ هست و معلوم‌هست که برای مصرف شخصی نیستف به احتمال زیاد کالا قبض می‌شود و شامل هزینه گمرکی می‌شود. مگر آنکه ارزیاب به‌گونه‌ای متقاعد شود که برای مصرف شخصی است.

  4. سلام و درود
   بنده میخوام از ترکیه یک لپتاپ برای استفاده خودم تهیه کنم و همراه با جعبه لپتاپ رو به ایران بیاورم
   آیا باید هزینه گمرکی پرداخت کنم؟
   ممنون…

   1. سلام اگر با جعبه باشد به‌احتمال زیاد بله باید هزینش را پرداخت کنید. در کل بستگی به بازرس دارد.

  5. با سلام. دوست هندی من در شرکتی در هند کار میکنه و میخواد برای من یه کیس کامپیوتر به صورت رایگاه از طرف شرکتش بفرسته. یه چیزی در حدود 2200-2400 دلار قیمت اون کیس هست. شرایط وارد کردنش چطور هست ؟ آیا باید پول گمرک بپردازم ؟ ( از طریق کشتی هم میخواد بفرسته) خیلی ممنون میشم کمکم کنید …

   1. سلام بله باید هزینخ گمرکی را پرداخت کنید مگر آنکه بصورت قاچاق وارد شده باشد.

    1. سلام هزینه گمرکی یه لپتاب دست دو ۱۲۰۰دلتری چقدر هست از انگلیس

  6. سلام من برای سفری کاری عازم دبی هستم در راه برگشت میخوام برای مصرف شخصی یک سری لوازم کامپیوتر از قبیل مادربرد ، سی پی یو ، کارت گرافیک ، از هر کدومش یک عدد قصد خرید دارم آیا مشمول هزینه گمرکی و مالیات می شود .؟؟ اگر مشمول می‌شود چگونه و با چه درصدی محاسبه میشود؟؟

   با تشکر از شما

   1. سلام مهدی جان
    اگر وسایلی که گفتی رو از داخل جعبشون در بیارید احتمال اینکه هزینه گمرکی بخورد کمتر می‌شود اما باز هم همه‌چیز به نظر بازرس بستگی دارد ولی در موارد مشابه این اتفاق بارها افتاده و هزینه‌ گمرکی نخورده است.

  7. سلام وقت بخیر آیا شما شرکت یا فردی میشناسید که بتونه یک دستگاه لپ تاپ برای من وارد کنه چون مدل دستگاهی که می خوام داخل ایران نیس و اگر بخوام از سایت آمازون و یا شرکت های وابسته بخرم هم خیلی طول می کشه و هم ۵ برابر می شه قیمتش .اگر می شه راهنمایی کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *