تشکیل وزارت بازرگانی

وزارت بازرگانی
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  وزارت بازرگانی یا وزارت صنعت، معدن و بازرگانی

   تشکیل وزارت بازرگانی و تفکیک وزارت صنعت، معدن و بازرگانی، یکی از اهداف دولت دوازدهم، از ابتدای روی کار آمدن بود که با برخی سنگ‌اندازی‌ها، کار برای تحقق آن دشوار شد. ادغام این دو وزارتخانه در سال ۹۰ مشکلات پیش‌بینی نشده‌ای به خصوص مقابل تجار قرار داد و آنها را برای رجوع به یک واحد مشخص، بیش از پیش سر در گم کرد. از سوی دیگر به ادعای برخی مخالفان این کار که با هدف کوچک‌سازی دولت انجام شده بود، در عمل نتوانست به هدف خود نزدیک شود.

  دولت در سال ۹۴ برای نخستین‌بار تصمیم به تفکیک مجدد این وزارتخانه گرفت تا سر و سامانی به بخش تجارت کشور بدهد. نهایتاً دولت در سال ۱۳۹۶ لایحه‌ای با موضوع انفصال بخش بازرگانی از وزارت صنعت به مجلس فرستاد، اما مجلسی‌ها به این طرح روی خوش نشان ندادند. اما دولت عقب ننشت و سه بار دیگر درخواست خود را مبنی بر تفکیک این دو وزارتخانه تکرار کرد. و در نهایت توانست نظر مجلسی‌ها را تغییر داده و چراغ سبز را از آنها بگیرد.

  اما این طرح از فیلتر مرحله بعد یعنی شورای نگهبان عبور نکرد و باز هم به مجلس برگشت. این بار در تاریخ ۲۱ اردیبهشت بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی در  دستور کار جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و نهایتا رای نیاورد. هیأت رئیسه مجلس نیز در این جلسه اعلام کرد: از آنجایی که این طرح چندین بار در دستور کار مجلس آمده، دیگر آن را بررسی نمی‌کنیم.

   

  وزارت بازرگانی

   

  حسین مدرس خیابانی کیست؟

  حسین مدرس‌خیابانی (زاده ۱۳۴۷ در تهران)، سیاست‌مدار ایرانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی پس از برکناری رضا رحمانی طی حکمی از طرف حسن روحانی به عنوان سرپرست وزارت صنعت ، معدن و تجارت گمارده شد. او پیش از سرپرستی وزارت صمت حدود ۱۷ سال در وزارت بازرگانی در مسئولیت‌های مختلفی حضور داشته‌است.

  وی حدود ۱۷ سال در وزارت بازرگانی در مسئولیت‌هایی چون قائم‌مقام معاونت بازرگانی داخلی، مدیرکل برنامه‌ریزی وزارت بازرگانی، مدیر کل تامین و توزیع کالا، مدیر کل دفتر تنظیم بازار، هیات مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران و همچنین نزدیک به ۱۰ سال بعنوان مدیرعامل و عضو هیات مدیره چند واحد تولیدی و صنعتی از جمله شرکت‌های سیمان زنجان، سیمان فیروزکوه، مجتمع فولاد خراسان، موتور سازان (تراکتورسازی ایران) ، سیمان مازندران و … را در کارنامه خود دارد.

  اما این ماجرا روی دیگری هم داشت و آن لابی‌های پشت صحنه برخی مسوولان برای تشکیل نشدن وزارت بازرگانی بود؛ مسوولانی که خود در اجرای این تصمیم ذی‌نفع به حساب می‌آمدند. حالا اما ورق برگشته و فردی سرپرستی وزارت صنعت را به عهده گرفته است که تخصص‌گرایی او غالب بر سیاسی‌کاری‌اش است. حسین مدرس خیابانی که بسیاری از افراد او را نخستین گزینه برای سکانداری وزارت بازرگانی می‌دانستند، حالا در راس وزارتخانه‌ای آمده که پیش از حضور او تجارت در آن تحت‌الشعاع صنعت گرفته بود.

  با روی کار آمدن مدرس خیابانی، بسیاری از فعالان بخش خصوصی حمایت خود را از او و عملکردش اعلام کرده‌اند؛ حال باید دید با حضور فردی همسو با سیاست‌های دولت، آیا طرح تشکیل وزارت بازرگانی باز هم به میز مجلس بازمی‌گردد.  یا عمر این دولت به دیدن این وزارتخانه قد نخواهد داد؟

   

   در پی این جریانات ولی اسماعیلی، نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نسبت به معرفی مدرس خیابانی برای وزارت صمت واکنش نشان داد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، ولی اسماعیلی، نایب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس در توئیتر خود نوشت: با معرفی آقای مدرس خیابانی به عنوان وزیر صمت عملاً موضوع تفکیک وزارتخانه و تشکیل وزارت بازرگانی منتفی است. با توجه به تجربه قبلی ایشان در حوزه صنعت و قائم مقامی وزارت در زمان دکتر رضا رحمانی و سرپرستی چندین ماهه، گزینه مناسبی برای تصدی وزارت صمت است.

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *