آمازون چیست و چطور به غول فروش اینترنتی تبدیل شد؟

آمازون چیست

آنچه در این مطلب خواهید خواند

در دوره‌ای که تعدادی از ثروتمندان جهان مانند بیل گیتس، وارن بافت و… با اختلاف چند میلیارد دلاری در صدر لیست ثروتمندان جهان رقابت می‌کردند، جف بزوس ناگهان با آمازون جهان را گرفت و با رشد چشمگیری به رقابت با ثروتمندترین نام‌های جهان وارد شد. او بنیان‌گذار غول فروش اینترنتی است.

تاریخچه آمازون

جف بیزوس در تاریخ ٥ جولای ١٩٩٤ میلادی از شغل اصلی خود(معاونت در شرکتی خصوصی) استعفا داد و در سال ١٩٩٥ میلادی شرکت خود را در اولین روزهای کاری در گاراژِ خانه راه‌اندازی و ثبت کرد. در آن زمان نام شرکت Cadabra بود اما یکی از مشتریان، نام این شرکت را به‌اشتباه cadaver به معنی”مرده” شنید؛ وی سپس مجبور شد تا نام دیگری برای شرکت خود انتخاب کند.

خدمات سپاهان همراه: خرید از آمازون

آغاز به کار آمازون

جف بزوس و همسرش آمازون را به‌عنوان یک فروشگاه کتاب آنلاین راه‌اندازی کردند که در ابتدا صرفاً به فروش کتاب‌های دست‌دوم محدود بود. در این میان او یک‌بار به این موضوع فکر کرد که آیا ممکن است کسی کالایی غیر از کتاب از آمازون خریداری کند؟ در همین راستا او پرینتر قدیمی خود را روی سایت قرار داد و به‌محض این کار مشتری خرید پرینتر تماس گرفت. جف بزوس به او گفت این پرینتر خراب است و شاید به دردتان نخورد! اما مشتری مشکلی با این قضیه نداشت و آن را برای کلکسیون خودش می‌خواست. این موضوع باعث شد آمازون بعد از صنعت کتاب، وارد دنیای خرده‌فروشی شود و به‌مرور فعالیتش را رشد دهد.

ثروت آمازون و جف بزوس چقدر است؟

جف بزوس پایه‌گذار بزرگ‌ترین کمپانی تجارت الکترونیک جهان با اختلاف زیادی از بیل گیتس، بانی شرکت مایکروسافت و مارک زاکربرگ، مؤسس فیس‌بوک در رأس ثروتمندان جهان قرار گرفته است. ثروت جف بزوس با سهام این شرکت گره خورده که به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار می‌رسد! وی از حیث دسترسی به ثروت نجومی رکورددار است.

دلیل موفقیت آمازون چیست؟

بزرگ‌ترین رمز موفقیت امازون “چشم‌انداز بلندمدت” بود! جف بزوس زمانی که شرکتش هنوز بزرگ نشده و روی زبان‌ها نیفتاده بود، با شبکه‌های محلی کوچک و بزرگ مصاحبه می‌کرد. در یکی از این مصاحبه‌ها، خبرنگار از او در مورد زمان به موفقیت رسیدن شرکت آمازون سؤال می‌کند؛ وی پاسخ داد: من از همان ابتدایی که این شرکت را راه‌اندازی کردم، دید بلند مدتی برای آن داشتم. من هدف پیشرفت و موفقیت آمازون را طی یک بازه زمانی ۲۰ ساله تخمین زده بودم!

دلایل موفقیت آمازون

1.  انتخاب تیم کاری قوی

همیشه به دنبال افراد با مهارت‌های فکری بالا بگردید. به‌موقع ارزیابی کارمندان را انجام دهید تا پیشرفتی تحت کنترل داشته باشید.

2.  اقتصادی باشید

جف فردی اقتصادی و صرفه‌جو بود و تلاش می‌کرد از لوازم ساده استفاده کند و هیچ‌گاه در هیچ کاری عجله نمی‌کرد. او به‌جای این که به فکر اجناس گران‌قیمت و کارهای بسیار پرهزینه باشد، بودجه مالی خود را برای انجام کارهای بزرگ‌تر نگه می‌داشت.

3.  پایبند به فلسفه «روز اول» باشید

 تمام کارمندان و اعضای تیم باید همیشه این ذهنیت را داشته باشند که در اولین روز تأسیس شرکت هستند. این تفکر سبب توسعه کار شرکت و کارمندان و رسیدن به خواسته‌ها خواهد شد.

4.  خودتان را ۸۰ ساله تصور کنید

برای موفقیت در کسب‌وکارتان مانند جف بزوس عمل کنید. مؤسس آمازون برای فهمیدن اینکه کدام فرصت برای کسب‌وکارش بهتر است و کدام مناسب نیست، خودم را در سن 80 سالگی تصور می‌کند و از خودم می‌پرسد آیا از اینکه شانس امتحان نکردن آن را به خودم ندادم پشیمانم؟ اگر پاسخ مثبت بود، حتماً آن کار را انجام می‌دهد. قبل از راه‌اندازی آمازون، بزوس شغل خوبی در بخش سرمایه‌گذاری داشت اما وقتی متوجه رشد سریع اینترنت شد، شغل ایده آلش را کنار گذاشت.

5.  تمرکز روی مشتری

کسب‌وکار آنلاین با رضایت مشتری پایدار است. جف بزوس برای جلب رضایت مشتری دائماً ویژگی‌هایی را به امازون اضافه می‌کند و در واقع با این کار باعث تقویت فروش محصولات آمازون می‌شود. برای مثال آمازون، دائماً مشتریان را تشویق به ارسال نظرات خود می‌کند، حتی اگر این نظرات انتقاد یا دارای بار منفی باشند.

6.  تنظیم قوانین

جالب است بدانید که آمازون اولین‌بار از طریق یک نوشته یک خطی به فکر “بزوس” رسید. به همین دلیل اگر می‌خواهید یک ایده جدید را به کار بیندازید، اول باید آن را به طور کامل موشکافی کنید، برای آن مطالعه کنید و قوانین تعیین کنید. قانونی که جف بزوس برای تیم خود معرفی کرد، تیم دو پیتزا است: هیچ تیمی نباید آن‌قدر بزرگ باشد که نتوانید با دو پیتزا به آن غذا دهید. به گفته بزوس، گروه‌های بزرگ بهره‌وری کمتری دارند. شما هم باید برای تیم خود قوانین خاصی را مطرح کنید.

7.  چشم‌انداز بلندمدت

جف، آمازون را با درنظرگرفتن یک بازی طولانی آغاز کرد. بازی که به معنای پذیرش ضررهای کوتاه‌مدت بود. همه افراد توانایی درک این مسئله را ندارند. پس هیچ‌وقت اوایل کاری به دنبال کسب سود آن نباشید و مطمئن باشید که بعضی از ضررها برای به‌دست‌آوردن سود بالا در آینده‌ای نه‌چندان دور نیاز است.

8.  اجازه دهید داده‌ها تصمیم بگیرند

آمازون با عنوان یک فروشگاه فروش کتاب‌های دست‌دوم شروع به کار کرد. انتخاب کتاب برای فروش به دلیل علاقه جف به کتاب نبود درصورتی‌که نتیجه یک نگاه طولانی به یک سری واقعیت بود. برای نمونه می‌توان گفت که کتاب در حمل‌ونقل قابلیت شکستگی و تاریخ انقضا ندارد و به‌ندرت برگشت داده می‌شود. برای تجارت الکترونیکی کتاب محصولی ایدئال است و تمام جوانب یک کسب‌وکار بر اساس رفتار مشتری قابل‌اندازه‌گیری است.

9.  آموزش مکرر

تکامل و نوآوری روند اصلی موفقیت است. یکی از تأثیر گذارترین رازهای موفقیت جف این است که او اعتقاد دارد هنوز چیزهای خیلی زیادی وجود دارد که باید یاد بگیرد. برای موفقیت در کسب‌وکار همیشه باید در حال یادگیری باشید. شرکت آمازون با فروش کتاب‌های دست‌دوم شروع کرد اما حال معتقد است خدمات فروشی وجود ندارد که قادر به ارائه آن نباشد. از دیدگاه جف «آینده مملو از فرصت و نوآوری است اما راه موفقیت با سختی، تلاش و برنامه‌ریزی درست هموار خواهد شد.» روش منحصربه‌فرد بزوس، فکر طولانی‌مدت و ریسک‌پذیری هوشمندانه، آمازون را به شرکتی تبدیل کرد که قوانین خود را می‌نویسد و هر دقیقه تکامل می‌یابد.

10.  کارمندان بی‌انگیزه را جدا کنید

جف برای موفقیت آمازون سهمی از شرکت را به کارمندان می‌دهد تا آنها انگیزه داشته باشند وی معتقد است موفقیت آمازون تا حد زیادی به استخدام و حفظ کارمندان باانگیزه بستگی دارد. کارمندان باید تصور کنند که مالک آمازون هستند. بزوس به کارمندان پیشنهاد کرده درصورتی‌که به کارشان علاقه‌ای ندارند از آمازون استعفا دهند و 5 هزار دلار جایزه بگیرند. او این‌گونه کارمندان بی‌انگیزه را از شرکت جدا کرده تا در بلندمدت شرکت سودآوری بسیاری داشته باشد.

11.  بازاریابی دهان‌به‌دهان

از جمله مؤثرترین راهکارهای رشد هر کسب و کاری بازاریابی دهان‌به‌دهان است. اگر محصولات یا خدمات با کیفیت ارزش صحبت‌کردن را داشته باشند، این نوع بازاریابی، به موفقیت می‌رسد.

12.  پول کمتری از مشتری بگیرید

موفقیت بزوس کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری است. افزایش قیمت‌ها می‌تواند به نارضایتی مشتریان منجر شود و در درازمدت به کاهش درآمد بینجامد. پس قبل از افزایش قیمت‌ها مدل کسب‌وکار را به یک مدل ارزان‌تر و بهره‌ورتر تبدیل کنید.

13.  تقلید از رقبا

گاهی برای موفقیت لازم است چشمتان را بر رقبای خود نبندید و از نکات مثبت عملکرد رقبا الگو بگیرید.

14.  بهره‌گیری از تکنیک نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ یک استراتژی برای کسب‌وکارهای کوچک با بودجه اندک است. این تکنیک را می‌توان نوعی بازاریابی گوشه‌ای معرفی کرد که برای کسب‌وکارهای اینترنتی به کار می‌رود. یعنی افراد برای ایجاد کسب‌وکاری کوچک با بودجه‌ای اندک به‌جای ورود به بازار اصلی می‌توانند وارد گوشه‌ای دنج از بازار شوند.

15.  حریص باشید

همیشه به دنبال یادگیری، نوآوری و خلاقیت باشید و به دنبال راه‌های مختلف موفقیت بگردید. از انواع موسیقی، فیلم، لوازم الکترونیکی و نظرات دیگران استفاده کنید تا به مسیری که می‌خواهید نزدیک شوید. هیچگاه در مسیر خودتان را تسلیم سختی‌های راه نکنید.

پیشنهاد خواندنی; نحوه خرید از آمازون

Amazon Go

یکی از جذاب‌ترین خلاقیت‌هایی که امازون قصد اجرای انبوه آن را دارد، پروژه amazon go است. راه‌اندازی فروشگاه‌های متعددی در سطح شهرها که بدون وجود صندوق‌دار می‌توان از آنها خرید کرد؛ یعنی اگر مشتری با قصد خرید به این فروشگاه مراجعه کند، پس از انتخاب محصولات مدنظر می‌تواند بدون نیاز به مراجعه به صندوقدار از آن مکان خارج شود. زیرا این فروشگاه از سیستم پرداختی آمازون با نام Just Walk Out استفاده می‌کند. عملکرد این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده که کاربر در هنگام ورود به فروشگاه، به کمک اپلیکیشن مخصوص amazon go app یک کد را اسکن می‌کند سپس بعد از آن و پس از ورود، به کمک سیستم‌های هوش مصنوعی همه محصولاتی که برمی‌دارد، رصد شده و در حسابش ثبت می‌شود. در نهایت و در زمان خروج، هزینه محصولاتی که مشتری خریداری کرده، از حسابش کسر خواهد شد!

آمازون؛ غول عصر کرونا!

شیوع ویروس کرونا در جهان باعث ضررهای مالی بسیاری از کسب‌وکارها و شرکت‌های معتبر شد اما برعکس همه کسب‌وکارها، شرکت آمازون به دلیل افزایش درخواست خرید اینترنتی اجناس، توانست رشد زیادی کرده و رکوردهایی را در زمینه فروش بشکند. بیماری کرونا باعث افزایش 24 میلیارد دلاری ثروت بنیان‌گذار شرکت آمازون، جف بزوس شد! در ادامه هم شرکت آمازون در شرایطی که همه شرکت‌ها به فکر و حتی اقدام برای تعدیل نیرو بودند، دست به استخدام کارمندان جدید جهت همکاری در شرکت آمازون زده تا جواب‌گوی نیازهای مخاطبان باشد.

خدمات خرید از آمازون و تحویل در ایران

خدمات خرید از آمازون شرکت بازرگانی سپاهان همراه شامل منبع یابی، پرداخت هزینه محصول، حمل و ترخیص کالا در ایران است. سپاهان همراه خرید از آمازون را برای شما آسان می‌کند. جهت خرید کالای مورد نیاز خود از سایت آمازون با کمترین کارمزد و دریافت آن در ایران با کارشناسان سپاهان همراه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

آمازون چیست؟

سایت آمازون(www.amazon.com) بزرگ‌ترین فروشگاه اینترنتی جهان که به تمامی کشورهای دنیا خدمات ارائه می‌دهد. محل راه‌اندازی و دفتر رسمی این شرکت در ایالات متحده آمریکاست. دلیل محبوبیت آمازون در گذر زمان تحویل سریع کالا است.

لوگوی آمازون بیانگر چه چیزی است؟

فلشی که از حرف A به سمت حرف Z روی لوگوی این برند کشیده شده بیانگر این است که از ابتدا تا انتهای حروف الفبای انگلیسی اگر قصد خرید هر محصولی را که داشته باشید می‌توانید آن را در فروشگاه آمازون پیدا کنید.

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *