MSDS چیست؟

همه چیز راجب MSDS

آنچه در این مطلب خواهید خواند

در این مقاله، می‌خواهیم در مورد MSDS (گواهی MSDS) یا برگه حاوی اطلاعات ایمنی کالا بیشتر بدانیم. هدف از ارائه این اطلاعات و تمامی مواردی که شما باید در رابطه با MSDS بدانید را برایتان شرح خواهیم داد. همچنان با شرکت سپاهان همراه ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا، واردات کالا از چین، واردات کالا از دبی و حمل هوایی و حمل دریایی کالا همراه باشید.

برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی(msds) چیست؟

 MSDS یک محصول یا همان برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی، لیست کاملی از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن (مانند اشتعال پذیری، خاصیت انفجاری)، تأثیر آن بر سلامتی انسان، مواد شیمیایی که می‌تواند با آن واکنش سو نشان دهد و همچنین اقدامات احتیاطی و  انواع تدابیری است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد، می‌باشد.

به عبارت دیگر برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی(MSDS) یک سند فنی است که جزئیات و اطلاعات جامع در مورد یک محصول کنترل شده را ارائه می دهد.
مربوط به:

 • اثرات بالقوه سلامتی
 • ارزیابی خطر مربوط به نحوه حمل و نقل (حمل هوایی، حمل دریایی)

 • اندازه گیری برای محافظت از کارگران در معرض خطر قرار گرفتن در معرض

 •  اقدامات اضطراری

MSDS چیست

MSDS مخفف چیست؟

msds مخفف عبارت(Material Safety Data Sheet) یا همان برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی است.

چگونه می‌توانیم pdf برگه MSDS را دریافت کنیم؟

شما می‌توانید محصول را در http://search.bd.com/ جستجو کنید، سپس بر روی پیوند MSDS در بخش «اسناد مرتبط» در نوار کناری سمت راست کلیک کنید. برگه های رنگی سازگار با GHS ، در قالب PDF بارگزاری شده اند.

فرم MSDS چیست و در کجا قرار دارد؟

برخی از کارفرمایان اطلاعات فرم MSDS را بر روی یک برچسب در یک مکان مرکزی (به عنوان مثال، در وانت بار در یک مکان ساختمانی) نگهداری می کنند. برخی دیگر، به ویژه در محل های کار با مواد شیمیایی خطرناک، اطلاعات برگ ایمنی مواد را در کامپیوتر ذخیره می کنند و دسترسی از طریق پایانه ها را فراهم می‌کنند.

نمونه MSDS-pdf

دو هدف اصلی MSDS چیست؟

در برگه های  MSdSیا داده های ایمنی مواد، دو هدف اصلی وجود دارد.

 1. اطلاع رسانی به کارگران
 2. کمک به خدمات اضطراری است.

چه کسی گواهی MSDS را صادر می‌کند؟

MSDS یک سند اطلاعاتی دقیق است که توسط تولید کننده یا وارد کننده یک ماده شیمیایی خطرناک تهیه شده است و خواص فیزیکی و شیمیایی محصول را توصیف می کند MSDS حاوی اطلاعات مفیدی مانند نقطه اشتعال، سمیت، روش های نشت و دستورالعمل های ذخیره سازی است.

یک صفحه داده ایمنی مواد(MSDS) اطلاعات اساسی در مورد یک ماده یا محصول شیمیایی را ارائه می دهد. این مقاله حاوی اطلاعاتی در مورد خصوصیات و خطرات احتمالی ماده، نحوه استفاده ایمن از آن و موارد اضطراری است که باید انجام دهید.

 

گواهی MSDS

 

اطلاعات مربوط به MSDS به چند بخش تقسیم می‌شود؟

نام و محتوای خاص این بخش‌ها ممکن است از MSDS یک تامین کننده به منبع دیگر متفاوت باشد، اما اغلب دارای 16 بخش استاندارد ANSI است،که در زیر ذکر شده است. اگر از یک MSDS  9بخشی استفاده می کنید، انواع اطلاعات ممکن است به ترتیب متفاوت و تحت عناوین کمی متفاوت باشند.

 1. شناسه محصول و شرکت

شناسه محصول(به طور معمول نام محصول) هم در MSDS و هم روی برچسب WHMIS نشان داده می‌شود. برای یافتن MSDS صحیح ، همیشه از شناسه محصول استفاده کنید، نه از یک نام کوتاه که ممکن است در محل کار شما استفاده شود. بررسی کنید که نام سازنده و / یا تأمین کننده با برچسب مطابقت داشته باشد. MSDS و برچسب ممکن است شناسه های دیگری مانند کد محصول یا شماره کاتالوگ را نیز نشان دهد.

 1. شناسایی خطرات

در این بخش، خطرات احتمالی که ممکن است به دلیل تماس با این مواد وجود داشته باشد و اثرات مضر آن بر سلامتی افراد بیان می شود. ممكن است اثرات مشاهده شده در حيوانات نيز وجود داشته و بیان گردیده باشد.

بررسی اجمالی اضطراری

شکل ظاهری مواد(به عنوان مثال: رنگ، فرم فیزیکی، بو) مهمترین نگرانی های اضطراری، از جمله آتش سوزی، واکنش پذیری، و سلامتی و زیست محیطی در این بخش شرح داده ش است.

وضعیت نظارنی

اطلاعات مربوط به وضعیت نظارتی مواد تحت مقررات محصولات کنترل شده (WHMIS) و / یا استاندارد ارتباطات مخاطره آمریكا ممكن است در این بخش وجود داشته باشد.

اثرات بالقوه سلامتی

 • مسیر ورود (مسیرهای اصلی در معرض قرار گرفتن)

راه های احتمالی قرار گرفتن در معرض تماس با پوست ، تماس چشمی ، استنشاق (سیستم تنفسی) و بلع ست. میزان اهمیت هر مسیر ورود برای یک ماده خاص به عوامل زیادی بستگی دارد ، از جمله خصوصیات فیزیکی مواد و نحوه استفاده از آنها. هنگام طراحی روشهای به حداقل رساندن نوردهی ، هر مسیر ورودی باید در نظر گرفته شود. مواد شیمیایی می توانند در محل تماس ، جذب در بدن یا هر دو آسیب ببینند. مواد شیمیایی جذب شده در بدن می توانند بر سیستم ها و اندام های بدن بسیار دور از نقطه ورود تأثیر بگذارند. به عنوان مثال ، فنول جذب شده از طریق پوست می تواند منجر به صدمات کشنده  سیستم عصبی و همچنین  آسیب کلیه ها شود.

 • اثرات در معرض قرار گرفتن حاد(کوتاه مدت)

در معرض حاد قرار گرفتن ، در مدت زمان کوتاهی (دقیقه ، ساعت یا روز) اتفاق می افتد. اثرات سلامتی ناشی از مواجهه حاد معمولاً در زمان مواجهه دیده می شود. اما بعضی اوقات، ممکن است چندین ساعت یا حتی چند روز پس از مواجهه ظاهر نشوند.

شما به اطلاعات در مورد اثرات معمول قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت (علائم و نشانه ها) نیاز دارید زیرا آنها می توانند به شما هشدار دهند که به طور تصادفی در معرض خطر قرار می گیرید. ممکن است علائمی که تجربه می‌کنید به دلیل استفاده از ماده‌ای خاص باشد. و شما باید این امر را گزارش کنید تا محل کار شما برای یافتن علت بررسی شود. دلایل احتمالی علائم می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، شاید مواد از دستکش شما عبور کرده باشد، یا سیستم تهویه به طور موثر کار نمی کند. بعضی اوقات ممکن است علائم مربوط به قرار گرفتن در محل کار نباشد. به عنوان مثال ممکن است ناشی از سرماخوردگی باشد.

 • اثرات در معرض قرار گرفتن مزمن(طولانی مدت)

منظور از قرار گرفتن در معرض مزمن همان قرار گرفتن در معرض محصول برای طولانی مدت (ماهها یا سالها) است. قرار گرفتن در معرض مزمن ممکن است طولانی مدت ، به معنی بسیار طولانی یا مکرر توصیف شود. هر بیماری مرتبط با قرار گرفتن در معرض مزمن ممکن است بسیار آهسته ایجاد شود یا تا سالها پس از توقف مواجهه ظاهر نشود. باید توجه داشته باشید که در زمان مواجهه ممکن است علائم هشداردهنده ای را تجربه نکنید، اما بیماری که احتمالاً مربوط به قرار گرفتن در معرض آن است ممکن است ماه ها یا سال ها بعد ظاهر شود. اگر این نوع تأثیرات برای موادی که شما دست به دست می کنید امکان پذیر است، به ویژه مهم است که با پیروی از روش های ایمن حمل و نقل ، میزان مواجهه خود را به حداقل برسانید.

 • تحریک پذیری محصول

برخی از محصولات در صورت تماس مستقیم با پوست، چشم ها یا مجاری تنفسی (بینی ، تنفس مجاری تنفسی و ریه ها) می توانند باعث تحریک (قرمزی برگشت پذیر، تورم و درد) شوند. اگر اطلاعاتی درباره تحریک کنندگی محصول وجود داشته باشد، به عنوان مثال از آزمایش روی حیوانات آزمایشی ، در این بخش نشان داده خواهد شد.

 • حساسیت به محصول

حساسیت، به مرور زمان ایجاد واکنش آلرژیک به یک ماده شیمیایی است. حساسیت‌زاها ممکن است در اولین مواجهه ها پاسخ ملایمی ایجاد کنند، اما با ایجاد حساسیت، با مواجهه‌های بعدی پاسخ سنگین‌تر می شود. در نهایت، حتی قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت با غلظت کم نیز می تواند واکنش بسیار شدیدی ایجاد کند.

حساسیت شغلی دو نوع مختلف دارد: پوستی و تنفسی. علائم معمول حساسیت پوستی تورم، قرمزی، خارش، درد و تاول است. حساسیت سیستم تنفسی ممکن است علائمی شبیه حمله شدید آسم داشته باشد. این علائم شامل خس خس سینه، دشواری در تنفس، تنگی قفسه سینه، سرفه و تنگی نفس است.

 • سرطان زایی

موادی که به عنوان مواد سرطان‌زا شناخته می شوند، می‌بایست توسط کنفرانس آمریکایی بهداشت بهداشت دولتی (ACGIH) یا آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان (IARC) به عنوان سرطان زا بیان شده باشند. لیستی از مواد سرطان زا که توسط این سازمان ها منتشر شده است، شامل مواد سرطان زا در انسان و برخی از مواد باعث سرطان در آزمایشات حیوانی است. اگر شواهد محدود یا غیرقطعی باشد، برخی از مواد شیمیایی ممکن است به عنوان مواد سرطان‌زا مشکوک یا احتمالی ذکر شوند.

 • سمیت تولید مثل

سمیت تولیدمثلی شامل تأثیراتی بر روند تولیدمثل مردان بالغ و یا زنان است. اثرات احتمالی باروری شامل کاهش باروری و تغییرات قاعدگی است.

 • تراتوژنیسیته و سمیت رویان

تراتوژن ماده ای است که می تواند نقایص مادرزادی ایجاد کند. توکسین جنین ،ماده ای است که می تواند اثر سمی بر روی جنین در حال رشد ایجاد کند. تراتوژنیک بودن و سمیت جنینی باعث اثر مضر بر جنین در حال رشد در دوران بارداری می شود.

در صورت مواجهه بسیار زیاد، بسیاری از مواد شیمیایی می توانند باعث اثرات تراتوژنیک شوند. در این موارد، فرد در معرض علائم و نشانه های قابل توجه دیگری ناشی از مواجهه را تجربه می کند. مواد شیمیایی که در غیاب سایر اثرات مضر قابل توجه باعث اثرات تراتوژنیک می شوند، به عنوان تراتوژن/سم جنین واقعی محسوب می شوند. زنان باردار بایدبه ویژه مراقب باشند تا در معرض این مواد قرار نگیرند.

 • جهش زایی

جهش زا ماده ای است که می تواند باعث تغییر (جهش) در سلول ها شود. DNA خصوصیاتی را که کودکان از والدین خود به ارث می برند تعیین می کند و همچنین نحوه تقسیم یا تولید مثل سلول های بدن را تعیین می کند. جهش زایی توانایی یک ماده در ایجاد جهش است.

تعدادی از آزمایش های آزمایشگاهی برای غربالگری مواد شیمیایی برای اثرات احتمالی جهش زایی استفاده می شود که ممکن است با خطرات سرطان زا، تراتوژنیک یا تولید مثل نیز مرتبط باشد. به خودی خود ، نتایج آزمایش جهش زایی ممکن است به طور قابل اعتماد ،خطری برای انسان پیش بینی نکند ، زیرا بدن انسان می تواند جهش زاها را از بین ببرد و جهش های بسیاری را ترمیم کند. اطلاعات جهش زایی در MSDS موجود است زیرا این یک شاخص اولیه برای خطر بالقوه است.

 • هم افزایی محصولات از نظر سم شناسی

هم افزایی به معنای قرار گرفتن در معرض بیش از یک ماده شیمیایی در مدت زمان مشابه است و می تواند منجر به اثرات سلامتی بیشتر از حد انتظار شود زیرا اثرات قرار گرفتن در معرض هر ماده شیمیایی به هم اضافه شود. وقتی مواد شیمیایی دارای خاصیت هم افزایی هستند، باید خطرات احتمالی مواد شیمیایی مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد، زیرا بایدخواص هم افزایی آنها در نظر گرفته شود. دانستن اینکه آیا ترکیبات خاصی از مواد شیمیایی ممکن است باعث تشدید اثرات سلامتی شود آن مهم است.

اطلاعات اثرات بهداشتی در بخش شناسایی مخاطرات MSDS باید عمومی در نظر گرفته شود زیرا یک ماده خاص به طور مشابه بر همه تأثیر نمی گذارد. بعلاوه، نحوه استفاده یا دست زدن به مواد در یک محل کار خاص بر میزان خطر سلامتی تأثیر می گذارد. اگر محصولی که استفاده می کنید حاوی حساسیت های پوستی یا تنفسی، مواد سرطان زا یا سموم تولید مثل است، رعایت متد و روش های ایمن برای حمل و نقل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با خواندن MSDS از تأمین کنندگان مختلف، خواهید دید که همه آنها به یک صورت نوشته نشده اند. اکثر آنها اطلاعاتی در مورد اثرات سلامتی ارائه می دهند که در شرایط استفاده طبیعی، نشت یا شرایط اضطراری قابل پیش بینی است. برخی دیگر، اطلاعات بدترین حالت را ارائه می دهند، و هر اثر شناخته شده سلامتی را که ممکن است در هر دوز و با هر راهی در معرض باشد، توصیف می کند. به دلیل این رویکردهای مختلف، فرد باید بر اساس اطلاعاتی که در این بخش ارائه می شود، احتیاط کند و تصور کند که یک محصول خاص نسبت به محصول دیگر کم و بیش خطرناک است.

 • اثرات بالقوه زیست محیطی

این بخش ، اثرات احتمالی ماده را در صورت انتشار در محیط توصیف می کند ، به عنوان مثال آیا به ماهی آسیب می رساند یا به حیات وحش یا در محیط جمع می شود.

 1. ترکیب، اطلاعات در مورد مواد تشکیل دهنده

اجزای شیمیایی بالقوه خطرناک، محصولات جانبی و ناخالصی های محصول به همراه مقدار تقریبی (درصد) هر یک در این قسمت ذکر شده است. اعداد CAS برای مواد تشکیل دهنده نیز معمولاً درج می شوند. این شناسه های منحصر به فرد برای مواد شیمیایی است که توسط سرویس چکیده های شیمیایی (CAS) از انجمن شیمی آمریکا تعیین شده است. از آنجایی که یک ماده شیمیایی می تواند نامهای مختلفی داشته باشد، هنگام تلاش برای یافتن اطلاعات بیشتر ، این عدد می تواند بسیار مفید باشد.

 1. اقدامات کمک های اولیه

در MSDS در بخش اقدامات اولیه اقداماتی توصیف می شود که بلافاصله در صورت مواجه شدن تصادفی با این مواد انجام می شوند. هدف از کمک های اولیه به حداقل رساندن آسیب و ناتوانی در آینده است. در موارد جدی، ممکن است کمک های اولیه برای زنده نگه داشتن قربانی لازم باشد.

قبل از شروع کار با مواد، اطلاعات مربوط به کمک های اولیه باید شناخته شود. در زمان اضطراری دیگر هیچ وقت برای یافتن و خواندن MSDS وجود ندارد. رویه های کمک های اولیه باید به طور دوره ای مورد بازبینی قرار گیرند، خصوصاً توسط کارکنانی که برای کمک های اولیه آموزش دیده اند. همه کارمندان باید از محل امکانات و تجهیزات لازم برای کمک های اولیه اطلاع داشته باشند. به عنوان مثال، چشمه های شستشوی چشم، دوش های ایمنی و جعبه های کمک های اولیه.

در صورت لزوم درمان پزشکی، MSDS را اگر به راحتی در دسترس است، همراه با قربانی به مراکز اورژانس ارسال کنید. اگر فرم MSDS در دسترس نباشد، اگر مواد به اندازه کافی کوچک باشد، باید برچسب مواد یا یک ظرف برچسب دار مواد را ارسال کنید. پاسخ دهندگان فوریت های پزشکی باید بدانند که این مواد چیست و اقدامات اولیه توصیه شده چیست. گاهی اوقات فرم MSDS دستورالعمل های اضافی(یا یادداشتی برای پزشک) دارد که ممکن است برای پزشک اورژانس مفید باشد.

 1. اقدامات اطفا حریق

در این بخش خطرات آتش سوزی مرتبط با مواد و روشهای اطفا fighting حریق شرح داده می‌شود. از این اطلاعات می توان برای انتخاب نوع مناسب کپسول های آتش نشانی و برنامه ریزی بهترین واکنش در برابر آتش سوزی برای یک محل کار خاص استفاده کرد. بیشتر اطلاعات برای آتش نشانان و پرسنل واکنش اضطراری در نظر گرفته شده است. اگر ماده خطر احتمالی آتش سوزی داشته باشد، باید برای اقدامات احتیاطی خاص به بخش 7 نیز مراجعه کنید.

از اطلاعات موجود در این بخش، همراه با اطلاعات بخش 7(جابجایی و ذخیره سازی) و بخش 10(پایداری و واکنش‌پذیری) می‌توان برای تعیین محل نگهداری یک ماده خاص استفاده کرد (به عنوان مثال مایعات قابل اشتعال باید در تاسیسات مخصوص طراحی شده ذخیره شوند، به دور از مواد شیمیایی ناسازگار).

 1. اقدامات انتشار تصادفی

دستورالعمل های کلی برای پاسخ به یک انتشار تصادفی یا تمیز کردن نشت در این بخش ارائه شده است. ممکن است اطلاعات خاص، مانند مواد جاذب توصیه شده برای پاکسازی نشت، موجود باشد. این اطلاعات عمدتا توسط پاسخ دهندگان اضطراری و متخصصان محیط زیست استفاده شود.

 1. مدیریت و ذخیره سازی

در این بخش، اقدامات احتیاطی عمومی لازم برای استفاده ایمن از مواد، از جمله تجهیزات مورد نیاز را پیدا خواهید کرد. هنگام تهیه روشهای ایمن حمل و نقل، باید تمام خطرات احتمالی(آتش سوزی، واکنش پذیری، بهداشت و محیط زیست) در نظر گرفته شود. به عنوان مثال برای توزیع مایعات قابل اشتعال ممکن است MSDS اتصال الکتریکی محفظه ها به زمین را  پیشنهاد دهد.

توصیه های ذخیره سازی ارائه شده در این بخش، نقطه شروع خوبی برای تصمیم گیری در مورد محل نگهداری و نحوه نگهداری مواد است(به عنوان مثال در چه دمایی). به بخش 5(اقدامات اطفا حریق) و بخش 10(پایداری و واکنش پذیری) نیز مراجعه کنید.

بیشتر اطلاعات این بخش برای متخصصان ایمنی و بهداشت شغلی یا کسانی که طراحی تجهیزات ذخیره سازی و حمل و نقل ایمن را در اختیار دارند در نظر گرفته شده است.

 1. کنترل مواجهه، حفاظت شخصی

این بخش اطلاعاتی را فراهم می کند که برای توسعه متد و روش های کار ایمن با مواد استفاده می شود. اکثر گواهی MSDS ها برای پرداختن به همه موارد قابل پیش بینی نوشته شده اند. از آنجا که آنها باید چنین طیف گسترده ای از شرایط استفاده را برطرف کنند، ممکن است اطلاعات کاملاً برای شغل شما قابل استفاده نباشد. یک متخصص ایمنی و بهداشت می تواند در تفسیر اطلاعات و ارزیابی ارتباط آنها به شما کمک کند.

msds مخفف چیست

دستورالعمل‌های مواجهه یا در معرض قرار گرفتن

در صورت وجود دستورالعمل های مربوط به مواجهه برای هر جز ارائه می شود. به طور معمول اینها محدودیت های شغلی مانند TLV(مقادیر حد آستانه) است که توسط کنفرانس متخصصان بهداشت صنعت  آمریکا(ACGIH)  منتشر شده است. برخی از تولیدکنندگان محدودیت های توصیه شده برای قرار گرفتن در معرض محصولات خود را ارائه می دهند. محدودیت های قانونی(تنظیم شده) در حوزه قضایی شما(استانی، سرزمینی یا فدرال) ممکن است متفاوت از موارد ذکر شده در MSDS باشد. متخصصان بهداشت و ایمنی هنگام انجام نمونه گیری هوا از محدودیت های قرار گرفتن در معرض به عنوان استاندارد استفاده می کنند.

کنترل‌های مهندسی

سیستم های کنترل مهندسی با جداسازی خطر یا از بین بردن خطرات از محیط کار خطرات احتمالی را کاهش می دهند. آنها یا منبع بالقوه خطر آ را کنترل می کنند (تهویه موضعی اگزوز)، آن را از ناحیه عمومی خارج می کنند(تهویه عمومی) یا مانعی دائمی بین کارگر و خطر احتمالی(جداسازی یا محفظه) ایجاد می کنند. سیستم های کنترل مهندسی از این جهت مهم هستند که برای کاهش خودکار خطرات در فرآیند کار تعبیه شده اند.

جایگزینی یک ماده یا فرآیند صنعتی با خطر کمتر همیشه بهترین راه برای کاهش خطر است و باید ابتدا مورد بررسی قرار گیرد. سیستم های کنترل مهندسی بهترین گزینه بعدی هستند و بر سایر اقدامات کنترلی مانند استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی ترجیح داده می شوند.

شما باید اطمینان حاصل کنید که سیستم های کنترل مهندسی توصیه شده برای کار شما به درستی بررسی و نگهداری شده اند و هنگام کار با مواد، قابل استفاده می‌باشند. اگر تغییراتی در روند یا مواد ایجاد شود ، ممکن است کنترل ها نیز تغییر کنند.

تجهیزات حفاظت شخصی (PPE)

در MSDS  راهنمایی های کلی در مورد نیاز و انتخاب تجهیزات حفاظت شخصی ارائه می شود.

 • محافظت از چشم

بسته به شغلی که انجام می دهید و نوع موادی که حمل می کنید، ممکن است به سطوح مختلف محافظت از چشم(به عنوان مثال عینک ایمنی عینک ایمنی شیمیایی محافظ صورت یا ترکیبی از این موارد) نیاز داشته باشید.

 • محافظت از پوست

محافظت از پوست شامل مواردی مانند دستکش پیش بند، لباس کامل بدن و چکمه است. در اینگونه موارد MSDS باید انواع محافظ ها یا مواد دیگری را که بهترین محافظت را در برابر محصولی که شما استفاده می کنید به شما بگوید. هیچ ماده ای به عنوان سدی در برابر تمام مواد شیمیایی عمل نمی کند. همچنین در نظر گرفتن شرایط دما و نیاز به موادی که به راحتی برش یا پاره نشوند مهم است. گاهی اوقات ممکن است MSDS به شما توصیه کند از مواد ضد نفوذ(مقاوم) استفاده کنید. در این حالت، شما باید پیدا کنید که کدام مواد خاص بهترین هستند. ممکن است بتوانید این اطلاعات را از تأمین کننده کالا یا سازنده کالا یا از یک تامین کننده لباس یا محافظ لباس تهیه کنید. همچنین مهم است که لباس محافظ یا دستکش خود را به درستی نگه دارید و در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

 • حفاظت از تنفس

تنفس انواع مختلفی دارد. یک نوع ممکن است در برابر برخی مواد شیمیایی موثرتر باشد اما ممکن است از برخی دیگر کمتر محافظت کند یا محافظت نکند. انتخاب بهترین دستگاه تنفس برای شما بسیار پیچیده است. معمولاً یک فرد واجد شرایط باید ارزیابی دقیق از محل کار از جمله تمام مواد شیمیایی استفاده شده و غلظت ها و فرم های موجود در هوا را انجام دهد. در نتیجه ، به طور کلی نمی توان در MSDS دستورالعمل های محافظتی تنفسی را ارائه داد. در صورت نیاز به دستگاه تنفس در محل کار شما یک برنامه محافظت تنفسی کامل شامل انتخاب دستگاه تنفس، آزمایش تناسب آموزش و نگهداری لازم است. باید با استانداردهای نظارتی مربوطه مشورت شود.

 • ملاحظات بهداشت عمومی

این بخش اطلاعات بهداشت عمومی را ارائه می دهد که معمولاً مختص مواد نیست، به عنوان مثال “شست و شوی کامل بعد از دست زدن و قبل از خوردن یا نوشیدن”، اما روش خوبی محسوب می شود.

 1. خصوصیات فیزیکی و شیمیایی

شما باید بررسی کنید که شرح(وضعیت فیزیکی و ظاهری) مواد موجود در MSDS با مواد موجود در آن یکسان باشد. اگر اینگونه نباشد، ممکن است MSDS صحیح نداشته باشید. متناوباً، ممکن است مواد قدیمی باشد یا در حین حمل یا ذخیره سازی تجزیه شده باشد. در هر صورت ممکن است اطلاعات مربوط به گواهی MSDS اعمال نشوند، و شما باید مشاوره بیشتری دریافت کنید.

بقیه اطلاعات این بخش برای کمک به تعیین شرایطی که ماده ممکن است خطرناک باشد استفاده می شود. متخصصان فنی از این اطلاعات برای ایجاد روشهای خاص در محل کار برای کنترل مواجهه، ذخیره سازی، مدیریت، اطفا حریق، پاکسازی نشت و … استفاده می کنند.

 1. پایداری و واکنش پذیری

در این بخش از گواهی MSDS شرایطی که ماده ناپایدار است یا می تواند واکنش خطرناکی نشان دهد و شرایطی که باید اجتناب شود توصیف می شود. مواد ناپایدار ممکن است خراب شوند(تجزیه شوند) و باعث آتش سوزی یا انفجار شوند و یا باعث ایجاد مواد شیمیایی جدید شوند که خطرات مختلفی دارند. شرایطی مانند گرما، نور خورشید و ماندگی ماده شیمیایی ممکن است باعث تجزیه مواد شیمیایی ناپایدار شود.

برخی از مواد شیمیایی خطرناک هستند زیرا می توانند پلیمری شوند یا تحت واکنش زنجیره ای قرار بگیرند. این واکنش ممکن است گرمای زیادی تولید کند ممکن است فشار کافی برای ترکیدن ظرف ایجاد کند یا ممکن است منفجره باشد.

مواد شیمیایی که می توانند تجزیه یا پلیمریزه شوند اغلب حاوی مواد افزودنی به نام تثبیت کننده ها یا بازدارنده ها هستند که احتمال واکنش خطرناک را کاهش می دهند یا از بین می برند. مواد ناسازگار موادی هستند که در صورت مخلوط شدن یا جمع شدن ممکن است واکنش شدید یا انفجاری نشان دهند. این مواد باید جداگانه ذخیره شوند و نباید مخلوط شوند مگر اینکه مراحل خاصی رعایت شود. شما باید از اطلاعات این بخش آگاه باشید تا بتوانید مواد را با خیال راحت ذخیره و جابه جا و از اختلاط مواد ناسازگار خودداری کنید.

 1. اطلاعات سم شناسی

این بخش از گواهی MSDS شامل اطلاعات مربوط به سمیت یا برای مواد تشکیل دهنده محصول یا خود محصول به طور کلی است. این اطلاعات می تواند کاملاً فنی باشد و تفسیر آن دشوار است. این بخش برای حمایت از نتیجه گیری ارائه شده در اثرات بالقوه سلامتی ارائه شده در بخش 2 “- شناسایی خطرات” استفاده می شود. اگر مطمئن نیستید که این اطلاعات مربوط به محل کار و شغل شما است، باید از یک متخصص ایمنی در زمینه بهداشت و ایمنی سوال کنید. هنگام خواندن تأثیرات این ماده بر روی حیوانات لازم است به یاد داشته باشید که اثرات آن لزوماً برای افراد یکسان نیست.

 • LD50 (گونه و مسیر)
 • LC50 (گونه)

این مقادیر از آزمایش سمیت با استفاده از حیوانات آزمایشی بدست می آیند و برای نشان دادن پتانسیل مسمومیت کوتاه مدت یک ماده به کار می روند(هرچه مقدار کمتر باشد ماده سمی تر است). LD50(دوز کشنده 50٪) مقدار ماده ای است که به یک باره داده می شود و باعث مرگ 50٪ گروهی از حیوانات آزمایش می شود. LD50 را می توان با استفاده از هر راهی در معرض تعیین قرار داد، اما LD50 های پوستی(اعمال شده روی پوست) و خوراکی(از طریق دهان) بیشتر است. اگر مسیر قرار گرفتن در معرض استنشاق باشد مقدار LC50 نامیده می شود که مخفف غلظت کشنده(منتقل شده از هوا) 50٪ است.

 1. اطلاعات اکولوژیکی

در صورت وجود این بخش حاوی اطلاعاتی است که در ارزیابی اثرات زیست محیطی مواد در صورت آزاد شدن مفید است(به عنوان مثال سمی بودن برای ماهی ها، پرندگان، گیاهان و میکروارگانیسم ها). این اطلاعات عمدتا برای متخصصان محیط زیست و سایر کارکنان شرکت در نظر گرفته شده است که استفاده، دفع یا کنترل نشت را ارزیابی می کنند.

 1. ملاحظات دفع

این بخش از MSDS عمدتا برای متخصصان محیط زیست در نظر گرفته شده است. اطلاعات عمومی دفع زباله به طور معمول گنجانده خواهد شد. معمولاً MSDS شامل تمام مراحل و اقدامات احتیاطی لازم برای دفع مواد زائد خطرناک کافی نیست. همچنین، گواهی MSDS معمولاً مقررات فدرال، استانی یا محلی را که باید رعایت شوند، نمی دهد. برای این اطلاعات باید با مقامات مناسب منطقه خود تماس بگیرید.

 1. اطلاعات حمل و نقل

این بخش از MSDS برای افرادی که حمل و نقل مواد را انجام می دهند در نظر گرفته شده است. در صورت وجود اقدامات احتیاطی ویژه در هنگام حمل ارائه می شوند. شماره PIN(حمل و نقل کالاهای خطرناک) TDG(شماره شناسایی محصول) نیز در صورت ارائه محصول با معیارهای TDG ارائه می شود. همچنین ممکن است طبقه بندی شامل طبقه بندی TDG باشد.

 1. اطلاعات نظارتی

اطلاعات در این بخش در درجه اول برای پ پرسنل نظارتی تنظیم می شود. می توان به همراه اطلاعاتی در مورد وضعیت نظارتی محصول، به قوانین و مقررات بهداشتی، ایمنی و زیست محیطی قابل استفاده اشاره کرد. طبقه بندی WHMIS برای محصول نیز ممکن است داده شود.

 1. سایر اطلاعات

این بخش برای ارائه اطلاعات تکمیلی مورد استفاده قرار می گیرد که نویسنده برگه، اطلاعات را  برای استفاده ایمن از مواد مهم می داند(به عنوان مثال متن برچسب، رتبه بندی خطر). منابع مرجع مورد استفاده در تهیه برگه داده ها گاهاً ذکر شده است.

تاریخ تهیه MSDS(یا آخرین باری که مورد بازبینی یا تجدید نظر قرار گرفت) باید مشخص شود. با در دسترس قرار دادن اطلاعات جدید ، صفحه اطلاعات به روز خواهد شد. شما باید بررسی کنید که عمر MSDS مورد استفاده شما کمتر از 3 سال باشد. اگر اینگونه نیست باید MSDS به روز شده را از تأمین کننده یا سازنده درخواست کنید. همچنین می توانید از شماره تلفن(های) تولید کننده و / یا توزیع کننده ارائه شده استفاده کنید تا در صورت نیاز به اطلاعات کاربری ایمن تری دست پیدا کنید.

فرم MSDS

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *