واردات گوشی آیفون 14 و حواشی آن

حواشی واردات آیفون 14

آنچه در این مطلب خواهید خواند

واردات گوشی آیفون، در بهار سال 1401 با مشکلاتی مواجه شد. ماجرا از ممنوعیت در ثبت سفارش محصولات اپل آغاز شد و قیمت‌ها بالا رفت. در واقع هیچ‌کدام از کالاهای اپل امکان ثبت سفارش نداشتند. قیمت آیفون و محصولات دیگر اپل سر به فلک کشیدند و هنوز هم به قیمت قبل از اردیبهشت برنگشته‌اند. حالا با نزدیک‌شدن به زمان معرفی آیفون 14 این سؤال در ذهن‌ها شکل‌گرفته که آیا واردات این گوشی‌های پرطرف‌دار آزاد خواهد بود یا مجبور به خرید با قیمت‌های نجومی خواهند شد.

قیمت آیفون 13 قبل و بعد از ممنوعیت

اینکه واردات آیفون آزاد شد خبر نسبتاً خوبی بود ولی نکته اینجاست که قیمت‌ها دیگر به روال سابق برنگشت. تنها در ماه اول معرفی که تب‌وتاب خرید بسیار بالاست، قیمت‌ها کمی بیشتر از میزان کنونی بود. در نمودار پایین که بر اساس اطلاعات سایت ترب است می‌تواند روند تغییرات قیمتی را ببینید. این نمودار مربوط به گوشی آیفون 13 پرو حافظه 128 گیگابایت است.

نمودار قیمت آیفون 13 پرو 128 – منبع: ترب

همان‌طور که مشاهده می‌کنید از ماه دوم عرضه یعنی از آبان‌ماه قیمت این مدل (متوسط بازار) به 40 میلیون تومان کاهش یافت. با منع ثبت سفارش برند اپل در اواسط بهار قیمت‌ها به حد بی‌سابقه‌ای بالا رفت و حتی به مرز روزهای معرفی اپل رسید.

حالا با گذشت چند ماه از این شوک قیمتی، شاهد هستیم که این گوشی هزاردلاری، بسیار گران‌تر از هم‌رده‌های خود در بازار ایران به فروش می‌رسند. اکنون سؤال این است که محصول جدید آیفون نیز دچار سرنوشتی مشابه خواهد شد؟

اهمیت واردات آیفون

آیفون در میان گوشی‌های لوکس قرار دارد و حسابی هم گران است. اما این مسئله باعث نشده که آمار واردات آن کاهش پیدا کند و سهم قابل‌توجهی از آمار واردات گوشی همراه مربوط به آیفون است. آمار منتشر شده در سامانه همتا (منتشر شده در خبرگزاری مهر) حکایت از آن دارد که واردات گوشی‌ های برند اپل در سال گذشته، ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده و ۷ درصد سهم بازار کشور را تأمین کرده است؛ از طرف دیگر طبق گزارش‌های گمرک، سال گذشته در مجموع ۴.۲ میلیارد دلار گوشی از مبادی رسمی وارد ایران شده است که بیش از ۱.۳ میلیارد دلار آن به گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار اختصاص داشته است. در هر  صورت می‌توان دید که حجم بالایی از واردات و فروش موبایل‌های بازار ایران به برند اپل اختصاص دارد و گویا این مسئله به‌نوعی مشکل برای بازار تبدیل شده است.

حواشی واردات محصولات اپل

در اکثر گزارش‌ها دیده می‌شود که واردات گوشی لوکس را یک معضل اقتصادی قلمداد می‌کنند. اغلب با اشاره به حجم واردات آیفون به این مسئله چنین استدلال می‌شود که باید فکری به حال واردات آیفون کرد. این در حالی است که آیفون سهم قابل‌توجهی از بازار موبایل در جهان را به خود اختصاص داده و احتمالاً به همان دلیلی آیفون در ایران پرفروش است که در کشورهای دیگر. برند اپل نزدیک به 19 درصد سهم جهانی بازار را در اختیار دارد و با نسل جدید یعنی سری 14 نیز احتمال افزایش این سهم دور از انتظار نخواهد بود.

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *