حمل و نقل کالاهای خطرناک

حمل کالاهای خطرناک

آنچه در این مطلب خواهید خواند

حمل هوایی کالاهای خطرناک (مواد منفجره، باتری و پاوربانک)

کالاهای الکترونیکی پرسودترین انواع محصول برای واردات هستند ولی به دلیل داشتن باتری و خطرناک بودن حمل آنها، واردات و ترخیص آنها به‌سادگی امکان‌پذیر نیست. واردات و خرید کالاهای دیجیتال باطری‌دار، فرایندی پیچیده است که باعث می‌شود شرکت‌های زیادی خود را درگیر این محصولات نکنند و به واردات کالاهای ساده‌تر بپردازند.

کالاهایی مثل، باتری، پاوربانک، ساعت‌های هوشمند، اسپیکرها و هدفون‌های بلوتوثی و محصولاتی ازاین‌دست در حال حاضر جز پرفروش‌های بازار هستند که به دلیل داشتن باتری جزو کالاهای خطرناک(Dangerous Goods) محسوب می‌شوند. خرید به قیمت و به‌موقع جدیدترین محصولات و همچنین حمل سریع آنها به ایران می‌تواند امتیاز بزرگی برای تاجران و تولیدکنندگان باشد.

انواع کالاهای خطرناک

در سطح بین‌الملل در حمل‌ونقل دریایی، زمینی و هوایی برای کالاهای خطرناک ممنوعیت‌هایی تعریف شده است. کالاهایی که در حمل‌ونقل دریایی خطرناک محسوب شده و حمل آن‌ها روش و مقررات خاصی دارد، در ۹ کلاس دسته‌بندی‌شده‌اند.

به‌طورکلی، کالاهای خطرناک را بر اساس نوع خطر به ۹ کلاس تقسیم می‌کنند:

کلاس ١- مواد منفجره شامل:

باروت ترکیبات نیتراتی، نیترات سلولز و نیترات پتاسیم، ترکیبات نیتروژنی، ترکیبات کلرورها، سوزاننده‌ها، مهمات و مواد آتش‌زا، مواد منفجره رادیولوژیکی و پودر فلزات

کلاس ۲- گازها شامل:

قابل اشتعال، غیر قابل اشتعال و غیرسمی و در نهایت سمی یا خورنده

کلاس ۳- مایعات قابل اشتعال شامل:

رنگ، روغن جلا، لاک و دیگر مایعات قابل اشتعال

کلاس ۴- اجسام قابل اشتعال شامل:

مواد پودری، دانه‌ای و چسبنده

کلاس ۵- مواد اکسیدکننده و پروکسیدهای آلی

کلاس ۶- مواد سمی و ضدعفونی حاوی عوامل بیماری‌زا از قبیل میکروب، ویروس، باکتری و غیره

کلاس ۷- مواد رادیواکتیو

کلاس ۸- مواد خورنده

کلاس ۹- سایر کالاهای خطرناک متفرقه همچون باتری، مغناطیس، محصولات پلیمری، یخ خشک و …

در ادامه به توضیح برخی از این کالاها می‌پردازیم.

حمل هوایی کالای باتری دار از چین و هنگ‌کنگ

خرید و حمل کالای باتری دار از چین و هنگ‌کنگ به فرودگاه امام از خدمات مهمی است که سپاهان همراه در اختیار شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان قرار می‌دهد.

یکی از بازار شهرهای تجاری چین مثل شنزن و گوانگ‌ژو معدن ارزان کالاهای موردنیاز بازار ایران است. در این میان برخی کالاها به دلیل مواد ساختشان در دسته کالای خطرناک قرار می‌گیرند. باتری جزو آن محصولاتی است که به‌خودی‌خود شرایط حمل و ترخیص خاصی دارد و به همین جهت هر دستگاهی که باتری در آن داشته باشد شرایطی مشابه کالاهای خطرناک دارد.

این حمل‌ونقل به‌صورت هوایی است و باید اشاره کرد که در این روش حداقل میزان حمل مطرح است و بار به‌صورت خرده قابل انتقال نخواهد بود.

حمل هوایی پاوربانک از دبی

امارات و دبی شاید قطب تولید لوازم جانبی موبایل نباشد ولی در بازارهای این کشور و مناطق آزاد آن تقریباً هر چیزی می‌توان یافت. امارت به دلیل نزدیکی به ایران و هزینه پایین‌تر حمل‌ونقل می‌تواند گزینه خوبی برای خرید و واردات لوازم جانبی باشد. در میان این لوازم می‌توان به پاوربانک، باتری موبایل و دیگر گجت‌های الکترونیکی باتری دار اشاره کرد. حمل هوایی لوازم جانبی از دبی به فرودگاه امام خمینی نیز جزئیات خاص خود را دارد و باید کارشناسان متخصص ترخیص‌کار برای این فعالیت در نظر گرفته شوند.

MSDS چیست و چه کاربردی دارد؟

در رابطه‌ با حمل‌ونقل کالاهای خطرناک بروشوری به نام صفحه اطلاعات ایمنی مواد که اختصاراً به آن  MSDS  گفته می‌شود وجود دارد. این کلمه اختصاری به معنی برگ داده‌های ایمنی ماده است. این اطلاعات مختص یک نوع کالا بوده و خصوصیات کامل آن را توضیح می‌دهد. یکی از توضیحاتی که در این بروشورها موجود است مقررات حمل‌ونقل کالاهای خطرناک Dangerous goods (کلاس و زیرگروه مربوطه) است.

برگ داده‌های ایمنی ماده، سندی است که اطلاعاتی را برای جابه‌جایی و کار ایمن‌تر با یک ماده خاص را در اختیار کارکنان قرار می‌دهد. این سند شامل اطلاعات فنی، مانند نقطه‌جوش، میزان سمی بودن، واکنش‌پذیری آن و بسیاری موارد دیگر است. همچنین شامل دستورالعمل‌ها برای محافظت‌های موردنیاز، چگونگی مواجهه با سرریزی و یا برگشتن مواد، پیشنهادهایی جهت کمک‌های اولیه، ذخیره‌سازی و دفع آن‌ها و همچنین اثرات رایج سلامتی این مواد، است. محتوای دقیق و الزامات آن می‌تواند از یک کشور به کشوری دیگر متفاوت باشد.

 حمل هوایی کالاهای خطرناک

کالاهای خطرناک در بالا تشریح شدند و نکات ضروری و قابل‌توجه برای واردات این محصولات عنوان شد. حالا اگر شما جزو تاجران، فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان یا شرکت‌های دانش‌بنیان هستید و نیاز دارید این کالاها را از چین و امارات بخرید می‌توانید با کارشناسان سپاهان همراه در تماس باشید.

دسته بندی کالاهای خطرناک

کلاس ١- مواد منفجره

مواد آتش زا به مواد یا ترکیبی از موادی اطلاق می شود که قادرند از طریق گرما، نور، صدا، گاز، یا دود توسط یک واکنش شیمیایی گرمازا و غیر انفجاری از خود تاثیری بر جای گذارند. مواد آتش زا حتی در مواقعی که گاز تولید کنند، نیز جز مواد منفجره تلقی می شوند. مواد منفجره به مواد جامد و مایعی اطلاق می شود. این مواد قادرند از طریق واکنش های شیمیایی با تولید گاز، دما، سرعت یا فشار به محیط اطراف آسیب وارد کنند.

کلاس ١-١ باروت

این گروه از مواد منفجره، موادی هستند که به محض تماس با شعله به صورت انبوه منفجر می گردند.

کلاس ١-٢  ترکیبات نیتراتی – نیترات سلولز و نیترات پتاسیم و ….

این گروه از مواد و ترکیبات به سرعت و سهولت می سوزند و حریق بزرگی تولید می کنند ولی قدرت انفجارشان کمتر از گروه قبلی است. در آتش‌سوزی این گروه برای حفاظت در مقابل بخارات حاصله، استفاده از دستگاه تنفسی لازم و ضروری است.

کلاس ١-٣ ترکیبات نیتروژنی

این گروه از مواد منفجره در اثر تماس با آتش به صورت انبوه منفجر می گردند، ولی باید زمان تماس آنها با شعله آنقدر زیاد باشد تا مانند اجسام گروه یک منفجر گردند، این مواد به هنگام انفجار، مواد و قطعات پرتاب شونده از خود خارج می سازند.

کلاس ١-٤ ترکیبات کلرورها

این گروه از مواد منفجره به شدت میسوزند ودود غلیظی تولید می کنند ولی خطر انفجار این مواد به مراتب کمتر از گروه های قبلی است و یا اصلاً خطر انفجاری وجود ندارد.

کلاس ١-٥ سوزاننده ها

این گروه از مواد منفجره در هنگام سوختن، مواد سمی تولید می کنند، در این گروه خطر انفجار کم است.

کلاس ١-٦ مهمات

این گروه از مواد باید برای مدتی در مجاورت شعله قرار بگیرند تا گرم و منفجره شوند. خطر انفجار انبوه در این گروه از مواد کمتر به چشم می‌خورد ولی در صورت ادامه آتش سوزی انفجارات پراکنده‌ای صورت خواهد گرفت که قدرت سرایت آن زیاد می‌باشد. این گروه از مواد منفجره، قطعات پرتاب شونده تولید می کنند.

کلاس ١-٧ مواد آتش

این گروه از مواد منفجره خطراتی از قبیل قابلیت اشتعال یا مسمومیت و سوزندگی در بردارند، این مواد قبل از سوختن و انفجار باید مدتی در معرض شعله یا حرارت قرار بگیرند تا کاملاً منفجر شوند، خطر انفجار انبوه در این گروه از مواد کمتر به چشم می‌خورد ولی ادامه حرارت باعث گسترش سریع دامنه انفجار می گردد.

کلاس ١-٨ مواد منفجره رادیولوژیکی

این گروه از مواد منفجره خطرات رادیولژیکی داشته که اگر شعله یا حرارت به آنها برسد منفجر خواهند شد و بر اثر این انفجار، مواد پرتاب شونده از خود تولید می کنند و می بایست افراد متفرقه را تا فاصله زیادی حدود ١٥٠٠ متر دور کرد.

کلاس ١-٩ پودر فلزات

این گروه از مواد اجسام غیر قابل انفجار هستند که در ترکیب آنها پودر فلزاتی چون منیزیم، آلومینیوم یا پودر روی دیده می شود.

قوانین مربوط به حمل مواد کلاس ١

حمل موادی که بسیار حساس بوده و ممکن است خود به خود منفجر شوند ممنوع است. قبل از حمل کالا، طبقه بندی هر یک از اقلام و مواد منفجره به همراه نام تجاری آن باید مورد موافقت مقام ذی صلاح کشور تولید کننده قرار گیرد.

برای موارد زیر باید یک مجوز جدید اخذ شود:

  • مواد منفجره جدید
  • ترکیب یا مخلوطی از مواد منفجره ای که با ترکیبات و مواد منفجره قبلی تفاوت قابل ملاحظه ای داشته باشد.
  • طرح جدیدی از یک کالای حاوی مواد منفجره
  • یک ماده منفجره با بسته بندی جدید

 

4.7/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *