حمل و نقل کالاهای خطرناک

حمل و نقل کالاهای خطرناک
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  حمل و نقل کالاهای خطرناک

  طبق مقررات حمل و نقل بین المللی و کنوانسیون های مربوط به حمل و نقل کالاهای خطرناک ،این کالاها به 9 گروه تقسیم بندی شده اند و هر گروه با شماره کلاس خاص خود تعریف می شود.

  در رابطه با حمل و نقل کالاهای خطرناک بروشوری به نام صفحه اطلاعات ایمنی مواد که اختصارا به آن MSDS گفته می شود وجود دارد. این اطلاعات مختص یک نوع کالا بوده و خصوصیات کامل آن را توضیح می دهد ،یکی از جوانبی که در این بروشورها موجود است مقررات حمل و نقل کالاهای خطرناک Dangerous goods (کلاس و زیرگروه مربوطه) می باشد.

  MSDS چیست و چه کاربردی دارد؟

  MSDS سندی است که اطلاعاتی را برای جابه جایی و کار ایمن تر با یک ماده خاص را در اختیار کارکنان قرار می دهد. این سند شامل اطلاعات فنی، مانند نقطه جوش، میزان سمی بودن ، واکنش پذیری آن و بسیاری موارد دیگر می باشد. همچنین شامل دستورالعمل ها برای محافظت های مورد نیاز، چگونگی مواجهه با سرریزی و یا برگشتن مواد، پیشنهادهایی جهت کمک های اولیه ، ذخیره سازی و دفع آن ها و همچنین اثرات رایج سلامتی این مواد ، می باشد. محتوای دقیق و الزامات آن می تواند از یک کشور به کشوری دیگر متفاوت باشد.

  در این مقاله به توضیح مبسوطی در رابطه با کالاهای مربوط به کلاس 1 و زیرگروه های مربوط به آن که خطرناک ترین نوع کالاها تلقی می شوند می پردازیم. با شرکت سپاهان همراه ارائه دهنده خدمات ترخیص کالا ، واردات کالا از چین ، واردات کالا از دبی و حمل هوایی و حمل دریایی کالا همراه شوید.

   

  دسته بندی کالاهای خطرناک

  • کلاس ١- مواد منفجره

  مواد آتش زا به مواد یا ترکیبی از موادی اطلاق می شود که قادرند از طریق گرما، نور، صدا، گاز، یا دود توسط یک واکنش شیمیایی گرمازا و غیر انفجاری از خود تاثیری بر جای گذارند. مواد آتش زا حتی در مواقعی که گاز تولید کنند، نیز جز مواد منفجره تلقی می شوند. مواد منفجره به مواد جامد و مایعی اطلاق می شود. این مواد قادرند از طریق واکنش های شیمیایی با تولید گاز، دما، سرعت یا فشار به محیط اطراف آسیب وارد کنند.

  • کلاس ١-١ باروت

  این گروه از مواد منفجره، موادی هستند که به محض تماس با شعله به صورت انبوه منفجر می گردند.

  • کلاس ١-٢  ترکیبات نیتراتی – نیترات سلولز و نیترات پتاسیم و ….

  این گروه از مواد و ترکیبات به سرعت و سهولت می سوزند و حریق بزرگی تولید می کنند ولی قدرت انفجارشان کمتر از گروه قبلی است. در آتش‌سوزی این گروه برای حفاظت در مقابل بخارات حاصله، استفاده از دستگاه تنفسی لازم و ضروری است.

  • کلاس ١-٣ ترکیبات نیتروژنی

  این گروه از مواد منفجره در اثر تماس با آتش به صورت انبوه منفجر می گردند، ولی باید زمان تماس آنها با شعله آنقدر زیاد باشد تا مانند اجسام گروه یک منفجر گردند، این مواد به هنگام انفجار، مواد و قطعات پرتاب شونده از خود خارج می سازند.

  • کلاس ١-٤ ترکیبات کلرورها

  این گروه از مواد منفجره به شدت میسوزند ودود غلیظی تولید می کنند ولی خطر انفجار این مواد به مراتب کمتر از گروه های قبلی است و یا اصلاً خطر انفجاری وجود ندارد.

  • کلاس ١-٥ سوزاننده ها

  این گروه از مواد منفجره در هنگام سوختن، مواد سمی تولید می کنند، در این گروه خطر انفجار کم است.

  • کلاس ١-٦ مهمات

  این گروه از مواد باید برای مدتی در مجاورت شعله قرار بگیرند تا گرم و منفجره شوند. خطر انفجار انبوه در این گروه از مواد کمتر به چشم می‌خورد ولی در صورت ادامه آتش سوزی انفجارات پراکنده‌ای صورت خواهد گرفت که قدرت سرایت آن زیاد می‌باشد. این گروه از مواد منفجره، قطعات پرتاب شونده تولید می کنند.

  • کلاس ١-٧ مواد آتش

  این گروه از مواد منفجره خطراتی از قبیل قابلیت اشتعال یا مسمومیت و سوزندگی در بردارند، این مواد قبل از سوختن و انفجار باید مدتی در معرض شعله یا حرارت قرار بگیرند تا کاملاً منفجر شوند، خطر انفجار انبوه در این گروه از مواد کمتر به چشم می‌خورد ولی ادامه حرارت باعث گسترش سریع دامنه انفجار می گردد.

  • کلاس ١-٨ مواد منفجره رادیولوژیکی

  این گروه از مواد منفجره خطرات رادیولژیکی داشته که اگر شعله یا حرارت به آنها برسد منفجر خواهند شد و بر اثر این انفجار، مواد پرتاب شونده از خود تولید می کنند و می بایست افراد متفرقه را تا فاصله زیادی حدود ١٥٠٠ متر دور کرد.

  • کلاس ١-٩ پودر فلزات

  این گروه از مواد اجسام غیر قابل انفجار هستند که در ترکیب آنها پودر فلزاتی چون منیزیم، آلومینیوم یا پودر روی دیده می شود.

   

  قوانین مربوط به حمل مواد کلاس ١

  حمل موادی که بسیار حساس بوده و ممکن است خود به خود منفجر شوند ممنوع است. قبل از حمل کالا، طبقه بندی هر یک از اقلام و مواد منفجره به همراه نام تجاری آن باید مورد موافقت مقام ذی صلاح کشور تولید کننده قرار گیرد.

  برای موارد زیر باید یک مجوز جدید اخذ شود:

   • مواد منفجره جدید
   • ترکیب یا مخلوطی از مواد منفجره ای که با ترکیبات و مواد منفجره قبلی تفاوت قابل ملاحظه ای داشته باشد.
   • طرح جدیدی از یک کالای حاوی مواد منفجره
   • یک ماده منفجره با بسته بندی جدید

  5/5 (1 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *