بهترین شهرهای چین برای تجارت و خرید 2023

شهر های بازرگانی چین

آنچه در این مطلب خواهید خواند

برای شروع تجارت با چین عزم خود را جزم کرده‌اید؟ پس وقت آن است که بهترین شهرهای چین برای تجارت و مناطق ویژه اقتصادی چین را بشناسید. شهرهای چین با سرعت قابل توجهی در حال رشد هستند و آشنایی با این شهرها به این سادگی ها نیست. اگر سه سال پیش به شهری مثل شنزن یا گوانگ ژو سفر کردی اید باید بگوییم که حالا این شهرها، آنچیزی نیستند که شما می شناختید. با توجه به تنوع زیاد فرصت های موجود در کشور چین برای تجارت و واردات کالا از این کشور، ممکن است این سؤال برای شما مطرح گردد که کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب تر هستند؟ پکن، شانگهای یا گوانگژو؟ به عبارت دیگر اگر قبل از این، سوال این بود که چرا باید با چین تجارت کنیم، حالا سوال صحیح این است که چرا باید با پکن، شانگهای یا گوانگ ژو مراوده تجاری داشته باشیم.

ما قصد داریم در این مقاله شهرهای مناسب برای خرید از چین و تجارت با این کشور را بررسی کنیم و از شما نیز دعوت می‌کنیم تا در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: با ۹ سایت مهم خرید عمده از چین آشنا شوید!

 چرا مهم است بدانیم کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب تر هستند؟

کشور چین با مساحتی بالغ بر 9 میلیون و 601 هزار کیلومترمربع و جمعیتی در حدود 1.4 میلیارد نفر در شرق آسیا قرار دارد. پرجمعیت‌ترین کشور جهان با تمدنی چندهزارساله یکی از قطب‌های اقتصادی جهان نیز به شمار می‌رود. این کشور همواره در زمینه‌هایی مانند علم، فناوری، هنر، فلسفه، معماری و سایر حوزه‌های فرهنگی جزء پیشرفته‌ترین کشورهای جهان بوده است.

بخش عمده ای از تجارت چین در شهرهای بزرگ و مناطق اقتصادی محور این کشور صورت می گیرد. برای کسب وکارهای ایرانی که تجربه کمی از تجارت با چین دارند، دانستن این که کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب تر هستند بسیار مهم است. در ادامه به ترتیب مهم ترین شهرهای تجاری و صنعتی چین را به شما معرفی می کنیم.

مهم‌ترین شهرهای تجاری چین

یافتن مناسب ترین شهر برای تجارت با چین یک نقطه شروع لازم برای تجارت با کشور چین محسوب می شود. تمرکز مشاغل و خدمات حرفه ای در این شهرها برای هر کدام از حوزه های تجارت و واردات و صادرات کالا  متفاوت است. به این ترتیب داشتن استراتژی های لازم برای ورود به بازارهای مختلف موجود در داخل چین بسیار حائز اهمیت است. علاوه بر این هر کدام از مراکز تجاری چین بیشتر روی یکی از صنایع متمرکز و مشهور هستند و هر کدام نیز با قوانین و مقررات تجاری نسبتا متفاوتی کار می‌کنند.

شانگهای، بزرگ‌ترین پایانه کانتینری جهان

شانگهای بزرگترین شهر چین و بزرگترین پایانه کانتینتری جهان است. شانگهای مرکز اقتصاد، علم و فناوری، شرکت‌های مالی، تجارت، نمایشگاه‌ها و قطب حمل و نقل در چین است. شرکای تجاری شانگهای از 20 کشور در سال‌های ابتدایی اصلاحات اقتصادی، امروزه به بیش از 200 کشور و منطقه افزایش یافته است. بندر شانگهای به یکی از مهم ترین بنادر تجاری جهان تبدیل شده است و صادرات و واردات بندر شانگهای رتبه اول را در بین شهرهای جهان دارد.

نمایشگاه بین المللی واردات چین به عنوان اولین نمایشگاه ملی بزرگ جهان با موضوع واردات است که هر ساله در ابتدای پاییز برگزار می شود. نمایشگاه بین المللی خودرو شانگهای نیز یکی از بزرگترین نمایشگاه های خودرو در آسیا است. شانگهای بدون شک رتبه اول را در 10 شهر برتر تجاری در چین دارد.

بر اساس رتبه‌بندی محیط تجاری شانگهای با شاخص 86.7 بهترین شهر چین برای تجارت است. این شاخص بر اساس نوآوری‌های تکنولوژیک، سرمایه‌گذاری، استعداد، فرهنگ و زندگی، منابع طبیعی و زیرساخت‌ها سنجش شده است. برخی از محصولات معروف تولیدی در شانگهای عبارت‌اند از: لوازم الکترونیکی، پوشاک، خودرو، ماشین‌آلات صنعتی و کشاورزی، محصولات شیمیایی و محصولات معدنی است. برندهایی مانند Lenovo، Huawei، Xiaomi، zara، Nike، Caterpilar، Komatsu و … در این شهر فعالیت دارند.

شانگهای به‌طورکلی مرکز تولید لوازم الکترونیکی چین به شمار می‌رود و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولیدی و تجاری در جهان شناخته شده است.

پکن، پایتخت جمهوری خلق چین

پکن پایتخت کشور و دومین شهر بزرگ چین است. صنایع عمده در این شهر شامل گردشگری، الکترونیک، مواد شیمیایی، خودرو، ماشین آلات، متالورژی، نساجی، پوشاک و لوازم خانگی است. البته پکن به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز بازارهای مالی جهان شناخته می‌شود. ناحیه ای از این شهر به عنوان CBD یا ناحیه مرکزی تجاری  پکن، قطب تغییرات تجاری اقتصادی پکن در سال‌های اخیر بوده است.

نرخ محیط تجاری پکن 84.63 است و برندهایی مانند Lenovo، Huawei، Xiaomi، Foton، Midea، Zara و … محصولات خود را در این شهر تولید می‌کنند.

شنزن، قطب سخت‌افزار جهان

شنزن سومین بندرگاه بزرگ جهان از نظر پایانه کانتینری است. شهر جنوبی چین که نقطه اتصال هنگ‌کنگ به سرزمین اصلی است. شنزن پر است از مراکز خرید بزرگ و بسیار بزرگ که تقریبا هر چیزی می‌توان در آن پیدا کرد. شنزن به همراه گوانگ‌ژو پایتخت مد و پوشاک چین هستند. در سال 2020 ارزش صنعت پوشاک چین به بیش از 2.2 تریلیون یوان رسید و با رشدی 25 درصدی در 5 سال، بقیه کشورهای جهان را پشت سر گذاشت. بیشترین تولید وسایل الکترونیکی جهان در این شهر صورت می‌پذیرد و بهترین مرکز تجاری برای تهیه انواع لپ‌تاپ، تبلت، تلفن همراه و لوازم جانبی آن‌ها است.

نرخ محیط تجاری شنزن 84.48 است و به‌عنوان یکی از مراکز تولیدی و تجاری بزرگ چین در بسیاری از صنایع مانند صنایع الکترونیکی، تولیدات صنعتی، لوازم‌خانگی، خودرو، محصولات پزشکی، پوشاک و… فعالیت دارد. برندهای معتبری مانند Huawei، BYD، TCL، Wego، H&M، GAP و… در این شهر سایت‌های تولید دارند.

بیشتر بخوانید: مهم ترین بازار های شنزن

گوانجو، مکانی برای برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی

از نظر شاخص‌های کلان تجاری، گوانگ‌ژو در رتبه سوم قرار می‌گیرد ولی در حقیقت قطب مراودات تجاری خرید کالا در چین گوانگ‌ژو است. پس اگر قصد شما واردات است احتمالا بهترین منابع را در این مبدا پیدا خواهید کرد. این شهر بندری گوانگ‌ژو پنجمین پایانه کانتینری بزرگ جهان است و در کنار شنزن عملا هنگ‌کنگ را با فاصله زیادی پشت سر گذاشته اند. گوانجو نیز همانند سایر شهرهای بزرگ کشور چین در بسیاری از صنایع مانند پوشاک، لوازم الکترونیکی، محصولات فلزی، خودرو، محصولات شیمیایی، محصولات غذایی و… فعالیت دارد. برندهایی معتبری از جمله Levi’s، Zara، Vivo، Gac، Honda، Mengniu و … تولیدات خود را در این شهر انجام می‌دهند.
برگزاری سالانه بیش از 100 نمایشگاه بین‌المللی در شهر گوانجو، رونق تجارت و فعالیت اقتصادی در این شهر را چندبرابر افزایش داده است.

ایوو، بزرگ‌ترین بازارهای عمده‌فروشی

ایوو یکی از شهرهای مهم استان فوجیان در جنوب شرقی چین است. این شهر به‌عنوان یکی از مراکز تولیدی و صادراتی بزرگ در این کشور شناخته می‌شود. وجود بزرگ‌ترین بازار عمده‌فروشی کشور چین با نام «بازار عمده فروشی ایوو» در این شهر، فرصت مناسبی برای واردات محصولات با کیفیت و ارزان قیمت از این شهر را فراهم کرده است.
این بازار بزرگ دارای 5 بخش مختلف است که هر بخش یک سری از اجناس را در دل خود جای داده است. خرید و فروش محصولاتی مانند کیف و کفش، لوازم خانگی، ماشین آلات صنعتی، محصولات چوبی، محصولات پلاستیکی و … در این بازار بزرگ رونق دارد.
در این شهر نیز برندهای معتبری مانند Nike، Adidas، Haier، Mindary و… فعالیت دارند.

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۱ بازار عمده فروشی گوانجو چین

چین بزرگترین تولیدکننده طلا، میوه و پنل خورشیدی است. 50 درصد فولاد و 90 درصد مواد معدنی جهان در این کشور تولید می‌شود.

آشنایی با سه منطقه اقتصادی مهم در چین

کشور چین از چندین مجموعه غیرمتمرکز اقتصادی مهم تشکیل شده است و آگاهی از این مناطق کمک می کند تا شما درک بیشتری از تجارت با این کشور کسب کنید. استان های شرقی این کشور که شامل بزرگترین و ثروتمندترین شهرهای چین هسنند، بیشترین مراکز تولید چین را در خود جای داده اند.

سه منطقه اقتصادی بسیار مهم و ثروتمند زیر همگی در سواحل شرقی این کشور قرار دارند:

  • منطقه اقتصادی دلتای رودخانه مروارید (شنزن و گوانگ‌ژو)

دلتای رودخانه مروارید بر اساس اعلام بانک جهانی بزرگ‌ترین منطقه شهری جهان و از ثروتمندترین مناطق جنوبی چین است. منطقه ویژه اقتصادی که در این بخش قرار دارد پویاترین بخش چین از زمان اصلاحات اقتصادی در سال 1979 است. برنامه کمیسیون اصلاح و توسعه اقتصادی دولت مرکزی، این منطقه ویژه قرار است به مرکز صنعتی خط تولیدهای پیشرفته و خدمات مدرن چین تبدیل شود. علاوه بر این اهدافی که این منطقه اقتصادی به آن دست‌یافته تبدیل‌شدن به قطب حمل‌ونقل بین‌المللی، لجستیک، تجارت، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها و همچنین صنعت توریسم است. این منطقه از 9 شهر شنزن، گوانگ‌ژو، فوشان ، جوهای، ژیانگمن، ژونگشان، دونگوان و همینطور مناطقی از هویژو و ژاوکینگ تشکیل شده است.

  • منطقه اقتصادی دلتای رودخانه یانگ تسه (شانگهای)

منطقه اقتصادی رودخانه یانگ تسه 11 استان و شهر را پوشش می دهد. 45 درصد کل تولید خالص کشور و همینطور 40 درصد جمعیت کشور در این مناطق است. دلتای یانگ تسه به تنهایی 21 درصد از کل تولید ناخالص داخلی چین را در خود دارد. در چهار سال گذشته به طور مداوم بار سهم این منطقه از رشد اقتصادی کشور در حال رشد بوده است. از 15 شهر برتر اقتصادی کشور، 10 شهر آن در این دلتای عظیم اقتصادی قرار گرفته است.

  • کرانه اقتصادی ساحل بوهای (پکن)

منطقه اقصادی ساحل بوهای به صورت تخصصی در حوزه صنایع سنگین و خط تولید بوده است. نقطه قوت تیانجین در حمل و نقل دریایی، لجستیک و خطوط هوایی بوده است. پکن در پتروشیمی، آموزش و بخش تحقیق و توسعه پیشتاز است. این منطقه به سرعت در حوزه‌های خودروسازی، صنایع هوایی، الکترونیک، نرم‌افزار، جذب سرمایه خارجی و خدمات سلامت در حال پیشرفت است. این منطقه از لحاظ جغرافیایی در بخش شمال و شمال شرقی چین و در کرانه دریای زرد واقع شده است.

شهرهای مهم چین

بررسی ویژگی های شهرهای چین برای تجارت

در صورتی که  قصد واردات تکنولوژی و یا مواد اولیه از چین را دارید و یا می خواهید محصول خاصی را از این کشور وارد کنید. شاید اولین و حتی راحت ترین کار انتخاب یکی از شهرهای بزرگ و مهم تجاری چین مثل شانگهای، گوانگجو، پکن، نینگبو، شن زن و یا فوشان و هانجژو باشد. ولی در بیشتر موارد اینکار در عین راحت تر بودن اصلا توصیه نمی شود.

چرا که بازار چین دارای ویژگی های خاصی است و در زمینه های محصولات مختلف به صورت تخصصی پارتیشن بندی شده است. به این ترتیب برای هر محصول، تکنولوژی و یا مواد اولیه ای که قصد وارد کردن آن را دارید علاوه بر شهر های مذکور، یک منطقه یا شهر تخصصی نیز وجود دارد که شما می توانید از آنجا به صورت مستقیم از تولیدکننده اصلی کالا مورد نظر خود را با بهترین قیمت و بدون واسطه خریداری نمایید. در ادامه برخی از بازارهای معروف چین و محصولات تخصصی آنها را معرفی می کنیم.

توجه به موافقتنامه های تجاری میان ایران و چین

یک نکته حائز اهمیت دیگر برای اهمیت آگاهی از اینکه کدام یک از شهرهای چین برای تجارت مناسب تر هستند این است که ممکن است برخی از شهرهای چین با کشور ما توافقنامه هایی را در خصوص تجارت بین الملل امضا کرده باشند و برای بازرگانان ایرانی معافیت هایی را در نظر گرفته باشند. بنابراین عاقلانه است که قبل از هر اقدامی ابتدا از این شرایط با خبر باشیم.

توجه به زیر ساخت های حمل و نقل

مورد دیگر توجه نحوه دسترسی به زیرساخت ها برای حمل و نقل کالا تا کشور مقصد است. زیرساخت های حمل و نقل کشور چین شامل زیرساخت هایی ریلی، زیرساخت های جاده ای، زیرساخت های بندری و زیرساخت های هوایی می شود. مشاوران سپاهان همراه همواره توصیه می کنند که اگر قصد دارید کالاهای انبوهی را وارد کنید و یا به این کشور صادر کنید، بهتر است شهری را انتخاب کنید که در نزدیکی بندرها، جاده ها ، فرودگاه ها و راه آهن قرار دارند.

برای آگاهی بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان مجرب در امور واردات و صادرات سپاهان همراه تماس بگیرید.

آشنایی با بهترین بازارهای چین و کالاهای آنها

بازارهای شیجائو و تایکان لو؛ برای واردات بدلیجات

شهر شین شیان؛ برای واردات ماشین آلات و تجهیزات راهسازی و تکنولوژی های مربوطه

شهر شانتو؛ برای واردات اسباب بازی و وسایل سرگرمی

شهر شنزن؛ برای واردات قطعات الکتریکی و الکترونیکی

شهر نینگو؛ برای واردات قطعات و ماشین آلات صنعتی و بسیاری از شهرهای دیگر

برای آگاهی بیشتر در خصوص بهترین بازارهای چین جهت واردات کالا با سپاهان همراه تماس بگیرید.

4.2/5 - (13 امتیاز)

2 پاسخ

  1. سلام وقت بخییر مطالب اموزنده بود .سپاس اگر در موارد پیدا کردن و معرفی فروشندگان اصلی در شهر شنزن میتوانید کمک کنید ممنون میشم اطلاع دهید با تشکر

    1. سلام روزتون بخیر
      حتما در مقالات بعدی به آن می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *