کاهش حقوق گمرکی از 4 به 1 درصد + لیست کالاها

کاهش حقوق گمرکی

آنچه در این مطلب خواهید خواند

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای خطاب به مدیرکل دفتر واردات گمرک، فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی از چهار درصد به یک درصد را اعلام کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سپاهان همراه به نقل از ایسنا، بر اساس بند (ه) تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی در همه موارد، از جمله محاسبه حقوق ورودی بر اساس نرخ ارز اعلام شده بانک مرکزی، نرخ سامانه مبادله الکترونیکی (ای تی اس) در روز اظهار و مطابق ماده ۱۴ قانون امور گمرکی است. همچنین در سال ۱۴۰۱ نرخ چهار درصد حقوق گمرکی یاد شده در صدر بند (د) ماده (۱) قانون امور گمرکی برای کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و همچنین نهاده‌های کشاورزی و دامی باید به یک درصد تقلیل می‌یافت که لیست این کالاها تا کنون توسط وزارت صمت به گمرک اعلام نشده بود.

براین‌اساس و طبق نامه‌ای که از سوی وزارت صمت به گمرک ارسال شده است، ردیف تعرفه‌های مشمول کاهش حقوق گمرکی از ۴ درصد به ۱ درصد اعلام شده است و بنابراین از تاریخ ابلاغ این قانون نرخ حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه‌ای، اجزاء و قطعات، ماشین‌آلات و تجهیزات به یک درصد تقلیل می‌یابد.

فهرست اکسل کالاهای مشمول تخفیف + PDF

لیست کامل حدودا 3400 ردیفی این کالاها را می‌توانید در ادامه ببینید و دانلود کنید. به این ترتیب هزینه ترخیص کالا از گمرک برای این سری از کالاها کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. پیشتر گفته شده بود که عوارض گمرکی برخی از کالاها از 4 درصد به 1 درصد کاهش پیدا خواهد کرد و اکنون با انتشار فهرست مذکور، این کالاها مشخص شده‌اند.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *