قاچاقچیان در بازار لپ‌تاپ

قاچاق لپ تاپ
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  جولان قاچاقچیان در بازار لپ‌تاپ و تبلت 

  رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران از جولان قاچاقچیان در بازار لپ تاپ و تبلت خبر داد. وی گفت: عدم همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی با تجار باعث شده که در بازار با کمبود کالا مواجه شویم. همین مساله جولان قاچاقچیان در بازار لپ تاپ و تبلت را تقویت می‌کند.

  شروع سال تحصیلی جدید و فعالیت مجازی مدارس تقاضا را برای خرید لپ‌تاپ و تبلت را چندین برابر افزایش داده است. هر چند که این روزها هر یک از مدارس برای فعالیت دانش‌آموزان در فضای مجازی ساز جدیدی می‌زنند، اما نباید از حجم بالای تقاضا و افزایش واردات در حوزه فناوری غافل شد؛ چرا که عدم توجه به واردات کالاهای آی تی می‌تواند پای قاچاقچیان را در این حوزه بیشتر باز کند.

  در شرایط فعلی با توجه به مضیقه ارزی بانک مرکزی، لپ تاپ و تبلت چگونه وارد کشور می‌شود؟ برخی از تجار با افزایش قیمت دلار از جولان قاچاقچیان در بازار لپ تاپ ، گوشی تلفن همراه و تبلت خبر می‌دهند.

  در همین حال رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اشاره به جولان قاچاقچیان در بازار لپ تاپ و تبلت به تجارت‌نیوز گفت: چندین کانتیتر حامل کالاهای آی تی حدود چهار ماه است که در گمرک دپو شده است. عدم همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی با تجار باعث شده که در بازار با کمبود کالا مواجه شویم. در گذشته، تجار برندهای مختلفی از لپ تاپ و تبلت را وارد کشور می‌کردند و تنوع اجناس در بازار بالا بود. این در حالی است که این روزها علاوه بر واحدهای صنفی فروشگاه‌های اینترنتی نیز با کمبود کالا رو به رو هستند.

  محمدرضا فرجی تهرانی افزود: تاجران تهرانی بزرگترین توزیع‌کنندگان کالاهای آی تی به اقصی نقاط کشور بودند. به طوری‌که شهرهای دیگر به جز تهران کالای آی تی را از تجار شناسنامه‌دار خریداری می‌کردند اما حالا شهرهای مرزی این کالاها را به شکل قاچاق تامین می‌کنند و به دست مصرف‌کنندگان می‌رسانند.

  گلایه فناوران رایانه از سازمان امور مالیاتی

  او با گلایه از نحوه برخورد سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی از تجار بابت ترخیص کالاهایی که در گمرک وجود دارد مالیات 9 درصدی (این مالیات بر ارزش افزوده با ارز دولتی محاسبه می‌شود) اخذ می‌کند. اما به محض اینکه این کالاها وارد شبکه توزیع می‌شود دوباره از این کالاها مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود (که شیوه اخذ این نوع مالیات در شبکه توزیع با ارز نیمایی محاسبه می‌شود.) که همین اقدام قاچاق کالا به کشور را جذاب‌تر خواهد کرد.

  فرجی تهرانی با اشاره به میزان واردات لپ تاپ و تبلت گفت: فعلا واردات لپ تاپ افت نکرده است. این روزها کالاهای آی تی جز ضروریات زندگی مردم محسوب می‌شود و نیاز لپ تاپ و تبلت 50 درصد افزایش یافته است. معتقدیم مسئولان باید دامنه ثبت سفارش کالای آی تی را افزایش دهند و در این حوزه سرعت عمل داشته باشند؛ چرا که عدم توجه به این موضوع می‌تواند جولان قاچاقچیان در بازار لپ تاپ و تبلت افزایش دهد.

  حداقل قیمت لپ تاپ چقدر شده است؟

  رئیس اتحادیه فناوران رایانه به قیمت لپ تاپ اشاره و اظهار کرد: برخی می‌گویند اصناف در این شرایط گران فروشی می‌کنند. این در حالی است که تمام کالاها از افزایش قیمت دلار تاثیر می‌پذیرند. کالاهای مربوط به حوزه آی تی وارداتی است. بنابراین چنانچه قیمت دلار افزایش یابد قیمت لپ تاپ و تبلت نیز به همان میزان نوسان خواهد داشت.

  به گفته رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران؛ حداقل قیمت لپ تاپ در بازار از هفت میلیون تومان آغاز می‌شود.

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *