رشد ۱۱۴ درصدی صادرات ایران به لهستان در 1400

صادرات-به-لهستان

آنچه در این مطلب خواهید خواند

هم‌زمان با سفر وزیر امور خارجه لهستان به ایران، سخنگوی گمرک از رشد ۱۱۴درصدی صادرات ایران به لهستان خبر داد. سید روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در خصوص روابط تجاری ایران با لهستان توضیح داد: در سال‌ ۱۴۰۰ بیش از ۲۲ هزار و ۶۶۴ تن کالا به ارزش ۵۳ میلیون و ۱۹۸ هزار دلار بین ایران و لهستان مبادله شد که با رشد ۷۹درصدی در وزن و ۲۸ ‌درصدی در ارزش همراه بوده است.

به گزارش دنیای اقتصاد وی افزود: صادرات کشورمان به لهستان در سال‌ ۱۴۰۰ بیش از ۱۸ هزار و ۱۳۴ تن کالا، به ارزش ۲۴ میلیون و ۵۹ هزار و ۹۵۷ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه، رشد ۱۴۵درصدی در وزن و ۱۱۴درصدی در ارزش داشته است.  لطیفی در خصوص واردات از لهستان گفت: چهار‌هزار و ۵۳۰ تن کالا به ارزش ۲۹ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۷ دلار نیز در سال‌ ۱۴۰۰ از لهستان وارد کشورمان شده که با کاهش ۱۴درصدی در وزن و ۴ ‌درصدی در ارزش همراه بوده است.

سخنگوی گمرک در خصوص کالاهای صادره به لهستان توضیح داد: مواد شیمیایی، انگور خشک، روده گوسفند، آب‌میوه، خشکبار، ملامین، خرما، پارچه، قطعات خودرو، آینه و شیشه، مکمل غذایی، عصاره‌های گیاهی، سبزی‌ها و میوه، کف‌پوش، میله‌های آهنی، زرشک، سیم و کابل، مشتقات نفتی، مجسمه، مصالح ساختمانی، لوازم الکترونیکی و صنعتی و انواع گل خشک و زعفران از کالاهای صادراتی ایران در سال‌ ۱۴۰۰ به لهستان بودند.

لطیفی در خصوص کالاهای وارداتی از کشور لهستان گفت: تراکتور، ماشین‌آلات معدنی، بذر چغندر، رینگ موتور، آنتی‌اکسیدان، برد‌های الکترونیکی، مکمل‌های غذایی، مفتول فلزی، دستگاه‌های حفاری، کاغذ، کمباین، لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، ماشین‌آلات بسته‌بندی و قطعات خودرو عمده کالاهای وارداتی از لهستان به ایران بودند. بر اساس این گزارش، از سال‌ ۱۳۰۵ شمسی، روابط رسمی ایران با کشور لهستان آغاز شده و هم‌اکنون روابط رسمی دو کشور در آستانه ۹۶ سالگی است.

منبع: دنیای اقتصاد

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *