تبعات برهم‌زدن توافق گمرک و راهداری

کامیون وارداتی دپو شده

آنچه در این مطلب خواهید خواند

گمرک ایران با اعلام اینکه با لغو توافق بین گمرک و سازمان راهداری در مورد ارائه گواهی اسقاط بعد از ترخیص و قبل از شماره‌گذاری، هیچ یک از کامیون‌هایی که قبلاً ترخیص شده بود به گمرک بازگردانده نشده است، متروکه شدن این کامیون‌های در جریان تعیین تکلیف را از عواقب این اقدام دانست.

علی وکیلی – مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران – در گفت‌وگو با ایسنا، درباره مکاتبه اخیر ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با گمرک و درخواست ارائه گواهی اسقاط قبل از ترخیص وارداتی توضیح داد.

موافقت پس گرفته شد

وی با اشاره به جریان مکاتبه‌ای در سال گذشته گفت: در این مکاتبه، گمرک ایران به‌منظور تسریع در ترخیص کامیون‌های وارداتی به وزارت راه و شهرسازی چند پیشنهاد ارائه و اعلام کرد: باتوجه‌به اینکه فرایند صدور گواهی اسقاط بسیار طولانی است و در مواردی، تشریفات گمرکی این کامیون‌ها تمام شده، ولی معطل گواهی اسقاط مانده‌اند، ارائه این گواهی به بعد از ترخیص و قبل از شماره‌گذاری موکول شود. این درخواست مورد موافقت وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و به گمرکات اجرایی ابلاغ کردیم. اما اخیراً، وزارت راه طی نامه‌ای به دفتر واردات گمرک درخواست کرده، گواهی اسقاط قبل از ترخیص کامیون‌ها از گمرک دریافت شود.

امکان ویرایش سفارش کامیون‌ها

مدیرکل دفتر واردات گمرک ایران با اشاره به جزئیات مکاتبه ستاد حمل‌ونقل و سوخت توضیح داد: یک مورد به ویرایش ثبت سفارش بر می‌گردد که به گمرک اعلام شده است برخی ثبت سفارش‌ها نیاز به ویرایش دارد و اگر اقدام  نشود، برخی شرکت‌های حمل‌ونقل نمی‌توانند کامیون‌ها را ترخیص کنند و ممکن است متروکه شوند، ازاین‌جهت خواسته شده که امکان ویرایش وجود داشته باشد. گمرک نیز مخالفتی با ویرایش ثبت سفارش ندارد، چون تأکید داریم اگر نیاز به ویرایش دارد باید انجام تا امکان اظهار و ترخیص آن میسر شود و بلاتکلیف باقی نمانند.

دریافت اسقاط قبل از ترخیص ابلاغ شد

وی ادامه داد: اما در بخش دیگر نامه، پیشنهاد شده که گواهی اسقاط قبل از ترخیص کامیون دریافت شود و به عبارتی روال قبلی که از سال گذشته بین گمرک و وزارت راه توافق شده بود، تغییر کند. براین‌اساس باتوجه‌به اینکه گمرک دستگاه مجری است، نامه را به‌صورت سیستمی به گمرکاتی که کامیون، ترخیص می‌کنند ارجاع دادیم و در حال اجرا است و ابلاغ به‌صورت کتبی نیز در دست اقدام است.

نگفتیم کامیونی به گمرک برگردد

وکیلی در رابطه به اینکه گفته شده در چند روز اخیر تعدادی از کشنده‌های ترخیص شده به دلیل عدم ارائه گواهی اسقاط به گمرک برگشت‌داده‌شده است، گفت: این‌گونه نیست؛ گمرک ایران به هیچ یک از گمرکات اعلام نکرده کامیون‌هایی که قبل از ابلاغیه، ترخیص شده و گواهی اسقاط آن باید در مرحله شماره‌گذاری ارائه شود، برگردد. اصلاً نیازی به این کار نیست و هر کامیونی که پیش‌ازاین با شرایط قبلی ترخیص شده است، به همان روال خواهد بود. اما از تاریخ ابلاغ‌نامه به بعد، هر کامیونی که قرار است از گمرک ترخیص شود نیاز به ارائه گواهی اسقاط در مرحله ترخیص دارد.

اگر مرجع تحویل‌گیرنده گزارش متروکه دهد، باید اقدام شود ولی موضوع به طور خاص بررسی خواهد شد. این مقام مسئول در گمرک ایران در پاسخ به اینکه باتوجه‌به عدم تعیین تکلیف اسقاط و موانع پیش روی آن، آیا الزام ارائه آن قبل از ترخیص موجب طولانی شدن زمان ماندن این کشنده‌ها و متروکه شدن آنها نمی‌شود؟   بیان کرد: به هر صورت این از عواقب این اقدام است و اگر مرجع تحویل‌گیرنده به گمرک اعلام متروکه کند ما نیز باید بر اساس قانون اقدام و کامیون‌ها را برای تعیین تکلیف در اختیار  سازمان اموال تملیکی قرار دهیم،   ولی فعلاً اینکه گمرک چه تصمیمی دراین‌رابطه خواهد گرفت باید به طور خاص بررسی شود.

پیشنهاد پرداخت نقدی فعلاً در حال بررسی است

وکیلی همچنین در مورد آخرین وضعیت پیشنهاد پرداخت نقدی به‌جای ارائه گواهی اسقاط اعلام کرد که این پیشنهاد فعلاً در حال بررسی در کمیسیون‌های دولت است.

به گزارش ایسنا، واردات کامیون‌های وارداتی به مصوبه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی بر اساس ماده ۳۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه برمی‌گردد و بر همین اساس در دو سال اخیر، شرایط واردات این کامیون‌ها از سوی وزارت راه و شهرسازی به گمرک اعلام شد و بعد از آن سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و وزارت صمت طی ابلاغیه‌هایی شرایط واردات از جمله ردیف تعرفه کامیون‌های وارداتی، نحوه واردات، کامیون‌های اسقاطی، مجوزهای قانونی و مقرراتی و همچنین تأیید منشأ این کامیون‌ها را مشخص و ابلاغ کردند،  ولی واردات این کامیون‌ها با موانعی مواجه و در گمرک دپو باقی ماند تا اینکه در شهریور پارسال طی بازدید معاونان دادستان تهران از گمرک، دستورالعمل تعیین تکلیف و ترخیص آنها صادر شد، بااین‌حال در عمل با موانعی از جمله هزینه چندمیلیاردی اسقاط مواجه شده است.

طبق اعلام اخیر معاون امور گمرکی گمرک ایران، از حدود ۱۱ هزار دستگاه کامیون، نزدیک به ۵۰۰۰ دستگاه در گمرک باقی‌مانده است که در کنار بخشی از کامیون‌های ترخیص شده، با مشکل اسقاط مواجه بوده و امکان شماره‌گذاری ندارند. عسگری گفته بود آنچه به دولت پیشنهاد و قرار بر تسهیل شرایط برای تعیین تکلیف این کامیون‌ها است، پرداخت مبلغ نقدی حدود ۷۵۰ میلیون‌تومانی به‌جای ارائه گواهی اسقاط است.

بااین‌حال هنوز این پیشنهاد مصوب و ابلاغ نشده و ظاهراً قرار است در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح و نهایی شود، ولی اینکه به چه نحوی اجرا و کدام کشنده‌ها را شامل خواهد شد، مشخص نیست.

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *