تاثیر بلک فرایدی بر اقتصاد جهانی در سال 2022

تاثیر بلک فرایدی بر اقتصاد جهانی در سال 2022

آنچه در این مطلب خواهید خواند

اولین جمعه‌ی پس از عید شکرگزاری در آمریکا به عنوان جمعه‌ی سیاه یا بلک‌فرایدی شناخته می‌شود. خواستگاه جمعه سیاه آمریکا است ولی سال‌هاست این اتفاق تبدیل به یک رخداد جهانی شده است. شاید در نگاه اول این نام کمی غلط‌انداز به نظر بیاید، اما این یک فرصت عالی برای خرید کردن است چرا که در این روز، بیشتر فروشگاه‌ها تخفیف‌های قابل توجهی روی اجناس خود در نظر می‌گیرند.
در چند سال اخیر، این فرهنگ وارد کشور ما هم شده است و در این روز فروشگاه‌ها سعی می‌کنند با ارائه‌ی تخفیف مشتریان بیشتری پیدا کنند و با فروش بیشتر بتوانند جایگاه خود را در بازار تثبیت کنند. اهمیت بلک‌فرایدی در این است که سالی یک بار اتفاق می‌افتد و همین یکتا بودن است که مشتریان و فروشندگان را وادار به رکورد زدن سالانه می‌کند. در آمریکا فروشگاه تا 17 برابر بیشتر از روزهای عادی می‌فروشند و متوسط جهانی این رقم حدود 660 درصد است. کسب‌وکارها برای اینکه مخاطب را از مرحله‌ی اول (آگاهی) تا مرحله‌ی آخر (فروش) همراهی کنند، زمان زیادی ندارند. به همین دلیل کمپین‌های بلک‌فرایدی توجه ویژه‌ای می‌طلبند و بسیاری از برندهای دنیا از سال قبل برای چنین روزی آماده می‌شوند.

جمعه سیاه در ایران

حراج بلك فرايدي-تخفیف جمعه سیاه چقدر است؟

در ایران، جمعه سیاه رخداد تقریباً جدیدی محسوب می‌شود ولی در چند سال اخیر نظر بسیاری از خرده‌فروش‌ها و حتی شرکت‌های بزرگ مختلف (در صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع الکترونیکی و صنایع پوشاک و…) را به‌عنوان یک فرصت فروش استثنایی به خود جلب کرده است. تا جایی که فروش در این روز تا 531 درصد افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر صنایع یادشده فروشگاه‌های بزرگ اینترنتی ایرانی هم تخفیفات ویژه‌ای را برای برخی از کالای خود ارائه می‌دهند که برای بسیاری از شهروندان ایرانی چشم‌گیر است. این تخفیفات گاهی حتی به 80 درصد نیز می‌رسد ولی بر اساس آمارها متوسط تخفیف بلک فرایدی در ایران 41 درصد است.

با وجود اینکه رخداد فروش ویژه و حراج بلک فرایدی یا حراج جمعه بیشتر در کشورهای آمریکای شمالی و سایرکشورهای مسیحی از اهمیت بالایی برخوردار است ولی در سال‌های اخیر کسب‌وکارهای مختلف در کشورهای دیگر ازجمله ایران نیز از این رویداد فوق‌العاده بهره برده و ضمن معرفی بیشتر برند و کالاهای خود در راستای ارائه تخفیفات ویژه در طی این رویداد، برای فروش رقابت می‌کنند. اگر شما نیز در بازارهای اقتصادی فعالیت دارید می‌توانید با استفاده از این فرصت طلایی به فروش خود رونق ببخشید و یا از آن در جهت بازاریابی و مطرح‌ شدن برند خود استفاده نمایید.

پیشنهاد خواندنی: خرید از سایت های خارجی

حمل و نقل و سویه تاریک بلک فرایدی

خرید از جمعه سیاه مشکلاتی را در حمل و نقل کالا ها به وجود می‌آورد. درخواست زیاد خریدارن برای محصول آن هم در زمان محدود مشکلاتی را برای فروشندگان و سیستم حمل ونقل به وجود می‌آورد. اما در سال‌های اخیر به ویژه بعد از بحران کرونا و بیشتر شدن حجم خرید در زمان بلک فرایدی تجربه فروشندگان و سیستم حمل و نقل نیز بالا‌تر رفته است. همچنین فرهنگ خرید آنلاین باعث شده تا بیش از گذشته مردم علاقه‌مند به خرید از فروشگاه‌های خارجی باشند و همین امر کمک کرده تا آنلاین شاپ‌ها گسترش بایند و همچنین درخواست حمل‌ونقل بین‌المللی افزایش یابد. اما خرید وسایلی که به آن‌ها نیاز نیست و افراد فقط به صرف تخفیف ویژه دست به خرید آن‌ها می‌زنند عوارض جبران ناپذیری برای محیط زیست دارد. این در حالی است که در سال‌های اخیر بسیاری از برندها برای حمایت از محیط زیست و جلوگیری از مصرف‌گرایی در جمعه سیاه حضور پیدا نمی‌کنند.

روش‌های خرید از بلک فرایدی

بیشتر فروشگاه‌هایی که در بلک فرایدی شرکت می‌کنند دارای محصولاتی چون لباس و لوازم مصرفی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی و… هستند. اما چند سال اخیر خیلی از کسب و کارها در جمعه‌ی سیاه شرکت می‌کنند حتی ممکن است برخی از کسب و کارها محصولی برای ارائه نداشته باشند اما با این حال تخفیف‌های ویژه‌ای را بر روی خدمات خود قرار می‌دهند.
به طور کلی 2 روش اصلی برای خرید از بلک فرایدی وجود دارد:
خرید مستقیم: در این روش شما می‌توانید با مراجعه به مغازه و یا وب‌سایت مستقیم خود فروشگاه خرید کنید، اما این امکان فقط در صورتی وجود دارد که مغازه در نزدیکی محل زندگی شما باشد و یا فروشگاه آنلاین خدمات ارسال به شهر یا کشور محل سکونت شما را داشته باشد.
خرید غیر مستقیم: این روش هنگامی کاربرد دارد که شما محصولی را انتخاب کرده‌اید اما فروشگاه امکان پرداخت و یا ارسال به کشور شما را ندارد. در این صورت می‌توانید با استفاده از خرید غیر مستقیم سفارش خود را ثبت کنید برای این کار می‌توانید سفارش خود را از طریق آنلاین‌شاپ‌ها ثبت کنید.

تاثیر بلک فرایدی بر حمل و نقل


همه چیز درباره بلک فرایدی-جمعه سیاه و حمل و نقل

وب‌سایت‌های بزرگی در جهان وجود دارند که به طور معمول حجم فروش روزانه آن‌ها بسیار بالاست و با توجه به اینکه محصولات خود را به بیشتر نقاط دنیا ارسال می‌کنند روند حمل و نقل آ‌‌ن‌ها داری یک روند و روتین خاص است. افزایش تعداد سفارش‌ها آن هم به طور چشمگیر تنها در یک روز این روند را بر هم می‌زند پس برندها نیاز به برنامه ریزی دقیق برای حضور در این رویداد دارند. بخشی از این سفارش‌ها توسط آنلاین شاپ‌ها به مقصد حمل می‌شوند و بیشتر آنلاین شاپ‌ها از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند اما حجم زیادی از سفارش‌ها که توسط سایت‌ها به ثبت رسیده از طرق متعددی به مقاصد مختلف حمل می‌شوند. البته به علت استقبال زیاد از بلک فرایدی در سال‌های اخیر تجربه‌ی فروشندگان و شرکت‌های حمل نقل در برنامه‌ریزی و هماهنگی برای این روز بسیار افزایش یافته است. یکی از مزیت‌های رقابتی هر محصول نحوه و زمانبندی برای ارسال کالا است. ارسال این حجم از سفارش به نقاط مختلف دنیا می‌تواند مشکلات متعددی را در زمینه‌ی حمل و نقل به وجود اورد از ترافیک گرفته تا آلودگی محیط زیست همه و همه مشکلاتی هستند که در این میان به وجود می‌آیند.

تاثیر بلک فرایدی بر اقتصاد جهان

جمعه سیاه و اقتصاد

شاید فکر کنید که تنها هدف برندها از برگزاری جمعه‌ی سیاه گذاشتن تخفیف برای مشتریان و جلب رضایت آن‌ها است. اما طبق گزارش CNBC در بلک فرایدی سالی که گذشت یعنی سال 2022 رقم فروش آنلاین تنها در آمریکا در این روز از مرز 9 میلیارد دلار عبور کرد. همین امر نشان دهنده‌ی اهمیت فراوان حراجی جمعه‌ی سیاه است. وب سایت‌هایی مانند آمازون و یا علی بابا با فروش خود نقش مهمی در صنعت حمل و نقل بین المللی دارند. برای درک بهتر این موارد نگاهی به فروش دو فروشگاه بزرگ جهانی در تاریخ بلک فرایدی سال 2018 می‌اندازیم.
فروشگاه اینترنتی آمازون ۴۷٫۸% از خرید‌های روز شکرگزاری و ۵۶٫۸% از خریدهای جمعه سیاه را به خود اختصاص داده است. همچنین فروشگاه والمارت ۱۲% از خرید روز شکرگزاری و ۸٫۴% از خریدهای روز جمعه سیاه را به خود اختصاص داده است. این اعداد نشان می‌هند که با توجه به سهم زیاد بازار چنین فروشگاه‌‍‌هایی چه نقش مهمی در حمل‌ونقل و اقتصاد دارند.

خرید از بلک فرایدی با سپاهان همراه

همان‌طور که گفتیم این تخفیف‌ها فرصت بسیار خوبی برای یک خرید هوشمندانه است و همچنین سود خوبی را برای خریداران به همراه دارد. اگر شما هم در کسب و کار خود نیاز به خرید از فروشگاه‌های خارجی دارید می‌توانید از این فرصت استفاده کنید. برای خرید غیر مستقیم از فروشگاه‌های خارجی می‌توانید از خدمات شرکت بازرگانی سپاهان همراه استفاده کنید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

جمعه سیاه چه روزی است؟

بلک فرایدی یا جمعه سیاه رویدادی است که پس از روز شکرگزاری در ایالات‌متحده آمریکا برگزار می‌شود. این روز آخرین جمعه پس از ماه نوامبر است و مردم خود را برای خرید کریسمس آماده می‌کنند.

تخفیف های بلک فرایدی چقدر است؟

برخی فروشگاه‌ها ممکن است تا 90 درصد تخفیف واقعی را بر روی محصولات خود قرار دهند. تمامی فروشگاه بیشترین تخفیف‌ها را در این روز روی محصولات خود می‌گذارند.

مهم‌ترین کشور برگزارکننده بلک فرایدی کدام است؟

آمریکا اصلی‌ترین برگزارکننده حراج جمعه سیاه است. تقریبا تمام فروشگاه‌های آفلاین و آنلاین آمریکا در این روز کالاهای خود را حراج می‌کنند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *