یک بشکه آب انار 15 برابر نفت

آب انار
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  صادرات آب میوه و کنسانتره

  ارزآوری یک بشکه آب انار 15 برابر نفت است! عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبمیوه و کنسانتره ایران با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی به دلیل تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا گفت: یک بشکه آب میوه انار می‌تواند حدود ۱۵ برابر نفت ارزآوری داشته باشد. انار از این نظر یک محصول استراتژیک مانند زعفران و پسته به حساب می‌آید.

   

  آمار صادرات آب میوه

  مهرداد شمس مولوی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب میوه و کنسانتره ایران، اظهار کرد: صنعت آب میوه و کنسانتره طی چهار ماه اول سال ۹۹ بیش از ۳۸ میلیون دلار به وزن ۴۸ هزار تن صادرات داشته است. این صادرات عمدتاً به پاکستان و ترکیه و افغانستان و روسیه و مقداری هم به آلمان صادر شده است. وی همچنین از کاهش صادرات آب میوه و کنسانتره در سال جاری خبر داد و مشکلات ناشی از تحریم‌های بانکی و شیوع ویروس کرونا را از جمله دلایل آن عنوان کرد. به گفته عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان آب میوه و کنسانتره ایران، مصرف داخلی آب میوه هم مانند خیلی از موادغذایی دیگر در پی شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است.

  شمس مولوی در پاسخ به سوالی درباره میزان کاهش صادرات آب میوه و کنسانتره در چهار ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت که در این رابطه هنوز آماری منتشر نشده است. وی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی به دلیل مشکلات عدیده ناشی از تحریم‌ها و اخیراً هم شیوع ویروس کرونا، تصریح کرد: تولیدکنندگان از دولت توقع بسته‌های حمایتی از جمله یارانه در نرخ سوخت مصرفی و آب و برق، تخفیف در مالیات و عوارض گمرکی و افزایش فرصت بازپرداخت وام‌های بانکی و تخفیف در نرخ بیمه کارگران را دارند.

   

  میزان تولید آب میوه در ایران

  گفتنی است، توان تولید سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن کنسانتره در کشور وجود دارد، اما به دلایلی از جمله کمبود سرمایه، بازار مصرف و مواد اولیه در حال حاضر حدود ۸۰ هزار تن کنسانتره در کشور تولید و حدود نصف آن صادر می‌شود. اما در بخش آب میوه مصرف داخل بیشتر از صادرات آب میوه و کنسانتره است. با این وجود سرانه مصرف آب میوه در ایران نهایتاً در سالی که مشکلات اقتصادی کمتر باشد به ۱۱ لیتر در سال می‌رسد. با بالا گرفتن مشکلات اقتصادی مصرف آب میوه هم کمتر می‌شود، اما در کشورهای اروپایی ۳۵ تا ۴۰ لیتر در سال است.

  منبع: ایسنا

  به این بلاگ پست امتیاز دهید!
  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *