چرا در كشورمان بحث قاچاق به اين گستردگي موضوعيت دارد؟

آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  [av_textblock size=” font_color=” color=”]

  رئيس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز پاسخ داد
  چرا در كشورمان بحث قاچاق به اين گستردگي موضوعيت دارد؟

  رئيس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز، با اشاره به افزايش 10 برابري كشفيات قاچاق توسط گمرك، خواستار توسعه سامانه جامع گمركي و تجهيز گمركات به امكانات كنترلي پيشرفته شد و از اقدامات و توفيقات گمرك جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با قاچاق كالا و ارز ابراز خرسندي كرد.
  [/av_textblock]

  [av_one_half first min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’]
  [av_image src=’https://sepahanhamrah.com///wp-content/uploads/2016/07/n3051312-4877343.jpg’ attachment=’5565′ attachment_size=’full’ align=’center’ animation=’no-animation’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’][/av_image]
  [/av_one_half]

  [av_one_half min_height=” vertical_alignment=” space=” custom_margin=” margin=’0px’ padding=’0px’ border=” border_color=” radius=’0px’ background_color=” src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’]

  [av_textblock size=” font_color=” color=”]

  به گزارش روابط عمومي گمرك ايران، مهندس حبيب‌الله حقيقي در نشست مديران ستادي و اجرايي گمركات سراسر كشور با اشاره به اهميت و حساسيت بحث قاچاق كه طي ماه‌هاي اخير به‌طور مكرر از سوي مقام معظم رهبري، رياست جمهوري و ساير مقامات كشور مورد تأكيد قرار گرفته است، گفت: قاچاق يك پديده چندوجهي است و مقولات مختلفي در آن تأثيرگذار است كه يكي از آنها ناكارآمدي فرآيندهاي اقتصادي و تجارت كشور است.

  وي افزود: در حوزه تجارت روندي كه در حال حاضر طي مي‌شود بسيار پرهزينه است و همين امر باعث مي‌شود تا قاچاق كالا به شدت مقرون به صرفه باشد. نكته ديگر تنوع موضوعي در قاچاق است كه در دنيا شامل 4 يا 5 مورد مي‌شود، اما در كشور ما طيف وسيعي از كالاهاي مجاز، مجاز مشروط، يارانه‌اي و ممنوعه را دربرمي‌گيرد كه البته قاچاق كالاهاي ممنوع بسيار كم و بيشترين قاچاق در حوزه كالاهاي مشروط صورت مي‌گيرد.

  اعمال معافيت‌هاي گمركي بحث ديگري بود كه رئيس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز به آن اشاره كرد و گفت: در كشور ما 65 نوع معافيت وجود دارد كه به‌نوبه خود در دنيا كم‌نظير است و متأسفانه نه محدوده مكاني دارد و نه محدوده زماني و سقف معافيت‌ها نيز مورد توجه قرار نمي‌گيرد.

  حقيقي در ادامه معافيت ملواني را نيز از دلايل احتمال بروز پديده قاچاق دانست و عدم امكانات زيرساختي، نبود امكانات كنترلي و نظارتي در پايانه‌ها براي نظارت بر ورود و خروج كالا و كمبود دستگاه‌هاي كنترلي و نظارتي ازجمله ايكس‌ري را از ديگر علت‌هاي افزايش قاچاق كالا عنوان كرد.  [/av_textblock]

  [/av_one_half][av_textblock size=” font_color=” color=”]

  وي با بيان اينكه اقدمات گمرك در زمينه مبارزه با قاچاق كالا به تنهايي رافع مشكلات اين حوزه نيست بر لزوم هماهنگي و همكاري همه دستگا‌ه‌هاي مسئول در حوزه تجارت براي اثربخشي اقدامات و برنامه‌هاي مقابله‌اي تأكيد كرد.

  وي اظهارداشت: تعدد حوزه‌ها و مبادي ورود كالا به كشور، نبود تعريف مشخص و دقيق از ساير مبادي ازجمله مناطق آزاد را از ديگر معضلات در حوزه مبارزه با قاچاق كالا و ارز است كه بايد حتماً مورد آسيب‌شناسي و مطالعه قرارگيرد.

  رئيس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز بررسي منشأ پولي و ارزي قاچاق و چرخه مالي آن را از اقدامات ضروري دانست و در ادامه ضمن تبيين سهم و نقش گمرك در امر مبارزه با قاچاق، راه‌اندازي سامانه جامع گمركي و سيستم‌هاي الكترونيكي در گمرك را عاملي مؤثر و سودمند درجلوگيري از گسترش قاچاق و فساد و حائز اهميت خواند.

  رئيس ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز با تقسيم‌بندي اقدامات مبنايي درحوزه مبارزه با قاچاق به دو بخش معلولي و علتي و ارجحيت بخشيدن به مسائل علتي تأكيد كرد؛ هم گمرك و هم ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز بايد در اين زمينه‌ها تلاش بيشتري به‌عمل آورند.

  [/av_textblock]

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  برای دریافت مهمترین اخبار بازرگانی ایمیل خود را وارد کنید.