پته گمرکی

پته گمرکی چیست

آنچه در این مطلب خواهید خواند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پته گمرکی

پته گمرکی سندی برای خروج کالا از گمرک است، که به آن پته مسافری و تجاری نیز می گویند. پته گمرکی یکی از سریع ترین روش های ترخیص کالا در گمرک است, به طوری که پس از دریافت قبض انبار و اقدامات لازم برای صدور پته (گرفتن مجوزها در صورت نیاز و انجام تشریفات گمرکی) کالا ظرف چند ساعت از گمرک ترخیص و سپس به مشتری تحویل داده می شود.

 

شرایط واردات از طریق پته گمرکی

زمانی که کالایی وارد گمرک می شود، اگر از نظر تعداد ، ارزش ، حجم و وزن جنبه تجاری پیدا نکند و به عنوان نمونه یا سمپل وارد شود ، می توان آن کالا را به عنوان پته­ ی گمرکی ترخیص نمود. همچنین برای کالاهای مسافری، که سقف مالی مشخصی دارد، سندی به منظور خروج کالا از گمرک صادر می شود که همان پته گمرکی است .

کالاهایی که از نظر بها و تعداد جنبه تجاری ندارند و صرفاً برای واحدهای تولیدی بوده به تشخیص گمرک و با گرفتن مجوزهای ضرروری پته ی غیر تجاری و جواز ترخیص آن صادر می شود ولی حقوق دستمزد محل ورود پرداخت می گردد، ترخیص کالاهای غیر تجاری که در گمرک تشخیص داده می شود، نیازی به اظهارنامه گمرکی و کارت بازرگانی ندارد.

برای کالاهای وارداتی با ارزش کمتر از ۱۰۰۰ دلار ، برای اشخاص عادی ( به 2شرط: 1- ممنوع نبودن ،2- تجاری نبودن) و تا ۲۰۰۰ دلار برای شرکت های تولیدی یا دانش بنیان امکان ترخیص کالا بدون کارت بازرگانی انجام می پذیرد , البته بنا به دستور معاون فنی گمرک یا رئیس سرویس در صورت لزوم، اقدام به دستور صدور پته مسافری برای ترخیص کالا از گمرک می کند. برای ترخیص قطعات یدکی ماشین آلات ، معاونین فنی حتی تا سقف ۲۰٫۰۰۰ دلار نیز می توانند بدون نیاز به اخذ مجوز ثبت سفارش کالا اقدام به صدور پته مسافری و تجاری کنند.

 

مزیت پته گمرکی

  • برای پته گمرکی نیازی به ثبت سفارش نیست.
  • کالاهای که از سمت گمرک پته مسافری تشخیص داده شوند، نیازی به کارت بازرگانی ندارند .

نحوه ی ثبت پته گمرکی

در سال های گذشته پته گمرکی به صورت دستی ثبت می گردید و نیازی به اظهار کردن کالا نبود. اما به دلیل ابلاغ بخشنامه جدید، معاونان فنی گمرک موظف هستند که در صورت تایید پته مسافری و  غیر تجاری بودن کالا، حتما آن را در سامانه گمرکی به صورت الکترونیکی اظهار کنند .

 

نگاهی قانونی به کالای مسافری

مسافران غیرمقیم ایران می‌توانند علاوه بر لوازم شخصی که به طور قطعی قابل ترخیص است، اشیائی از قبیل جواهرآلات شخصی، اشیاء قابل حمل از جمله دوربین عکاسی و فیلمبرداری با مقدار متناسب فیلم و نوار یا ملزومات آن، پروژکتور فیلم یا اسلاید، دوربین چشمی، آلات موسیقی، ضبط و پخش به همراه نوار و لوح فشرده، گیرنده رادیویی، تلویزیون، ماشین تحریر، ماشین حساب، رایانه شخصی، کالسکه بچه، صندلی چرخ دار (ویلچر)، لوازم و تجهیزات ورزشی، تلفن همراه، جعبه وسایل کمک های اولیه، تجهیزات پزشکی قابل‌ حمل مورد نیاز مسافر و قایق پارویی را که بر اساس آیین نامه اجرایی تعیین می‌گردد، طبق رویه ورود موقت با ارائه تضمین به قلمرو گمرکی وارد نمایند.

ورود قطعی لوازم شخصی همراه مسافر با رعایت تبصره ذیل ماده 135 و ماده 138آ.آ.ق.ا.گ میسر است. یعنی اشیا نو و مستعمل یک مسافر که ممکن است به طور معمول و عرفی در طول سفر برای استفاده شخصی وی لازم باشد، به شرطی که جنبه تجاری نداشته باشد (موضوع بند ض ماده 1 ق.ا.گ)و جز کالاهای ممنوع الورود نباشد. در این صورت تا میزان هشتاد دلار (سالانه) از پرداخت حقوق ورودی ، معاف و مازاد بر آن با اخذ یک برابر حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی با صدور پته گمرکی قابل ترخیص می باشد. اشیایی که در این ماده نام برده شده تمثیلی است و می تواند شامل سایر موارد مشابه نیز باشد ….

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

به این بلاگ پست امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *