وزیر امور اقتصادی و دارایی از اعلام میزان واردات کالا به تفکیک نوع و ارزش کالا و ورود ارز به بورس خبر داد.

میزان واردات کالا
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی ، در نشست خبری سخنگوی دولت از برنامه‌های دولت درخصوص کنترل نوسانات اخیر بازار پرده برداشت. وی به خبرنگاران گفت: اعلام میزان واردات کالا به‌صورت روزانه با این هدف که مشخص شود یک کالا به چه مقدار و با چه ارزشی وارد کشور شده تا اخلالگران اقتصادی نتوانند گران‌فروشی کنند، انجام می‌شود. وی قطعات منفصله خودرو، ذرت، جو، تلفن همراه، کنجاله، ماشین‌آلات صنعتی، برخی لوازم خانگی، روغن آفتابگردان، بنزین و مواد اولیه صنعت را جزو کالاهای دسته اول که با نرخ ارز 3800 و 4200 تومانی وارد کشور می‌شود اعلام کرد که شامل این طرح می‌شوند.

  وزیر اقتصاد بیان کرد برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات اولیه صورت گرفته و زمان اجرای این طرح در روزهای آتی اعلام خواهد شد. همچنین کرباسیان گفت:‌ با تصمیم دولت حداکثر تا ابتدای هفته آینده صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را پس از ثبت اظهارنامه صادراتی، در بورس تهران عرضه کنند.

  مسعود کرباسیان که در جلسه هفتگی سخنگوی دولت با رسانه‌ها حاضر شده بود با اعلام خبر ورود ارز به بورس بیان کرد: مقدمات این امر چیده شده و از پس وارد کنندگان پس از ثبت سفارش در سامانه نیما می‌توانند ارز مورد نیاز خود را با مراجعه به بورس تهران تامین کنند. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: ارائه ارز در بورس، به نفع صادرکنندگان نیز است و آن‌ها از محل مابه‌التفاوت ارز اظهارنامه با قیمت فروش آن در بورس، منتفع می‌شوند.

  کرباسیان در قسمتی دیگر از سخنانش به تخصیص 18 میلیون دلار ارز با نرخ 3800 تومانی جهت واردات کالاهای ضروری خبر داد و گفت دولت خود را ملزم به تامین این مقدار ارز از محل ارز حاصل از صادرات نفت می‌داند. وزیر اقتصاد محل تامین ارز مورد نیاز گروه‌های دوم کالاهای ضروری با ارز 4200 تومانی را درآمد ارز حاصل از صادرات کالاهایی همچون پتروشیمی، فولاد و فلزات رنگین عنوان کرد که 80 درصد اعتبارات این گروه را به خود اختصاص می‌دهند.

  منبع : اقتصاد آنلاین

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *