هجدهمین اجلاس شانگهای با حضور رئیس‌جمهور

شانگهای
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای روزهای 9 و 10 ژوئن امسال برابر 19 و 20 خرداد در شهر ساحلی ‘چینگ دایو’ واقع در استان شاندونگ در شرق چین برگزار می شود. در این همایش هیئتی ایران به سرپرستی رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه، وزیز نفت، وزیر امور افقتصادی و دارایی و رئیس بانک مرکزی رئیس‌جمهور را همراهی می‌کنند. ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در همین راستا مصاحبه‌ای با ایرنا انجام داده است که بخش‌هایی از آن را ازنظر می‌گذرانیم.

  رئیس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران تاکید کرد: با توجه به حجم همکاری‌های تجاری ایران و چین، به کارگیری مکانیزم های پرداخت با استفاده از ارزهای دو کشور، چالش مبادله های مالی دو طرف را حل می کند.

  شانگهای

  «ولی الله سیف» با توجه به سفر رییس جمهوری به پکن عصر جمعه در گفت وگو با ایرنا گفت: کشور چین به عنوان یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران در سالهای اخیر و یکی از خریداران عمده نفت در سیاست راهبردی کشورمان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

  وی هم‌چنین افزود: «هم اکنون شبکه بانکی کشور به دلیل اثرات تحریم‌ها در انجام عملیات بانکی با محدودیت‌هایی مواجه است که امیدواریم در سفر رییس جمهوری به چین، توافقات لازم در سطح مقامات ارشد سیاسی 2 کشور انجام و راهکار مناسب و مطلوب حاصل شود.»

  رئیس بانک مرکزی با تاکید بر ادامه معاهده برجام با چین و ادامه معاملات ارزی با کشور چین افزود: «با توجه به حجم همکاری‌های تجاری 2 کشور و با به کارگیری مکانیزم های پرداخت مناسب مانند استفاده از ارزهای محلی 2 می توانند نسبت به انجام مبادلات مالی اقدام کنند و در این خصوص چالش جدی نخواهیم داشت.

  وی اظهار امیدواری کرد با تداوم همکاری‌ بانک‌های چینی و همچنین حمایت موسسه بیمه صادراتی چین (ساینوشور)، تامین مالی طرح‌های تولیدی و زیر‌بنایی کشور طبق روال قبلی ادامه یابد».

  ولی‌الله سیف در ادامه بیان کرد: «مقصد بخش عمده‌ای از صادرات محصولات پتروشیمی ایران، کشور چین است که با توجه به سیاست حفظ منافع 2 کشور و راهکار‌های عملیاتی موجود و تاکید بر تعاملات مستقیم ایران و چین به ارز یوان، مشکلی در این حوزه مطرح نخواهد بود.»

  وی اظهارداشت: «با توجه به تحولات سیاسی اخیر و ضرورت حمایت صادر‌کنندگان چینی از سوی مقامات دولتی آن کشور، به‌ نظر می‌رسد فضای مناسب سیاسی برای بحث و مذاکره درباره تعاملات تجاری 2 کشور فراهم باشد»

  رئیس بانک مرکزی در ادامه در زمینه تحریم‌های بانکی اعلام کرد: «با وجود فشارهای بسیار زیاد و تحریم‌های اعمال شده در دوره پسا‌برجام بانک‌ها و شرکت‌های چینی همکاری بسیار خوبی با همتایان ایرانی خود داشته‌اند و قراردادهای متعددی بین بانک‌ها و موسسات مالی و طرفین تجاری دو کشور منعقد و عملیاتی شده است.»

  وی یادآور شد: «مقامات چینی از جمله سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور اعلام کرده است که کشورش همچنان به همکاری با ایران و پایبندی به برجام ادامه می‌دهد و چین با اتحادیه اروپا همکاری خواهد کرد تا قاطعانه بتوان برجام را حفظ کرد.»

  سیف تاکید کرد: «چین مخالفت خود را در قبال اعمال تحریم های یکجانبه اعلام داشته و با این موضع‌گیری کشور‌های چین و ایران مراودات اقتصادی و تجاری عادی خود را حفظ کرده و توسعه خواهند داد و همچنان به همکاری بر اساس تبعیت از تعهدات بین‌المللی ادامه خواهند داد.»

  رئیس بانک مرکزی گفت: ایران و چین در طرح «یک کمربند یک راه» نیز همکاری‌ دارند و این امر بیانگر تحکیم روابط تجاری بلند مدت 2 کشور است.

  سازمان همکاری شانگهای که ابتدا در سال 2001 با شش عضو شکل گرفت و سپس با حضور هند و پاکستان به هشت عضو افزایش یافت یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های منطقه‌ای دنیاست سازمانی که کارشناسان از آن به عنوان ناتوی شرقی یاد می کنند.

   

  0/5 (0 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *