طرح رجیستری تلفن همراه شروع شد

رجیستری موبایل
آنچه در این مطلب خواهید خواند
  Add a header to begin generating the table of contents

  طرح رجیستری گوشی موبایل از دیروز با ‌آغاز مانیتورینگ شبکه اجرا شد و فعلًا در این مرحله هیچ محدودیتی برای مشترکان اعمال نمی‌شود تا اوایل آبان که یک یا چند مدل از گوشی‌های قاچاق غیرمجاز اعلام خواهند شد.

   

  در فاز اول اجرای این طرح از دیروز 28 مهرماه تنها مانیتورینگ شبکه آغاز شد و در چند روز آینده به اعمال محدودیت روی یک یا چند مدل گوشی آغاز خواهد شد.

  بنابراین از امروز تا چند روز آینده که هنوز گوشی‌های مورد نظر اعلام نشده‌اند هیچ محدودیتی برای مشترکان موبایل ایجاد نخواهد شد.

  در روزهای آینده که چند مدل گوشی منتخب برای اعمال محدودیت ‌ها اعلام می‌شود مقابله با گوشی‌ قاچاق و فعال نشدن تجهیز قاچاق در شبکه اپراتوری موبایل به این ترتیب رسماً آغاز می‌شود.

  حمیدرضا دهقانی‌نیا معاون فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا با تأکید بر اجرای رجیستری از روز 28 مهر ماه خاطرنشان کرد: مدل‌های ممنوعه با یک فرصت زمانی کوتاه یک یا دو روزه اعلام می‌شوند.

  در این شرایط برخی فروشندگان گوشی موبایل به خریداران خود اعلام کرده‌اند که اگر قصد خرید گوشی دارند عجله کنند یا گوشی‌های خریداری شده را قبل از 28 مهر فعال کنند که در غیر این صورت شاید قابل استفاده نباشد.

   

  اما به گفته دهقانی‌نیا از امروز تنها مانیتورینگ شبکه آغاز می‌شود و قرار نیست هیچ گوشی حتی اگر قاچاق باشد قرار نیست غیرفعال شود.

  همچنان که دهقانی‌نیا در پاسخ به این سؤال که آیا لازم است مردم از روز جمعه شناسایی سریال گوشی جدیدی که قصد خرید آن را دارند استعلام کنند، گفت: از روز جمعه تنها مانیتورینگ شبکه آغاز می‌شود و فعلاً نیازی به استعلام‌ گیری نیست که در آینده سامانه‌ای پیامکی برای استعلام شماره سریال گوشی توسط کاربران اعلام خواهد شد.

  سخنگوی ستاد کمیته راهبری طرح رجیستری دیروز در نشست دیگری در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مردم توصیه کرده اگر هر فروشنده‌ای برای طرح رجیستری از آنها هزینه طلب کرد فروشگاه را ترک کند.

  بنا بر اعلام ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از نیاز سالانه کشور به 10 تا 12 میلیون گوشی تلفن همراه تنها 10 درصد آن از طریق واردات قانونی انجام می‌شود که این میزان علاوه بر اینکه حقوق گمرکی و مالیات دولت را محقق نمی ‌کنند ممکن است به دلیل میزان جذب اشعه بالا سلامت کاربران را نیز به خطر بیاندازند. همچنان که در مواردی میزان جذب اشعه در برخی گوشی‌های قاچاق تا 14 برابر حد استاندارد گزارش شده است.

  با اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه هر گوشی با یک شناسه منحصر به فرد در شبکه معرفی می‌شود و از این رو پیگیری موبایل‌های سرقتی تسهیل خواهد شد. علاوه بر این به دلیل واردات رسمی و مشخص بودن واردکننده و شرکت گارانتی‌کننده، کیفیت خدمات پس از فروش موبایل در کشور ارتقا خواهد یافت.

   

  5/5 (1 نظر)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *